Ana sayfa Star Wars Canon Order 66 sonrası hayatta kalan Jedi’lar

Order 66 sonrası hayatta kalan Jedi’lar

PAYLAŞ

İngilizce Order 66 ya da Jedi Purge diye andığımız büyük Jedi Katli diyeceğim, Emir 66 sonrası birçok Jedi ustası ve padawanları, Palpatine’nin verdiği emirle Klon ordusu tarafından katledilmişti. Tapınakta bulunan birçok Jedi ve öğrencilerini bizzat Darth Vader kendi elleriyle öldürmüş olsa da savaşta görev esnasında olup, bu kıyımdan kurtulmayı başaran ya da o an aktif bir görevde yer almayıp aynı şekilde sessiz sedasız ortalardan kaybolan Jedi’lar da vardı. Bu yazımızda Kurtulmayı başaran ya da Darth Vader’ın itaatine geçip İmparatorluğa hizmet eden Jedi’ların hikayelerine kısaca bir göz atacağız.

1. Yoda


Klon savaşları sırasında, Jedi katlinde Kashyyyk’teki savaşı komuta eden Yoda, Klon askerlerinin geç kalması ve yaşananları erken hissetmesi ile 3. filmde gördüğümüz üzere Wookieelerin yardımıyla kaçmayı başarmıştı. Sonrasında Sidious ile yüzleşip başarısız olmasıyla Degobah’a yerleşip hem İmparatorluğun onu bulabilme ihtimalinden uzak bir yaşantı hem de Luke’un hazır olmasına kadar orada hayatına devam etti. 6. Filmde kendisini Güçle bir oluşunu izledik.

2. Obi-Wan Kenobi


Jedi katlinden önce General Grievous’ı yakalama görevinde Utapau’da olan Kenobi, biraz da şansın vermiş olduğu yardımla kurtulmayı başarıyor. Sonrasında Senatör Organa ile iletişime geçip Yoda ile Jedi tapınağına giden Kenobi, burada öğrencisi Anakin’in ihanetini öğrenmesiyle onunla yüzleşmeye Mustafar’a gider. Hepimizin hafızalarına kazınan “I Have The High Ground” repliği akabinde Anakin’i yenip ölüme terk eder. Padme’nin doğum sonrası dünyaya gelen çocuklarından Luke’u alarak Tatooine’e götürür ve onu orada koruma görevini üstlenir. Sonrasında, Leia’nın ona ulaşma çabası ile Luke’u da yanına alarak Alderaan’a gitmeye çalışırken Death Star tarafından yakalanırlar. Burada Darth Vader ile yeniden karşılaşan Kenobi, Güç ile bir olarak hayata veda eder.

3. Caleb Dume/Kanan Jarrus


Star Wars Rebels animasyon serisinin baş karakterlerinden olan Caleb yani diğer adı ile Kanan, Jedi katli esnasında hocası Depa Billaba ile Kaller savaşında yer almaktadırlar. Palpatine’in emri sonrası bunu fark eden Master Dillaba, kendisini feda ederek öğrencisi Caleb’in kaçmasına olanak sağlar. Caleb, Plateau City’e kaçarak oradan da bir ulaşım aracı ile kaçmak istemiştir, lakin her yerde onun yüzü ile ilan veren Klon askerileri onu her yerde didik didik aramaktadır. Bu yüzden kuytu saklı köşelerde günlerce saklanıp çöplerden bulduğu atıklarla hayatta kalan Caleb, burada Kasmir adında biri ile karşılaşıp ondan yardım aldı. Kasmir, Caleb’e Kanan Jarrus ismini almasında yardım etmesinin yanında ona hırsızlıktan, hileye ve hatta hayatta nasıl kalabileceğine kadar birçok şeyi öğretti. Bir süre beraber iş yapan bu ikili, Kanan’ın imparatorluğa yakalanışı ve sonrasında kurtuluşu (Kanan çizgi romanlarında detayları bulabilirsiniz) sonrası ayrılıp kendi yollarına gittiler. Kanan bundan sonra birçok işle uğraştı. Pilotluktan, kelle avcılığına ve kaçaklığa kadar. Yardıma muhtaçlara yardım edip en son Gorse gezegeninde bir barda çalışmaya başladı. Gorse’un madencilik ayı olan Cynda’da taşımacılıkta pilotluk yapan Kanan, karıştığı bazı olaylar çevresinde gücü kullanmak zorunda kaldı ve açığa çıkma korkusuyla orayı terk etti. (Star Wars A New Dawn, kitabında daha fazla detayı görebilirsiniz.) Daha sonra, bir çete saldırısından kurtarıp yardımcı olduğu Hera Syndulla ile tanıştı. Onun Cynda’da İmparatorluğa karşı yapacağı bir operasyon için yardım teklifini kabul edip, burada yaşadıkları birçok olay sonucu gücü kullanarak Hera’yı kurtarmak zorunda kalıp kendisini ona ifşa etmek durumunda kaldı. Akabinde, Hera’nın kendisine zor durumda olanlara yardım etmek için kurduğu takımına katılma teklifini kabul edip, Ghost’un bir mürettebatı oldu. Hera’nın İmparatorluk tarafından yakalanışı ve akabinde düzenledikleri kurtarma operasyonu sırasında diğerlerini kurtarma adına kendini feda ederek öldü.

