Ana sayfa Dizi / Film Orta Dünya’nın İkinci Çağı – 3

Orta Dünya’nın İkinci Çağı – 3

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde oyuncu kadrosuna katılan yeni isimlerle ve ardından çıkan bazı yeni haberlerle gündeme gelen Amazon’un Orta Dünya dizisi hakkında Ocak ayı içinde, dizideki olayların yer alacağı zamanı açıklamış ve çıkan habere göre dizinin, Orta Dünya’nın İkinci Çağı’nı anlatacağı belirtilmişti. Bunun ardından sizler için Orta Dünya’nın bu döneminde neler olduğunu anlatan bir yazı dizisi hazırlamıştık. Bu yazı dizisinin üçüncü ve son kısmını sizlere sunuyoruz.  

1- Sauron’un Artan Gücü

Elflerle olan savaşındaki yenilgisine rağmen Sauron, bunu takip eden yıllarda gücünü arttırmayı başardı. Doğuda ve güneyde yaşamakta olan insan halkları üzerinde egemen oldu; onları kendi hizmetkârları ve karanlığa tapan kişiler haline getirdi. Kara Lord Morgoth’a tapınılması için tapınaklar inşa ettirdi ve buralarda Morgoth için insanlar kurban edildi. Sauron, Annatar halini alarak cüceler ve insanlara Güç Yüzükleri’ni dağıttı. İnatçı ve sert olan ve kolay kolay boyun eğmeyen cüceler, bu yüzüklerin etkisi altına girmediler, fakat insanlar için aynı durum söz konusu olmadı. Yüzüklerin etkisi altına giren insanlar, Sauron’un iradesine yenik düştüler ve onun kölesi oldular. Yüzükler ve Sauron tarafından yozlaştırılan bu dokuz insan, sonrasında onun en ölümcül hizmetkârları, Nazgûl, oldular.

2- Annatar ve Númenórlular

Sauron’un Orta Dünya’da yaptıkları ve insanların efendisi olmak istemesinden memnun olmayan Númenórlular, Orta Dünya’ya geldi. Sauron’un askeri güçleri kaçtı ve dağıldı. Ordu ve askerle onları yenemeyeceğini anlayan Sauron, Annatar haline girdi tekrar ve kendisini bilerek esir aldırttı; bu sayede onları içeriden yozlaştırabilecekti.

Númenor’daki Tapınak

Númenor’a gelen Annatar, Númenor’un son kralı olan Ar-Pharazôn’un danışmanı oldu. Başta kral olmak üzere pek çok Númenórlu’yu ölümsüzlük vaadiyle kandırıp yozlaştırarak onları Morgoth’a itaat ettirdi. Eru’nun Valar tarafından uydurulan bir yalan olduğunu ve buna inanılmaması gerektiğini söyledi. Kralın isteğiyle Morgoth’a tapınılabilmesi için bir tapınak inşa ettirildi ve bu tapınakta da insanlar kurban edildi. Númenor’da bulunan Ak Ağaç kesildi ve yakılarak kurban edildi. Fakat Valar’a inanan kişiler vardı hâlâ ve bunlara Vefakâr İnsanlar denmişti. Onlara liderlik eden Amandil, Elendil’in babası, devam eden bu yozlaşmanın sonucunu öngörüp oğlunu uyarmış ve zamanı geldiğinde batıya, Orta Dünya’ya, kaçmaları gerektiğini belirtmişti. Amandil ise yanına aldığı üç sadık askerleriyle birlikte batıya, Valinor’a, gitmişti; Valar’dan, Númenórlular’ı ve onların yaptıklarını affetmelerini istemek için. Yolculuğunun sonucunun ne olduğu bilinememiştir, çünkü sonrasında ondan haber alınamamıştır.

