Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Orman Elflerinin Evi Tamriel’in Bahçesi: Valenwood

Orman Elflerinin Evi Tamriel’in Bahçesi: Valenwood

PAYLAŞ

 

Valenwood Tamriel’in güneybatısında bulunan, yoğun ormanlara sahip, astropikal bir vilayettir.

A Pocket Guide to the Empire kitabında bu vilayet hakkında “Sonsuz bir yeşillik denizi, tıpkı bir çiçek gibi büyüyen yarı gizlenmiş şehirlerle bir yeşillik labirenti, Bosmer’ların evi Tamriel’in bahçesi” şeklinde bahsedilir.
Valenwood hakkında bir sıradışı özellik ise şehirleri içerisinde bulunduran dev, göçebe ağaçlardır.
Bu konuyla ilgili ise A Dance in Fire kitabında Falinesti adlı ağacın dallarının bir mil yüksekliğindeki bir şehri tuttuğu söylenir. Falinesti kışın güneye göç ederdi ancak bilinmeyen bir sebebten ötürü yürümeyi bıraktı.

 

Coğrafya
Valenwood Tamriel’in en küçük vilayetlerinden biridir, doğusunda Elsweyr’ı, kuzeyinde Cyrodiil’i bulunduran vilayetin güneyindeki denizin ardında Summerset Adaları bulunur. Genel olarak tepelerden ve açık mavi nehirlerden oluşan vilayet, ağırlıklı olarak yağmur ormanlarıyla ve ormanlık bölgelerle kaplıdır. Bosmerlar kıyı bölgeleri boyunca ve iç kısımlarda dağınık bir halde klan evlerinde yaşarlar, bu bölgeler gelişmemiş yürüyüş yollarıyla birbirlerine bağlıdır.

Tarihi
Valenwood bir orman olarak oldukça ilginç bazı canlılara ev sahipliği etmektedir. A Pocket Guide to the Empire kitabı bize bu canlıların bir listesini sunuyor; “Menler yada Merler Valenwood’a gelmeden önce, burası karışık hayvanlara ve tuhaf medeniyetlere evsahipliği etmekteydi. Centaur’lar, Hippogriff’ler, Satir’ler, Minotor’lar, Devler, Basilisk’ler, Peri halkı, Hydra ve hatta daha ilk Aldmeri bu topraklara ayak basmadan önce burada yaşayan zeki maymunlar.” Tıpkı tüm elfler gibi, Aldmerların bu çevreye adapte olup günümüz bosmerlarını oluşturduğu düşülünür. Yffre’nin desteği ve onları adapte etmesi için Bosmer’lar ormanlara zarar vermemeye yemin ettiler. Camoran Hanesi’nin kurucusu ve Valenwood’un ilk kralı Eplear vahşi bosmerları birleştirmeyi başarmış, özellikle Allessia’nın köle isyanından kaçan Ayleid’ler gibi birçok ırkı aralarına kabul etmiştir. 1.Çağ 340′ yılında Eplear İmparatorluğu hoş karşıladı ve Ayleid’lerden kurtulan men’lerle ticaret antlaşması yapıldı. Bunun ardından peygamber Maruhk’un tartışmalı öğretileri iki ülke arasında gerginliğe sebeb oldu. Savaş patlama noktasında iken Valenwood bir Vahşi Av ritüeli düzenlemiş ve bunun sonucunda Skyrim kralı Borgas ölmüş ve Skyrim 50 yıllık bir telaş içerisine girmiştir. Ardından imparatoriçe Herta’nın hükümdarlığı Colovian Batısı ile Cyrodiil arasındaki ilişkileri güçlendirdiğinden Valenwood ve Cyrodiil arasındaki çatışmayı arttırdı.

1.Çağ 2714’de savaşlardan ve Sloadların Thrassian vebasından zayıflayan Valenwood Cyrodiil tarafından ele geçirildi. İmparatorluk Valenwood’daki her bir şehire bağımsızlık verdi bu yüzdende Bosmer’lar Cyrodiil’e karşı birleşemedi. Bosmer’lar Cyrodiil’e sadıktı, tâki 2.Çağ 430’da son Akaviri hükümdarı ölene kadar. Hükümdarın ölümü üzerine Camoran hükümdarlığı gücünü tekrar kazanmaya çalıştı ancak şehirlerin kültürel farklılıklarından dolayı başarısız oldu. Ana bir güç olmadığından Bosmer’lar bu çevredeki Elsweyr’ın Khajiit’leriyle, Cyrodiil’in Colovianlarıyla bazende kendi aralarında savaşmaya başladılar. Anlaşmazlıklardan dolayı dikkati dağılan Bosmer’lar Pyandonea’nın Maormer’leri tarafından kolayca mağlup edildiler. Uzun süre devam eden iç karışıklık sonrasında Summerset Adaları ve Elsweyr ile Aldmeri Dominion oluşturuldu, Thalmor adında Queen Ayrenn tarafından yönetilen bir hükümet benimsendi ve bu sayede Valenwood aradığı düzene ve barışa kavuştu. Üstelik Valenwood 2.Çağ’ın sonuna kadar hüküm süren ikinci Dominion’un da bir parçasıydı. Ancak Valenwood’un üçüncü İmparatorluk tarafından Tiber fetihleri sırasında absorbe edilişinin ardından, Tiber Septim Valenwood hükümetinin ve Camoran kralının aynı şekilde hüküm sürmesine izin verdi.