4. Kirak Infil’a


Kirak Infil’a, bir Jedi Ustası idi. Infil’a Jedi Düzeninin aktif bir üyesi olarak zamanında savaşta uzmanlaşmıştı. Kariyerinin bir noktasında Barash yeminine bağlı kalarak Jedi Düzeninden kendini uzaklaştırdı. Jedi katli esnasında aktif bir Jedi üyesi olmaması üzerine kaçmayı başardı. Bir süre sonra, etrafta ki kaçan Jedi’ları avlayan Sith Lord Darth Vader ile yüzleşmek zorunda kaldı. Infil’a, Vader’e karşı şiddetli bir mücadele vererek Sith Lord’u bir uçurumdan atıp neredeyse öldürüyordu. Vader, ciddi derecede hasar görmesine rağmen ayakta kalmayı başardı ve Infil’a’nın droidinden Arex’ın parçaları ile kendini onardı. Sonra ki karşılaşmalarında Vader, Infil’a yakın şehre sel bastırarak oradaki masum insanları kullandı ve onları kurtarmaya çalışan Infil’a’in boynunu Güç ile çırparak öldürdü.

5. Jocasta Nu


Jocasta Nu, Star Wars takipçileri için oldukça popüler bir yüz. Kendisi Klon Savaşları döneminde Jedi Arşivlerinden ve Kütüphanesinden sorumlu kişiydi. Order 66 esnasında hayatta kalmayı başaran Nu, Jedi arşivlerini olası yeni bir düzen için kopyalayıp Sithlerin elinden kurtarmak istediği sırada Grand Inquisitor ve Darth Vader tarafından yakalandı. Sidious, Nu’yu canlı istiyordu. Çünkü, İmparatorluğun geleceği adına Jedi arşivlerinden elde edeceği bilgileri kullanmak istiyordu. Ayrıca bu arşivlerde kayıtlı olan güce hassas çocukların listesini de ele geçirme niyetindeydi. Vader, Nu’yu yakalaması sonrası onun kendisinin asıl kimliğini (Anakin Skywalker) etraftaki askerlere ifşa etmesi ile askerleri ve Nu’yu orada öldürür. Nu’daki Jedi kayıtlarını da yok edip, kendisi hariç Sidious’un yeni bir çırak yetiştirmesini istemedi.

6. Luminara Unduli


Usta Unduli, Klon Savaşlarında izlediğimiz ünlü bir Jedi ustası idi. Order 66 sırasında Yoda ile Kashyyyk’in savunmasını yönetiyordu. Yoda kaçmış olmayı başarmış olsa da Unduli göz altına alınarak Stygeon Prime’daki gizli Spire hapishanesine yerleştirildi. İlk başlarda herkesten yaşıyor olduğu gizlenmiş olsa da sonrasında hayatta kalan Jedi’ları çekebilmek adına yaşadığı holo görüntüleri her yerde kullanıldı. Ancak, Orada Grand Inquisitor tarafından idam edildi.