Annatar ve Ar-Pharazôn (Solda) – Númenor’dan Orta Dünya’ya Gelen Vefakâr İnsanlar (Sağda)

Ölümsüz olmayı isteyen Ar-Pharazôn artık yaşlanmıştı. Annatar onun aklını çeldi; Ölmeyen Diyar’a gidip orayı işgal etmesini ve Valar’a saldırarak ölümsüzlük hakkını istemesini söyleyerek onu ikna etti. Büyük Silahlanma adı verilen askeri hazırlıklara başlandı. Bu filonun inşası sırasında Valar, onları bu eylemlerinden vazgeçirmek için Númenórlular’a depremler, kartal şeklinde bulutlar ve yıldırımlar gönderdi. Fakat Númenórlular yılmadan devam edip filoyu tamamladılar. Ar-Pharazôn, Valinor’a doğru yola çıktı. O sırada Vefakâr İnsanlar da Orta Dünya’ya kaçtı. Filo, Valinor’un kıyılarına vardı ve Túna yakınlarında karargah kuruldu. Valar, Eru’dan yardım istedi. Eru Ilúvatar, insanlar tekrar Valinor’a gelemesin diye düz olan dünyayı, yani Arda’yı, yuvarlak bir şekle soktu. Ar-Pharazôn ve filosu yok oldu ve Númenor Adası da denizin sularına battı. Sauron’un bedeni de burada yok oldu, fakat ruhu ve Tek Yüzük kurtulsa da bir daha Annatar halini alamadı.

3- İkinci Çağ’ın Son Yılları

Orta Dünya’ya gelen Vefakâr İnsanlar’ın lideri Elendil’in oğulları Anarion ve Isildur, Gondor ve Arnor Krallıkları’nı kurdular. Númenor’un Çöküşü’nden kurtulmayı başaran bu Númenórluların en çetin düşmanları olacağını düşünen Sauron, Gondor’da bulunan Minas Ithil’e saldırdı ve orayı ele geçirdi. Ardından Minas Ithil’in adı Minas Morgul oldu. Bunun ardından Kral Gil-Galad’ın liderlik ettiği Lindon Elfleri ve Elendil’in Númenórlularından oluşan Son İttifak ordusu toplandı. Ordu Ayrıkvadi’ye geldi ve bir süre burada bekleyerek güçlendi. O sırada Elendil’in oğlu Anarion, Gondor’da bulunan Osgiliath ve Minas Anor’u Sauron’a karşı savunuyordu.

Elendil ve Gil-Galad Son İttifak Savaşı’nda

Son İttifak Ordusu, Ayrıkvadi’den yola çıktı ve Dumanlı Dağlar’dan geçerek güneye indi. Thranduil ve babası Oropher’in liderlik ettiği Yeşil Orman Elfleri, Lothlórien’den bir grup elf ve Khazad-dûm cücelerinden de bir grup Son İttifak Ordusu’na katıldı. Ordu, Mordor’a doğru ilerledi ve Dagorlad’daki savaşta Sauron’un güçleri yenildi. Ölü Bataklıklar’da bulunan cesetler bu savaşta ölenlerin cesetleridir. Bu savaşta Thranduil’in babası Oropher de ölmüştür. Sonraki yıllarda Mordor kuşatılmaya devam etmiş ve o sırada Anarion öldürülmüştür. En sonunda da Sauron, Barad-dûr’dan dışarı çıkmış ve düşmanlarıyla karşı karşıya gelmiştir. Gil-Galad ve Elendil, Sauron tarafından öldürülmüş, fakat Sauron da yenilgiye uğratılmıştır. Böylece Orta Dünya’nın İkinci Çağı, Sauron’un mağlup edilmesi ve Son İttifak Güçleri’nin zaferiyle sona ermiştir.

Yazı Dizisinin Birinci Kısmı İçin:
https://fantazya.org/orta-dunyanin-ikinci-cagi/

Yazı Dizisinin İkinci Kısmı İçin:
https://fantazya.org/orta-dunyanin-ikinci-cagi-2/

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar