Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Orta Dünyanın En Güçlüsü: Tulkas

Orta Dünyanın En Güçlüsü: Tulkas

PAYLAŞ

Tulkas Kimdir?

Tulkas, Valar arasında en savaşçısı, fiziksel olarakta en güçlüsüdür ve Nessa’nın eşidir.

Güçleri

Tulkas, herhangi bir bineğe ihtiyaç duymadan çok hızlı hareket edebilir ve hiçbir silah kullanmadığı halde oldukça güçlüdür. Böylesine güçlere, cesarete sahip olmaktan ve hatta kavga edip güreşmekten de oldukça memnundur fakat hiçbir zaman korkunç birisi olmamıştır. Savaş meydanlarında ve güreştiği zamanlarda her zaman kahkahalar atarak karanlık güçleri ve bulutları dağıtmasıyla bilinir.

Kendisi her zaman sıkı bir dosttur ve hem birilerini gazaba uğratırken, hem de affederken oldukça zor karar verip, yavaş hareket eder. Hiçbir şekilde geçmişinden ders çıkarmaz, her zaman anı yaşar. Pek danışılacak birisi olarak da bilinmez.

Derisi kanlı canlı, saçları ve sakalları da altın sarısıdır.

Tarihçesi

Tulkas, Arda’ya inen Ainurların sonuncusuydu. Valian Yılları, 1499’da (Valian Years) diğer Ainurun da varmasından sonra, Tulkas, Melkor ile olan ilk savaşın haberini aldı ve uzak cennetlerden yardıma geldi. Karanlık Lord Melkor, Vaları yenebilecekken Tulkas’ın şarkısını duydu ve gazabından korkarak kaçtı. Melkor kaçtıktan sonra da Arda’nın Baharı (Spring of Arda) başlamış oldu.

İki Lamba’nın (“Two Lamps” “Illuin” ve “Ormal”) dikilmesinden ve Valar Almaren’de yaşamaya başladıktan sonra, Tulkas, Nessa ile büyük ziyafette evlendi. Tulkas, yorgun ve memnun bir şekilde uykuya daldı ve Melkor harekete geçmenin vaktinin geldiğine karar verdi.

Ilúvatar’ın İlk Çocukları‘nın (Elfler) uyanışından sonra, Valar, Melkor meselesini dikkate almak ve tartışmak için toplandı. En sonunda, Elflerin iyiliği için, Arda’nın korumacılığını tekrar üstlenerek Melkor’u dünyadan silmeye karar verdiler. Tulkas bu karardan pek bir memnun kaldı. Melkor’un kalesi Utumno’da, Elflerin iyiliği için yapılan savaşta (War for the Sake of the Elves), Tulkas, Melkor ile yüzleşti ve onu Aulëtarafından dövülen, Angainor’un efsunlu zinciri ile bağladı. Böylelikle bir süreliğine dünya Melkor’dan kurtulmuş oldu.

Melkor, yaptıklarından pişman olup Manwë tarafından affedilediğinde, Tulkas bu karar ile hayal kırıklığına uğradı. Melkor’a hiç güvenmezdi fakat isyan etmeyip, Manwë’nin kararını kabul etti.

Turin’in Melkor’u katledeceği kehanetler tarafından söylense de, Tulkas’ın Dagor Dagorath’da bir kez daha Melkor ile yüzleşeceği ve yenilmesinde büyük rol oynayacağı da söylenir.

Etimolojisi

Tulkas ismi, Quenya dilinde “güçlü, kararlı” anlamına gelir. Tulukhastāz (“altın saçlı”)Tulkas’ınValarindilindeki asıl ismidir. Noldorin dilinde ise, ismi Tulcus‘tur

Genolojisi

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Tolkien Gateway
Yorumlar