Ana sayfa Middle Earth Filmler Orta Dünyada Bulunan Dehşet Verici Yerler #2

Orta Dünyada Bulunan Dehşet Verici Yerler #2

PAYLAŞ

Önceki yazımızın ikinci partı olan Orta Dünyanın Dehşet Verici Yerlerini gezmeye devam ediyoruz!

Ered Gorgoroth

Dorthonion ve Ard-Galen’i Beleriand’dan ayıran bu dağlar Dehşet Dağları olarak anılır ve adının hakkını verir. Yani bir zamanlar veriyordu. Burası Ungoliant’ın döllerinin diğer örümceklerle birleşerek yaşadığı yerdi. Hiçbir şekilde geçit vermezdi. Hatta Morgoth’un Orkları bile bu dağlardan direkt olarak geçmeye cesaret edememiş, etrafından dolaşmayı yeğlemişlerdir. Buradan sadece bir kişi, Barahir’in oğlu Beren geçmiştir ve bu yolculuk o kadar korkunç olmuştur ki, bu konuda tek kelime dahi etmemiştir.

Nan Dungortheb

Korkunç Ölüm Vadisi. Ungoliant Melkor’un Balrog birliği tarafından kovalanınca Ered Gorgoroth’un eteklerindeki bu vadiye sığınmış ve burada çok büyük dehşetler yaratmıştır. Hatta dehşeti o kadar büyük olmuştur ki, yakındaki örümcekler bile bu vadiden kenara kaçmışlardır. Ungoliant buradan gittikten sonra ise Ered Gorgoroth’tan akan sular burada birikmiş ve bir göl yaratmıştır. Gölün kara sularından içen kişinin yüreğine ise yorgunluk ve umutsuzluk çökermiş. Beleriand’la birlikte yok olmuştur.

Minas Morgul

Karanlıkta parlayan, surları saran o yeşil ışık da nedir!? Sorunu bu kadar yüksek sesle sorma. Yoksa duymuyor musun insanı titreten dehşeti? Korkmuyor musun Nazgullerden? Ya seni duyarlarsa? Ya seni bulurlarsa? Bak, işte oradalar. Nefeslerindeki umutsuzluğu hissediyor musun? Bakışlarından yayılan dehşet ve korkuyu iliklerinde duyuyor musun? Belki de Nazgul büyüsüdür o yeşil ışık da, bilinmez

Mordor

Öyle bir Göz ki, iradesi nice mağrur savaşcıyı sadece bir bakışta dize getirecek kadar kuvvetli, ihtişamıysa tüm dünyayı sadece varlığıyla bile tehlikeye boğacak kadar çok. İçerisi… Ork, Goblin, Warg, Troll, Kurtadam ve daha nelerle dolu olan bir yer hayal edin ve o yerde her tarafın karanlık, ışıksız, havanın dudaklarınız ve ağzını acıtacak, ciğerlerinizi yakacak kadar acı ve kasvetli olduğunu da hesaba katın. (Kitapları okurken çoğu kişinin ağırlık duyma sebebi de işte bu kasveti duyması) Yerlerin isimleri bile ayrı konu.

Angband

Melkor’un kuzeydeki kalesine hoş geldiniz! Turumuza görüp göreceğiniz en korkunç yaratıklardan bazıları: Balroglar, demir pençeli vampirler, kurtlar, yozlaşmış Elfler, Orklar ve daha nice yaratıkla bedavadan görüşmeye devam ediyoruz. Ayrıca korku, dehşet, feryat, gözyaşı, mahzenlerde kölelik, kurtlar tarafından yenme şirketimiz tarafından hediye. Hepinize bol ölümler ve acılar!

EKSTRA: Utumno

Aslında sıralamanın başında yer alması gereken bir mekan. Fakat dehşeti o kadar büyüktür ki burasının, diğerleri onun yanında sönük kalırdı maalesef. Burası Morgoth’un ilk kalesi, Sinda Elflerinin Udûn diye isimlendirdikleri bir yer. Demir Tepeler’de Dünya’nın kalbine doğru kazılmış, obsidyen, buz ve ateş katlarından oluşmuş mahzenler… ve mahzenlerin her katında aklınıza dahi gelemeyecek olan şeyler: her şeyin en ilkleri, Melkor’un en büyük kudrete sahipken arattığı Kurtadamlar, Vampirler, Orklar, Troller, Nazgul bineklerinin ataları olan ilk Fell beastler, Dev Örümcekler ve birçok başka kaniçen dev haşareler. Silmarillion’da Melkor’un en ihtişamlı ve korkunç kulesi olarak betimlenen bir yer… 

Yorumlar