Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Orta Dünya’nın Efsanevi Canavarları: Ejderhalar!

Orta Dünya’nın Efsanevi Canavarları: Ejderhalar!

PAYLAŞ

Büyük güç ve kudret arz eden, isimleri yıkım ve acı ile anılan yaratıklar olarak akıllara kazınmış ejderhalar; iyi niyetli olsun kötü niyetli olsun bir fantastik evrenin demirbaşı gibidirler. Durum böyleyken kanımca fantastik evrenlerin şahı olan Tolkien kurgusunda da ejderhalardan söz etmemek haksızlık olur. Mevzubahis kurgudaki olayların seyrini bir çok kere değiştiren bu yaratıkların sayıları bilinmemekle birlikte isimleri geçenleri sizinle dilimiz döndüğünce paylaşacağız. Afiyet olsun.


Ejderhalar Orta-Dünya’da üç farklı grupta incelenmişlerdir; Ateş Ejderleri, Soğuk Ejderler ve Uzun Soluncanlar.Ateş Ejderleri; Urulókë

Quenya’da kendilerine “sıcak” ya da “ateş” anlamına gelen “ur” ve “yılan” ya da “ejder” anlamına gelen “lókë” kelimelerinin birleşimi olan Urulókë denmiştir. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere ateş üfleme yetisine sahip olan bu yaratıkların ilki Ejderlerin Babası olarak da bilinen Glaurung’dur. Kendisinden başlayarak bilinen üyeleri kısaca yazacağız.

Glaurung: Melkor’un komutanlarından biri olup kanatsız bir ejderhadır. Asıl gücünün nefesinde, pençelerinde ya da dişlerinde değil, kurnaz zekasında olduğu bilinmektedir. Turambar’ın hikayesinde de gördüğümüz gibi büyü yapma yeteneği de vardır. Doğumu bilinmese de ilk olarak Birinci Çağ 260 yılında Angband Kuşatması’nda görülmüştür. Daha ejderhalar için genç ve zırhı gelişmemiş olmasına rağmen Noldor güçlerini Ard-Galen’den sürmüş, ama Fingon’un hücumu dolayısıyla Angband’a geri çekilmiştir. Birinci Çağ 455’de Angband Kuşatması’nın yarıldığı Dagor Bragollach’da ortaya çıkmış ve Noldor ordusunu tarumar etmiştir. Belegost cücelerinin kralı Azaghal ile savaşmış, ağır yaralansa da rakibini yenmeyi başarmıştır. Nargothrond’u yakıp yıkmıştır ve bu olayın ardından Turin Turambar tarafından öldürülmüştür.

glaurung - uludağ sözlük

Ancalagon: Kara Ancalagon olarak bilinir. Birinci Çağ 545’de Öfke Savaşı’nda ortaya çıkmış ve ölümü bundan kısa bir süre sonra, yine Öfke Savaşı’nda Birinci Çağ 587’de Eärendil’in elinden olmuştur. Yaşamış en kudretli ve büyük ejderhadır. Öldüğünce cesedi Thangorodrim’in zirvelerini parçalamıştır.

Ancalagon the Black, greatest of the winged dragons, and Morgoth ...

Smaug: Üçüncü Çağ’da yaşamış en büyük ateş ejderidir. Erebor’a saldırmış ve Dağaltı’nın Kralı Thror’u yurdundan zorla sürgün etmiştir. Hobbit kitabında anlatılan Throin’in yolculuğu sırasında Göl Kasabalı okçu Bard tarafından öldürülmüştür.

Wallpaper Dragon, The Hobbit, Smaug, Winged, Dragon Of Middle ...

Soğuk Ejderler:

Soğuk ejderler, soğuk hava ya da buz vesaire üfledikleri için değil, ateş üflemedikleri için bu ismi almışlardır. Öfke Savaşı’ndan sonra Gri Dağlar civarını mesken tutmuşlardır. Zaman geçtikçe sayıları gitgide artmış ve bir süre sonra Üçüncü Çağ’ın ileri yıllarında Gri Dağlar’ın cücelerine bela olmuşlardır. Üçüncü Çağ 2598’da Kral 1. Dain, oğlu Frór ile birlikte bir ejderha tarafından katledilmiş, bu saldırıların artması nedeniyle cüceler evlerinden göç etmek zorunda kalmışlardır. İşte tam da bu göçler, daha Doğu’da kalan Demir Tepeler ve Erebor cüce krallıklarının kurulmasına zemin hazırlamıştır.

Fram Slays Scatha the Long Worm by KipRasmussen on DeviantArt

Uzun Solucanlar:

Bu grup diğer gruplardan kesin bir çizgiyle ayrılmasa da, birkaç ejderha için Tolkien bu ibareyi kullanmıştır. Bu ailenin bilinen tek üyesi Scatha’dır. Hakkında pek bir şey bilinmeyen Scatha’nın cücelerden topladığı büyük bir hazineye sahip olduğu bilinen bir şeydi. Éothéod’un erken çağlarında Frumgar oğlu Fram tarafından katledildi. Bu büyük hazine yöre cüceleri ve Éothéod arasında büyük bir çatışmayı ateşlemişti. Hakları olduğunu iddia ettikleri altını isteyen cücelere Fram iddialarını reddedip ejderhanın dişini göndererek yanıt vermiştir ve “Mücevherlerin böylesini hazineleriniz içinde bulamazsınız, çünkü böylelerine rast gelmek zordur” demiştir. Bazı söylentilere göre bunu bir hakaret olarak anlayan cüceler Fram’ı katletmişlerdir.

Demir Ejderler

Bütün bu ejderhalardan ayrı olarak, sadece Gondolin’in Düşüşü’nde görülen ejderhalardır. Angband’ın dehlizlerinde Melkor tarafından demir ve bronz alaşımlarıyla dövülerek ortaya çıkarılmış ejderhalardır. İlk olarak Maeglin tarafından, tasarlanmışlardır. Daha sonra Maeglin bu tasarımlarını Melkor’a sunmuş, Gondolin’e ihanet etmiştir. Kuşatmada ise kuzey kapılarına orklar ile birlikte yığın yığın gelip terör estirmişlerdir. Açıklananlara göre; bu ejderhalar kendi başlarına canlılık özelliği göstermemektedir. Melkor’un en mahir demirci ve büyücüleri tarafından yapılmışlardır ve metaller birbirine o kadar ustalıkla kaynatılmıştır ki zorlu arazilerde yılanvari bir şekilde burkulabilir ya da sürünebilirler ve bu özellikleri hasebiyle de bu arazilerde büyük işlevsellik sağlarlar. Bu “aletlerin” içinde silahlanmış orklar bulunur ve ihtiyaç anında dışarı çıkmaya hazır beklerler. Ayrıca; John Gart, “Tolkien and the Great War” kitabında bu ejderlerin Tolkien’in muharip olduğu Somme Savaşı’nda karşılaştığı tanklardan esinlenilmiş olabileceğini yazmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: yüzme, su ve açık hava
Yorumlar