Bosmer’lar İmparatorluk hükümetinin kontrolünde yaşamaktan rahatsız olana kadar 50 yıl boyunca hiçbir olay yaşanmamıştır. Ancak bu sefer de Hayman Camoran tahtı gasp etti (Camoran Usurper), onu destekleyen herkes ona katıldı ancak onu desteklemeyenler ise öldürüldü. Bosmerlar 20 yıl kadar Camoranlar’ın hükmü altında yaşadı, tâ ki onların gücüne karşı koyacak cesareti bulana dek. Camoran Usurper olayları 3.Çağ 249’da Hayman Camoran’ın ölümcül saldırılarıyla başladı 2 yıl sonra ise 3.Çağ 251 yılında Hayman Camoran tüm Valenwood’u fethetti, ardından Camoran güçleri kuzeye ilerledi ancak Ateş Dalgaları savaşında (Battle of Firewaves) Dwynnen’in Baron’u Othrok tarafından 3.Çağ 267 tarihinde yenilgiye uğratıldılar.
Valenwood artık hiçbir ırka güvenmiyordu ve kendini imparatorluktan tamamen arındırmaya çalışıyordu. Bu olaylar nedeniyle Bosmerlar geleneksel şekillerde yaşamaya başlamış, yoğun politik dünyadan uzaklaşmışlardır ancak İmperial Simulacrum sırasında bile hala Summerset Adalarına ve Elsweyr’a saldırmaya devam ettiler.

Beş Yıl Savaşları (Five Year War)
Bir grup Khajiit haydutunun Valenwood kervanlarını yağmalayışının ardından savaşın Bosmer’lar tarafından 3.Çağ 394 yılında başladığı kabul edilmiştir ve Valenwood güçleri haydutları durdurmak için doğruca Elsweyr’ın başkentine saldırmıştır. Birçok masumun katledilmesinin üzerine savaş Khajiitler için 3.Çağ 395 yılında başlamış, bunun ardından saldırıya geçen Khajiit birlikleri Bosmerları yenilgiye uğratmışlardır. Beş yıl süren savaşın ardından Khajiit’ler Bosmer’ları yenilgiye uğratmış ve sınırlarını batıya doğru biraz da olsa genişletmişlerdir.

Mavi Ayrılığın Savaşı (War of the Blue Divide)
3.Çağ 397 yılında başlamış bu savaş Summerset’in Altmerlarına karşı yapılmış ve sonucunda Altmerlar kazanıp Valenwood’a ait birkaç adanın kontrolünü ele geçirmiştir.

4.Çağ 29 yılında Valenwood’un imparatorluk taraftarı hükümeti Thalmor tarafından desteklenen bir darbe ile devrildi. İmparatorluğa sadık Bosmerlar ve imparatorluk birlikleri, daha iyi hazırlanmış ve Thalmor tarafından hizaya getirilmiş Bosmer birlikleri tarafından yenilgiye uğratıldı, ardından Valenwood’un yeni hükümeti Summerset Adaları ile ittifak oluşturdu ve Üçüncü Aldmeri Dominion kuruldu.

Mimari
Bosmer şehirleri genellikle büyük meşe ağaçlarının dallarında bulunurlar, Buna rağmen orman yüzeyinde bulunan evlerde vardır. Yeşil Pakt Bosmer’ın ağaçları geleneksel yolla şekillendirmesine izin vermediğinden, Bosmerlar bunun yerine ağaçları, sihirle “eve dönüşecek” şekilde büyümelerini sağlamışlardır.

Valenwood sadece Bosmerların ağaç-şehirlerinden ibaret değildir. Bazı şehirler farklı mimari stillerle inşa edilmiştir, örneğin; Haven ve Marbruk şehirleri başlıca Altmer mimarilerinden, Southpoint Colovian mimarilerinden, Arenthia şehri ise Colovian ve Khajiit mimarilerinin karışımından oluşmuştur.

Valenwood üzerinde, zamanında Cyrodiil’den gelen ayleidler tarafından inşa edilmiş birçok yapının kalıntıları bulunur. Vilayetin kuzeydoğu kısmında ise eski Khajiit tapınaklarına rastlanabilir.

Bölgedeki Doğal Yaşam
Valenwood’un bereketli toprakları birçok canlıya ev sahipliği etmektedir; maymunlar, antiloplar, dev eşekarıları, yıldırım böcekleri, sprigganlar, timsahlar, kenemsi hoavorlar ve mamutlar Greenshade ve Malabar Tor bölgelerinde yaşamaktadırlar, bunun dışında Senche kaplanları genelde Reaper’s March bölgesinde yaşamaktadır (tabiki başka bölgelerdede ortaya çıkabilirler).

Yorumlar