Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Orta Dünya Ejderhaları

Orta Dünya Ejderhaları

PAYLAŞ

Tolkien evreniyle ilgilenen herkes bu evrendeki farklı yaratıklar ve onların kökeni hakkında ilgiye sahiptir. Zira Tolkien kendisi de bu canlıların yaranış hikayesini birçok yazardan farklı işlemiştir. Hiç şüphesiz, bu canlılar içinde en önemli yerlerden birini ejderhalar tutuyordur. Çünkü her şeyin başlangıcı olarak bilinen Hobbit'in hikayesi de bizzat ejderha ile ilgili. Olay buyken, Orta Dünya ejderhaları hakkında birkaç şey söylemek hiç de fena olmaz.

Öncelikle şunu diyeyim, her ne kadar Ağaçsakal Morgoth'un tüm yaratıklarının taklit olduğunu söylese de, ejderhaların neyin taklidi olduğu hakkında bir bilgiye maalesef rastlanmıyor. Belki de Balrogların değiştirilmiş bir kopyasıdır, ama bu da çok uzak bir tahmin. Bu yüzden "Orta Dünya ejderhaları nereden gelir ve kökeni nedir?" sorusu maalesef cevap bulacağımız türden bir soru değil.

Orta Dünya ejderhaları karakteristik olarak açgözlülükleriyle bilinirler (hangi evrende öyle değil ki?). Altına ve mücevhere olan sevgileri o kadar şiddetlidir ki, bu sevgi Ejderha hastalığı olarak bilinir. Uzun boylu ve sert derilidirler. Bazı türleri kanatlıdır. Dört ayak üstünde dik şekilde, yani sürünmeden yürüyen türleri daha yaygındır. Hatta Üçüncü Çağ ejderhaları genellikle bu türden.

Orta Dünya ejderhaları birkaç türe ayrılır: alev ejderhaları (Urulóki), buz ejderhaları, su yılanları (Lingwilóke). Bunlardan su yılanları hakkında isimleri haricinde maalesef pek bir bilgi yok.

Buz ejderhaları ise ateş üfleyemeyen ejderhalara verilen isim. Su yılanları gibi onlar hakkında da pek bilgi bulunmaz, fakat yine de birkaç kelime söyleyebilirz. Buz ejderhaları Gazap Savaşı'ndan sonra Gri Dağlar'a çekilmiş ve orada üremeye başlamışlardır. Üçüncü Çağ'daysa buz ejderhaları ve cüceler arasında savaş olmuştur. 2589 yılında Cüce kralı I Dáin ve ikinci oğlu Frór kendi kapıları önünde buz ejderhaları tarafından katledilmişlerdir. Bundan başka onlar hakkında maalesef bir bilgi yok. Dağlara toplanmış ork kolonileri tarafında kuzeye sürülmeleri ihtimal olunsa da, kesin kaderleri hakkında bir bilgi yoktur. Scatcha bu ejder türüne dahildir. Kuzey'in Solucanı olarak bilinen Scatcha, cücelerin ve insanların kendilerinin olduğunu iddaa ettikleri hazineyi bulmuş ve üzerine tünemiştir. Scatcha Farm tarafından katledildiğindeyse insanlar hazineye el koymuştur. Lafı açılmışken, o insanlar Rohanlıların atalarıydı. Hatta Yüzük Savaşları'ndan sonra Eowyn'in Merry'ye verdiği gümüş İşaret Borusu'nun o hazineye ait olduğu söylenir.

Alev ejderhaları hakkındaysa fazlaca konuşabiliriz. Orta Dünya ejderhaları içerisinde en tehlikeli tür olan alev ejderhalarının soyu (diğer ejderha türleri gibi) ejderhaların atası Glaurung'a kadar uzanıyor. Bu ejderhaların üflediği ateş Güç Yüzükleri'ni eritecek kadar güçlü olsa da, Tek Yüzük'ü yokedecek kudrete sahip değillerdir. Ek olarak, Melkor'un Ñoldor'a ve diğer hür halklara karşı savaşında en önemli silahlarından biri olan Glaurung, Hurin'in çocukları hakkında olan hikayede yer almasıyla adeta Silmarillion'un en özel kısımlarında adı geçen ejderhadır. Glaurung hakkında söylenebilecek diğer bir şeyse, hipnotize etme becerisidir. Onun bu becerisiyse Turin ve kız kardeşine oldukca büyük acılar yaşatmıştır ve en sonda Glaurung'un ölümü de Turin'in elinden olmuştur.

Bir diğer alev ejderhası Ancalagon'dur. Orta Dünya ejderhaları içerisinde en büyük ve en kudretli olandır. Bunun dışında onun hakkında pek bilgi bulunmaz. Sadece Gazap Savaşında Earendil tarafından katledildiği ve düştüğünde Thangorodrim'in kulelerini yerle bir ettiği bilinir. Pek bilinmeyen bir şeyse, Ancalagon düştüğünde birçok ejderhanın da ölümüne sebep olmasıdır. Ancalagon'dan söz açmışken, kanatları hakkında da bir şey demek isterim. Kanatlarının güneşi kapatması bir benzetme ve mübalağadır. Şöyle ki, yeterince yakın durursanız bir ağacın dalları da güneşi kapatmaya yeterlidir. Burada da aynı durum geçerlidir. Fakat yine de, kanatlarının toplamda 22 km olması ihtimali yeterince büyüktür.

Son olaraksa Smaug gelir. Üçüncü Çağ 2770'te Yalnız Dağ'a saldrımış ve orayı cücelerden almıştır. Ta ki, Thorin ve kafilesi geri gelene kadar Yalnız Dağ'da yaşayan Smaug çoğu zaman oradaki altın ve mücevherlerin üzerinde uyumuş, çok az zamanlardaysa dışarı çıkarak avlanmıştır. Yalnız Dağ'ın düşüşünden 171 yıl sonra, yani 2941 yılındaysa Göl kasabasına saldırdığında Bard trafından Kara Ok'la vurulmuştur.

Hakkında hiçbir şey bilinmeyen alev ejderhasıysa Gondolin'in Ejderhası'dır.

Orta Dünya ejderhaları hakkında bu kadar. Umarım size bir şeyler katabildim. Daha fazlası için takipte kalın!

KAYNAKLAR:
1. Yüzüklerin Efendisi, ek A
2. Silmarillion
3. Hobbit
4. Tolkien Gateway

Yorumlar