Ana sayfa Middle Earth Filmler Orta Dünya’da sizi dehşete boğacak 10 mekan

Orta Dünya’da sizi dehşete boğacak 10 mekan

PAYLAŞ

Tolkien evreninden bahsederken onun oluşturduğu yer ve mekânlara değinmeden geçmek doğru olmaz bana kalırsa. Shire, Gri Limanlar, Minas Tirith ve nice harikulade güzelliğe sahip yer vardır Orta Dünya’da. Fakat tam tersi olarak, orada olsanız sizi dehşete düşürecek; umutsuzluk içinde olduğunuzu hissettirecek ve içinizi titretecek yerler olduğunu da fark etmişsinizdir elbette. Yoksa fark etmediniz mi? Tüm bu güzelliklere rağmen, karanlığın kol gezdiği yerler kaçtı mı gözünüzden? Eğer öyleyse –veya değilse, hiç fark etmez– hadi sizi dehşete getirecek olan bu 10 diyarı birlikte gezelim:

10. Höyük Yaylaları

safasf

Shire’dan daha yeni ayrılıp da Tom Bombadil’in evinde bir gece dinlendikten sonra Bree’ye en kestirme yoldan gitmek isterseniz, muhakkak yolunuz buradan geçecektir. Eğer sabah güneşi altında bu yaylalarda yürüyorsanız, pek de dehşete kapılmazsınız. Fakat sakın ola o höyüklerin doğusundan geçmeyesiniz! Zira o höyüklerde yatan kişiler Dúnedain’dir, ama Angmar’ın Cadı-Kralı sağ olsun, gelmiş ve onları uyandırmıştır. Hazır konu açılmışken hatırlatayım, Cadı-Kral’ın ölümsüzlüğü de o höyüklerin birinden çıkan bir höyük kılıcı ile bozulmuştur. Ama Cadı-Kral öldü diye o kişilerin de lanetten kurtulduğuna emin olamayız. O yüzden ne olur ne olmaz yolunuz o civara düşerse, ayağınızı denk alın.

9. Helcaraxë

helcaraxe

 

 

 

 

 

Hiç gıcırdayan buzların arasında seyahet ettiniz mi? Peki o buzların yüzdüğü denizlerde? Don kılıç gibi keserken, soğuk rüzgar ucube gibi uluyorken, oralarda gezinmeye cesaret edecek kadar gözü pek misiniz? Eğer içinizde Aman’ın taze ateşi yoksa, cesaretli olsanız bile ahmakça cesaretten öte bir şey olmazdı bu. Ama garibim Fingolfin ve onun hanedanına mensup Ñoldor öyleydi. Daha yeni ayrılmışlardı Valar topraklarından, yeniydi içlerindeki ve gözlerindeki ateş, fakat heyhat, yine de telef oldu Elflerin birçoğu o buzullarda, ama kaderden de kaçılmaz. Vanyar güzeli Elenwë’yi alan, birçok Noldo Elfinin Orta Dünya’yı görme arzusuyla çıktığı yolda onlara mezar olan Helcaraxë, seni ne unutacak, ne de affedeceğiz.

 8. Ölü Bataklıklar

fdhdfh

En arif ve yaşlı kimselerin bile unutacağı kadar uzun zaman önce, Elfler ve İnsanlar Orta Dünya’nın tiranına karşı Son İttifakı kurdular. Uzun süren bir muharebe oldu bu. Savaşlar patlak verdi, Orklar, İnsanlar, Elfler katledildi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? O bölgeler bir bataklığa dönüştü ve ölüler asla çürümedi. Şimdi söyleyin bana, her adımı tehlikeyle dolu olan bu diyarda ölülerin nazarları altında paldır küldür yürüyebilir misiniz? Karanlıkta sudan gelen mum ışıklarını delirmeden izleyebilir misiniz? Hele en ufak  bir hatada kendinizi donmuş gözleriyle size bakan ölülerin yanında bulacağınızı bilmek nasılda dehşete düşürür insanı! Eğer yaparsanız, helal valla, size ölüm yok.

7. Lammoth

lammoth

 

 

 

 

 

 

Maalesef artık Beleriand yok (o diyar için ne kadar ağıt yakılsa, yine az). Fakat bir zamanlar Beleriand’ın kuzey batısında Büyük Yankı diye isimlendirilmiş bir yer vardı. Ungoliant’ın Melkor’a saldırması üzerine Melkor’un çığlık atmasından sonra bu ismi almış olan Lammoth (Büyük Yankı), orada olabilecek her hangi varlığı delirtebilecek niteliktedir. Zira düşünsenize, her tarafta durmadan bir çığlık – üstelik, korkunç bir çığlık – var ama görünürde kimse yok. Nereye dönsen boşluk, düzlük… ve çığlık. Hem de basit bir çığlık değil, korkmuş, dehşete düşmüş bir Vala’nın son bir umut, belki de acı içinde koyuverdiği feryat niteliğinde, ta Angbad’da duyulacak kadar tiz ve yüksek olan bir çığlık. Bir de bu çığlık her an, her saniye durmadan etrafta yankılanarak yeniden ve yeniden kulaklarımıza doluyorsa… diyecek bir şeyi kalmıyor insanın doğrusu.

