Ana sayfa Middle Earth Filmler Orta Dünyada Bulunan Dehşet Verici Yerler – Part 1

Orta Dünyada Bulunan Dehşet Verici Yerler – Part 1

PAYLAŞ

Karanlığın kol gezdiği yerler kaçtı mı gözünüzden? Eğer öyleyse hadi sizi dehşete düşürücek olan bu 10 yeri birlikte gezelim.

Höyük Yaylaları

Shire’dan daha yeni ayrılıp da Tom Bombadil’in evinde bir gece dinlendikten sonra Bree’ye en kestirme yoldan gitmek isterseniz, muhakkak yolunuz buradan geçecektir. Eğer sabah güneşi altında bu yaylalarda yürüyorsanız, pek de dehşete kapılmazsınız. Fakat sakın ola o höyüklerin doğusundan geçmeyesiniz! Zira o höyüklerde yatan kişiler Dúnedain’dir, ama Angmar’ın Cadı-Kralı sağ olsun, gelmiş ve onları uyandırmıştır. Hazır konu açılmışken hatırlatayım, Cadı-Kral’ın ölümsüzlüğü de o höyüklerin birinden çıkan bir höyük kılıcı ile bozulmuştur. Ama Cadı-Kral öldü diye o kişilerin de lanetten kurtulduğuna emin olamayız.

Helcaraxë

Hiç gıcırdayan buzların arasında seyahet ettiniz mi? Peki o buzların yüzdüğü denizlerde? Don kılıç gibi keserken, soğuk rüzgar ucube gibi uluyorken, oralarda gezinmeye cesaret edecek kadar gözü pek misiniz? Eğer içinizde Aman’ın taze ateşi yoksa, cesaretli olsanız bile ahmakça cesaretten öte bir şey olmazdı bu. Ama garibim Fingolfin ve onun hanedanına mensup Ñoldor öyleydi. Daha yeni ayrılmışlardı Valar topraklarından, yeniydi içlerindeki ve gözlerindeki ateş, fakat heyhat, yine de telef oldu Elflerin birçoğu o buzullarda, ama kaderden de kaçılmaz. Vanyar güzeli Elenwë’yi alan, birçok Noldo Elfinin Orta Dünya’yı görme arzusuyla çıktığı yolda onlara mezar olan Helcaraxë

Ölü Bataklıklar

En arif ve yaşlı kimselerin bile unutacağı kadar uzun zaman önce, Elfler ve İnsanlar Orta Dünya’nın tiranına karşı Son İttifakı kurdular. Uzun süren bir muharebe oldu bu. Savaşlar patlak verdi, Orklar, İnsanlar, Elfler katledildi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? O bölgeler bir bataklığa dönüştü ve ölüler asla çürümedi. Şimdi söyleyin bana, her adımı tehlikeyle dolu olan bu diyarda ölülerin nazarları altında paldır küldür yürüyebilir misiniz? Karanlıkta sudan gelen mum ışıklarını delirmeden izleyebilir misiniz? Hele en ufak  bir hatada kendinizi donmuş gözleriyle size bakan ölülerin yanında bulacağınızı bilmek nasılda dehşete düşürür insanı!

Lammoth

Maalesef artık Beleriand yok (o diyar için ne kadar ağıt yakılsa, yine az). Fakat bir zamanlar Beleriand’ın kuzey batısında Büyük Yankı diye isimlendirilmiş bir yer vardı. Ungoliant’ın Melkor’a saldırması üzerine Melkor’un çığlık atmasından sonra bu ismi almış olan Lammoth (Büyük Yankı), orada olabilecek her hangi varlığı delirtebilecek niteliktedir. Zira düşünsenize, her tarafta durmadan bir çığlık – üstelik, korkunç bir çığlık – var ama görünürde kimse yok. Nereye dönsen boşluk, düzlük… ve çığlık. Hem de basit bir çığlık değil, korkmuş, dehşete düşmüş bir Vala’nın son bir umut, belki de acı içinde koyuverdiği feryat niteliğinde, ta Angbad’da duyulacak kadar tiz ve yüksek olan bir çığlık.

Angmar

Başkenti Carn Dûm olan bu ülke bence kendi ordularıyla birlikte yeterince korkunç zaten. Her tarafta cirit atan Orklar, Troller, Warglar… Düşünsenize, sessizce ireliliyorsunuz, bir sonraki adımınız atıyorsunuz ve o da ne! Bir Warg boynunuzun tam dibine nefesini veriyor. Kendinizi her an Ork mızrakları, hatta daha kötüsü, bir Trollün çivili sopası, yahut her hangi daha kötü bir şeyle yüzyüze bulma tehlikesiyle yüzyüzesiniz. Elbette cesaret varken bu saydıklarım sadece küçük şeylerdir. Fakat orası.. orası basit bir yer değil. Nazgul’lerin efendisi, geçtiği her yere umutsuzluk ve korku dağıtan, Sauron‘un en büyük lanetini üzerinde taşıyan Angmar’ın Cadı-Kralı‘nın toprakları.

Yorumlar