7. Uvell

Uvell, Klon Savaşları sırasında Jedi Düzeninin bir üyesiydi. İlk dalga cinayetlerinden kurtulmasına rağmen, bilgi ve elindeki Jedi kalıntılarının kendisi ile yok olmasından çok korkuyordu. Bu yüzden, daha önce birçok Jedi ile dost olan Jedi eserleri koleksiyoncusu Antron Bach’in yardımıyla topladığı tüm Jedi kalıntılarını bir gemiye yüklediler. Ve bu gemiyi isimsiz bir ayda eski bir Geonosian kolonisinin yerine gizlediler. Uvell’in sonrasında akıbeti noktasında bir bilgiye sahip değiliz.

8. Quinlan Vos


Usta Vos, Jedi Düzeni içindeki en popüler Jedi’lardan biridir. Klon Savaşları sırasında bir ara karanlık tarafa kapılıp gitse de Asajj Ventress ile yaşadığı aşk ve kendisini Vos için feda etmesi sonrası tekrar aydınlık tarafa geçti. Order 66’den önce Saleucami gezegenindeki savaşın kaybedilişi sonrası birliklerini Boz Pity aktarmıştı. Buradan da Kashyyyk’in savunmasına katılmayı planladığı sırada Jedi Purge gerçekleşir. Bundan sonrasında kayıplara karışmış ve İmparatorluk tarafından adı varsayılmış kurtulanlar listesine geçmiştir.

9. The Grand Inquisitor


The Grand Inquisitor, eski bir Jedi Tapınağı Muhafızıdır. Ahsoka Tano ve Barriss Offee arasında geçen davada, Jedi Düzenine olan inancını kaybedip karanlığa düşmüştür. Order 66 ve sonrasında birçok Jedi’ın yakalanıp öldürülmesine öncülük etmiştir. İmparatorluk içinde Inquisitor’ların liderliğini üstlenip bizzat Darth Vader’a hizmet etmiştir. Star Wars Rebels serisinde gösterildiği üzere, Kanan Jarrus tarafından öldürülmüştür.

10. Ahsoka Tano


Klon Savaşları döneminin en ünlü isimlerinde biridir. Anakin Skywalker’ın çırağı olan Ahsoka, Barriss Offee’nin kendisine tuzak kurup onu suçlaması sonrası Jedi Düzeni tarafından yargılanmış, Ustası Skywalker’ın çabası ile gerçeklerin ortaya çıkması sonrası Jedi Düzenine olan güvenini kaybedip Düzenden ayrılmıştır. Ancak, Cumhuriyet güçlerinin Maul yönetimindeki Death Watch grubu ile Mandalore’daki savaşta, Anakin ve Obi-Wan’ın Palpatine’in ayrılıkçılar tarafından kaçırılışı ve onun kurtarılma operasyonu için Coruscant’a çağırılmaları ile Maul’un yakalanmasına yardım için orada olan Ahsoka, Order 66 sırasında yine burada daha önce kendinde bulunan çipi çıkartan Komutan Rex’in yardımıyla gizlice kurtulmayı başardı. Sonrasında, yeni kurulan İmparatorluğa karşı birçok gizli görev ve operasyonlarda yer alıp İsyan’ın bir parçası olan Tano, Ezra Bridger ve Kanan Jarrus ile Malachor’da araştırdıkları Sith tapınağı sırasında Darth Vader ile girdiği düello sonucu tapınaktan gelecekten gelen Ezra’nın yardımıyla kurtulmayı başarıyor. Kendisini en son Rebels’in final bölümünde Sabine ile buluştuğu sahnede gördük.

11. Zubain Ankonori


Zubain Ankonori, erkek Zabrak bir Jedi’ydı. Order 66 esnasında 3 Jedi (Mususiel, Khandra ve Nuhj) ile birlikte Anoat’taki bir Jedi tapınağına sığındılar. Ancak, İmparatorluğun burayı keşfetmesi sonrası oradan kaçmış olsa da takip edilerek Mataou’da bir Inquisitor tarafından öldürüldü.

12. Mususiel


Mususiel, Cumhuriyet’in son yıllarında görev yapan Jedi’lardan biriydi. Jedi Purge’de 3 farklı Jedi ile Anoat’taki Jedi tapınağına saklandı. İmparatorluğun onların yerini bulması sonucunda, arkadaşlarının kaçmalarına vakit kazandırmak için kendini feda ederek öldürüldü.