6. Angmar

angmar

 

 

 

 

 

 

 

 

Başkenti Carn Dûm olan bu ülke bence kendi ordularıyla birlikte yeterince korkunç zaten. Her tarafta cirit atan Orklar, Troller, Warglar… Düşünsenize, sessizce ireliliyorsunuz, bir sonraki adımınız atıyorsunuz ve o da ne! Bir Warg boynunuzun tam dibine nefesini veriyor. Kendinizi her an Ork mızrakları, hatta daha kötüsü, bir Trollün çivili sopası, yahut her hangi daha kötü bir şeyle yüzyüze bulma tehlikesiyle yüzyüzesiniz. Elbette cesaret varken bu saydıklarım sadece küçük şeylerdir. Fakat orası.. orası basit bir yer değil. Nazgul’lerin efendisi, geçtiği her yere umutsuzluk ve korku dağıtan, Sauron‘un en büyük lanetini üzerinde taşıyan Angmar’ın Cadı-Kralı‘nın toprakları. O yüzden o taraflara yolunuz düşecek olursa eğer, ikikere düşünmenizde fayda vardır.

5. Ered Gorgoroth

ered gorgoroth

 

 

 

 

 

 

 

Dorthonion ve Ard-Galen’i Beleriand’dan ayıran bu dağlar Dehşet Dağları olarak anılır ve adının hakkını verir. Yani bir zamanlar veriyordu. Burası Ungoliant’ın döllerinin diğer örümceklerle birleşerek yaşadığı yerdi. Hiçbir şekilde geçit vermezdi. Hatta Morgoth’un Orkları bile bu dağlardan direkt olarak geçmeye cesaret edememiş, etrafından dolaşmayı yeğlemişlerdir. Buradan sadece bir kişi, Barahir’in oğlu Beren geçmiştir ve bu yolculuk o kadar korkunç olmuştur ki, bu konuda tek kelime dahi etmemiştir. Bu da onun yazgısından kaynaklıdır elbette, Melian Kuşağını bile aşmasına vesile olan bir yazgı..

4. Nan Dungortheb

nan dungortheb

 

 

 

 

 

 

 

Korkunç Ölüm Vadisi. Ungoliant Melkor’un Balrog birliği tarafından kovalanınca Ered Gorgoroth’un eteklerindeki bu vadiye sığınmış ve burada çok büyük dehşetler yaratmıştır. Hatta dehşeti o kadar büyük olmuştur ki, yakındaki örümcekler bile bu vadiden kenara kaçmışlardır. Ungoliant buradan gittikten sonra ise Ered Gorgoroth’tan akan sular burada birikmiş ve bir göl yaratmıştır. Gölün kara sularından içen kişinin yüreğine ise yorgunluk ve umutsuzluk çökermiş. Beleriand’la birlikte yok olmuştur.

3. Minas Morgul

minas morgul

 

 

 

 

Ah, karanlıkta parlayan, surları saran o yeşil ışık da nedir!? Sorunu bu kadar yüksek sesle sorma. Yoksa duymuyor musun insanı titreten dehşeti? Korkmuyor musun Nazgullerden? Ya seni duyarlarsa? Ya seni bulurlarsa? Bak, işte oradalar. Nefeslerindeki umutsuzluğu hissediyor musun? Bakışlarından yayılan dehşet ve korkuyu iliklerinde duyuyor musun? Belki de Nazgul büyüsüdür o yeşil ışık da, bilinmez. Ama şu an bunun hiçbir önemi yok. Hemen önce ayrılsak, iyi olur. Daha fazla bu dehşete dayanamam.

2. Mordor

mordor

 

 

 

 

Düşünsenize, başınızın üzerinde tüm kılıfları sökerek atabilen ve içinizi görebilen devasa bir Göz var. Öyle bir Göz ki, iradesi nice mağrur savaşcıyı sadece bir bakışta dize getirecek kadar kuvvetli, ihtişamıysa tüm dünyayı sadece varlığıyla bile tehlikeye boğacak kadar çok. İçerisi… Ork, Goblin, Warg, Troll, Kurtadam ve daha nelerle dolu olan bir yer hayal edin ve o yerde her tarafın karanlık, ışıksız, havanın dudaklarınız ve ağzını acıtacak, ciğerlerinizi yakacak kadar acı ve kasvetli olduğunu da hesaba katın. (Kitapları okurken çoğu kişinin ağırlık duyma sebebi de işte bu kasveti duyması) Yerlerin isimleri bile ayrı konu. Hala gitmeye kararlı mısınız?

1. Angband

angband

 

 

 

 

 

Ve Melkor’un kuzeydeki kalesine hoş geldiniz! Turumuza görüp göreceğiniz en korkunç yaratıklardan bazıları: Balroglar, demir pençeli vampirler, kurtlar, yozlaşmış Elfler, Orklar ve daha nice yaratıkla bedavadan görüşmeye devam ediyoruz. Ayrıca korku, dehşet, feryat, gözyaşı, mahzenlerde kölelik, kurtlar tarafından yenme şirketimiz tarafından hediye. Hepinize bol ölümler ve acılar!

Bonus: Utumno

utumno

 

 

 

 

 

Aslında sıralamanın başında yer alması gereken bir mekan. Fakat dehşeti o kadar büyüktür ki burasının, diğerleri onun yanında sönük kalırdı maalesef. Burası Morgoth’un ilk kalesi, Sinda Elflerinin Udûn diye isimlendirdikleri bir yer. Demir Tepeler’de Dünya’nın kalbine doğru kazılmış, obsidyen, buz ve ateş katlarından oluşmuş mahzenler… ve mahzenlerin her katında aklınıza dahi gelemeyecek olan şeyler: her şeyin en ilkleri, Melkor’un en büyük kudrete sahipken arattığı Kurtadamlar, Vampirler, Orklar, Troller, Nazgul bineklerinin ataları olan ilk Fell beastler, Dev Örümcekler ve birçok başka kaniçen dev haşareler. Silmarillion’da Melkor’un en ihtişamlı ve korkunç kulesi olarak betimlenen bir yer… Eru kendisi bizi saklasın.

Yorumlar