Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Orta Dünya’nın En İyi Avcısı: Oromë

Orta Dünya’nın En İyi Avcısı: Oromë

PAYLAŞ

Oromë, bir Ainu ve Aratarlardan birisiydi. Avcılıkla görevlendirilen Vala’ydı ve Vána’nın eşi, Nessa’nın da kardeşiydi.

Güçleri

Oromë, kötü yaratıkları ve canavarları avlamaktan zevk alırdı. Bineği Nahar’ın üzerinde, harika borusu Valaróma’yı üflerken yapardı bunu. Tüm atları ve tazıları, en az ağaçları ve ormanları sevdiği kadar severdi.

Tarihçesi

Oromë ve Bineği Nahar

Ağaç Yılları sırasında, Valar’ın çoğunun Aman diyarlara gidip kendilerini gizlediği vakitlerde, Valinor’a en son giden Vala’ydı. Hatta o zaman bile sık sık Orta Dünya’yı ziyaret eder, ormanlarında avlanıp dolanırdı.

Böylece, elfler Cuiviénen’de ilk uyandıklarında onları bulma görevi ona verildi. Elfleri bulduğunda onları “Eldar” olarak isimlendirdi. Elflerin güvenliğinden emin olmak için, Cuiviénen’den, Beleriand’a kadar olarak onlara eşlik etti. Güçlü bir avcı olarak Morgoth‘a karşı olan mücadelelerde de aktif roller oynadı.

Oromë’nin Orta Dünya’yı “Kadim Günler” ‘de ziyaret eden tek Vala olmasından dolayı, 3.Çağ sıralarında Rhun Denizi yakınlarında bulunan ineklerin onun yetiştirdiği ineklerin soyundan olduğuna inanıldı.

Béma kuzeyli insanların onun için kullandığı isimdi. Harika bir avcı ve süvari olarak kendisi ve bineği Nahar at-sever halk Rohan tarafından tanınırdı.

Etimolojisi

Oromë isminin Valarin dilindeki hali olan Arōmēz‘den dönüştürüldüğü söylenir.

İsmin anlamı “Boru-üfleyen” ve “Boruların sesi” olarak çevirilebilir.

Genolojisi

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Tolkien Gateway
Yorumlar