13. Khandra


Khandra, insan ırkından bir Jedi’ydı. Order 66’de farklı 3 Jedi arkadaşı ile Anoat’taki Jedi tapınağına saklanmış olsa da İmparatorluğun yerlerini keşfetmesi sonrası oradan kaçmayı başardı. Mataou’da bir Inquisitor tarafından yeniden bulunmuş olsa da diğer Jedi arkadaşı Ankonori’nin onla dövüşü esnasında yeniden kaçmayı başardı. Ancak, Burnin Konn’da bir krom madeninde yeniden açığa çıktı ve Inquisitor tarafından öldürüldü.

14. Nuhj


Nuhj, Nikto ırkından bir Jedi’ydı. Order 66 sonrası 3 arkadaşı ile bir Jedi tapınağına sığınmış olsa da İmparatorluğun yerlerini tespit etmesi sonucu, bir arkadaşlarının onları oyalayıp kendini feda etmesi ile kaçmayı başardı. Ancak, kendilerini takip eden bir Inquisitor tarafından, Burnin Konn’da Wickridge yakın bir krom madeninde öldürüldü. Eşyaları, Nar Hypa’daki İmparatorluk mahzenine kaldırıldı.

15. Eighth Brother


Eighth Brother, eski bir Jedi Düzeni üyesidir. İmparatorluk döneminde hayatta kalan Jedi’ları avlamakla görevli Inquisitor olarak görev aldı. Fifth Brother ve Seventh Sister, Darth Vader komutasında Ezra ve Kanan’ın için görevlendirildiklerinde, Fifth Brother, Sidious’un eski çırağı Maul’u aramakla görevlendirildi. Malachor’da, Kanan’ın ışın kılıcına zarar vermesi sonrası, Maul ve Ahsoka’nın da olduğu bu üçlü gruptan kaçmak isterken Sith Tapınağının yüksek bir yerinden düşerek öldü.

16. Fifth Brother


Fifth Brother, önceden Jedi Düzeni üyesiydi. İmparatorluk içerisinde Jedi’ları avlayan Inquisitor’ların içinde yer aldı. Star Wars Rebels serisinde kendisini bolca görmekteyiz. Malachor’da Ahsoka Tano’nun ışın kılıcını parçalaması sonrası, Maul tarafından öldürüldü.

17. Seventh Sister


Seventh Sister, eski bir Jedi Düzeni üyesiydi. İmparatorluk döneminde hayatta kalan Jedi’ları avlamakla görevli Inquisitor olarak görev aldı. Özellikle, Ahsoka Tano’yu bulması için görevlendirilmişti. The Grand Inquisitor öldükten sonra, Inquisitor’ların lideri oldu. Malachor’da Maul ve Ezra ile yaptıkları ışın kılıcı sonrası, Maul tarafından öldürüldü.

18. Sixth Brother


Sixth Brother, diğer kardeşleri gibi eski bir Jedi üyesidir. İmparatorluk zamanında, Inquisitorius diye adlandırılan güce duyarlı İmparatorluk birliğinde görevli bir Inquisitor’du. Thabeska gezegeninde güce duyarlı bir çocuğu araştırırken, Raada ayında yine güce duyarlı olan birinin istihbaratını alıp oraya gitti. Daha sonra o araştırdığı kişi ki o da Ahsoka Tano’dan başkası değil elbet, ışın kılıcı ile Ahsoka’yı öldürmeye çalıştığı sırada, Ahsoka Sixth Brother’a ait olan Kyber kristalinin çağrısını duyup onu güc ile kontrol ederek kristalin dengesini bozdu. Bunun sonucunda kristal orada patlayıp Sixth Brother’ı öldürdü.

19. Ninth Sister


Ninth Sister, aynı şekilde kardeşleri gibi eski bir Jedi üyesidir. İmparatorluk zamanında, Inquisitorius diye adlandırılan güce duyarlı İmparatorluk birliğinde görevli bir Inquisitor’du. Vader ile yaptığı bir eğitim sırasında bir gözünü kaybetti. Şimdilik onun hakkında daha fazla bir bilgiye sahip değiliz.

Yorumlar