Ana sayfa Dizi / Film Orta Dünya’nın İkinci Çağı – 2

Orta Dünya’nın İkinci Çağı – 2

PAYLAŞ

Yapımını Amazon’un üstleneceği Orta Dünya Dizisi’nin, İkinci Çağ’da geçeceği doğrulanmasının ardından sizlere sunduğumuz ve Orta Dünya’nın İkinci Çağı esnasında meydana gelen önemli olaylardan bahsettiğimiz Orta Dünya’nın İkinci Çağı’nı anlatan yazı dizisinin ikinci kısmıyla devam ediyoruz.

1- Bazı Cüce Halkları’nın Khazad-dûm’a Göçü

Gazap Savaşı dolayısıyla Beleriand’ın harap olmasının ardından Belegost ve Nogrod Cüceleri, yıkılmış olan şehirlerini terk ederek Khazad-dûm’a, Moria’ya, geldiler, orayı zenginleştirdiler ve geliştirdiler; refah seviyesini en uç noktaya taşıdılar. Bu dönemde Moria’nın Batı Kapısı (Yüzük Kardeşliği’nin Moria’ya girmek için geçtiği kapı), cüce Narvi ve Celebrimbor tarafından inşa edildi. Eregion ve Khazad-dûm arasında ticaret ve dostluk başladı. Fakat sonrasında bu dostluk aniden sona erdi. Sauron, Elf diyarlarında işgaller ve baskınlar yaparken, cüceler kapılardan çekildi ve ardından Khazad-dûm Krallığı’nı kapıları örterek dış dünyaya kapattılar. Bu sebeple de orklar bu dönemde dağları yeniden işgal etti ve cücelerle savaşa girdi; Gundabad Dağı’nı ele geçirdi.

2- Sauron ve Elflerin Savaşı

Sauron, Üç Elf Yüzüğü’nün kendisine teslim edilmesi için batıya gitti. Fakat Elfler, Yüzüklerini vermeyi reddedince, Sauron ve Elfler’in Savaşı başladı. Sauron, Eregion’a saldırarak insan ve cüce yüzüklerini ele geçirdi. Üç Elf Yüzüğü’nü gizleyen Celebrimbor, Yüzükler’in yerini söylemesi için acımasızca işkence gördü; bu onun ölümüne neden olsa da yerlerini Sauron’a söylemedi. Bunun ardından Eregion düştü ve Sauron, cüce ve insan yüzüklerini ele geçirmiş oldu. Elrond, Eregion’un yağmalanmasından kurtulanlarla birlikte kuzeye kaçtı ve orada Ayrıkvadi’yi kurdu. Sauron, Eriador üzerinde hâkimiyet kurmuştu ki Númenórlular, Elflerin yardım çağrısına cevap verdiler ve Orta Dünya’ya bir filo gönderdiler. Elfler ve Númenórlular, Sauron’u bölgeden attılar ve Sauron doğuya, Mordor’a, kaçmak zorunda kaldı.

Eregion’un Yağmalanması ve Celebrimbor’un Acımasızca Katli

3- Ak Divan’ın İlk Toplantısı

Üçüncü Çağ’da gerçekleşen Erebor Seferi sırasında toplanarak Dol Guldur’daki Ölüm Büyücüsü’nü (Sauron) defeden Ak Divan, ilk kez İkinci Çağ’da bir araya gelmiştir. Bu divanda, Saruman, Gandalf, Galadriel, Elrond, Kral Gil-Galad ve Gemi Ustası Círdan’ın bulunduğu söylenir. Divan lideri olarak Saruman seçilmiştir. Bu toplantı esnasında, Ayrıkvadi’nin, Elflerin başlıca merkezi olması kararlaştırılmıştır ve Elf Kralı Gil-Galad, Üç Elf Yüzüğü’nden biri olan Su Yüzüğü Vilya’yı Elrond’a bu toplantıda vermiştir.

Ak Divan Ayrıkvadi’de (Hobbit: Beklenmedik Yolculuk)

4- Glorfindel’in Dirilişi ve Orta Dünya’ya Gönderilişi

Gondolin’in Düşüşü’nde öldürülen, fakat gösterdiği cesaret ve kahramanlıkla Tuor ve Idril’in Gondolin’den kaçabilmesinde önemli bir rol oynayan Glorfindel, bu kahramanlıktan ve yaptığı iyi ve asil işlerden dolayı Vala Manwë tarafından diriltildi ve Orta Dünya’ya öncekinden çok daha kudretli ve güçlü bir halde geri gönderildi; Sauron’la olan savaşlarında Elrond ve Kral Gil-Galad’a yardım etmekle görevlendirilmişti.

5- Mavi Büyücüler’in Orta Dünya’ya Gelişi

Istari Büyücüleri’nden olan iki mavi büyücü Alatar ve Pallando da Glorfindel ile aynı zamanda Orta Dünya’ya gelmişlerdir. Haklarında pek fazla bir şey bilinmeyen bu iki büyücü, gelişlerinin ardından doğuya gitmişler ve orada kalmışlardır. Sauron’un doğuda nerede olduğunu bulmakla görevlendirilmiş, fakat bunu başaramamışlardır. Doğuda Morinehtar (Karanlık Katili) ve Rómestámo (Doğu’daki Yardımcı) olarak anılmaya başlanmışlardır. Doğudaki halklar arasından isyanlar çıkartarak onları Sauron’un hâkimiyetinden uzaklaştırmaya çalıştıkları söylenirdi.  

Yazı Dizisinin Birinci Kısmı İçin:
https://fantazya.org/orta-dunyanin-ikinci-cagi/

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar