Ana sayfa Dizi / Film Orta Dünya’nın İkinci Çağı – 1

Orta Dünya’nın İkinci Çağı – 1

PAYLAŞ

Ocak ayı içinde, uzun zamandır merakla beklenen, Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisi’nden yeni bir haber gelmişti. Bu habere göre henüz konusu ve hangi dönemde geçeceği belli olmayan dizinin, konusu ve zamanı kesinleşti: dizi, Orta Dünya’nın İkinci Çağı’nı kapsayacak ve bu dönemde yer alan olayları konu edinecek. Bu haber, bekleyenleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Peki, Orta Dünya’nın İkinci Çağı’nda neler yaşanmıştı? Bu yazı dizimizde o dönemde gerçekleşen önemli olayları sizlere sunacağız.

1- Gri Limanlar ve Lindon’un kurulması

Orta Dünya’nın en batısında bulunan ve elflere ait bir bölge olan Gri Limanlar ve Lindon, bu dönemde kurulmuştur. Gri Limanlar, Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminin son sahnelerinde Gandalf, Galadriel, Elrond, Celeborn ve Frodo’nun bir gemiye binerek Orta Dünya’yı terk ettikleri sahnede bulunan yerdir.

Gri Limanlar

2- Edain ve Drúedain’in Beleriand’dan Númenor’a Göçü

İlk Çağ’da Beleriand’da gerçekleşen savaşlarda Elflerin yanında savaşan insanlar bulunmaktaydı ve onlara Elfler tarafından “Edain” denmişti. Savaşlardaki yardımlarının karşılığında Elenna Adası onlara hediye edilmiş ve Eönwë tarafından zihnen ve bedenen kutsanmışlardı: diğer insanlardan daha uzun yaşama hediyesi verilmişti onlara. Edain, yanında Drúedain’den birkaç kişiyle birlikte Númenor Adası’na göç etmişlerdi. Drúedain, genellikle dağlarda ya da ormanlarda yaşayan insanlardı. Doğulular tarafından fazlasıyla eziyet görmüşlerdi. Fakat sonra bir kısmı Edain ile birlikte Elenna Adası’na göç etti. Eärendil’in oğlu Elros bu adada Númenor Krallığı’nı kurdu ve Númenor’un ilk kralı oldu.

3- Númenor Krallığı

Beleriand’daki Edain tarafından onlara hediye edilen adada kurulan Númenor Krallığı, ayakta kaldığı süre boyunca farklı olaylara tanık olmuş ve pek çok kral ve Númenórlu, bu krallığın tarihinde –iyi ya da kötü- önemli işler yapmıştır. Yüzüklerin Efendisi’nden bilinen Aragorn’un ataları bu krallıkta yaşamışlardır. Dizide, bu krallığı görmek ve tarihine tanıklık etmek fazlasıyla heyecan verici olacaktır.

Númenor Kıyıları

4- Sauron’un Orta Dünya’ya Gelişi

Morgoth’un en büyük hizmetkârı Sauron, efendisi Morgoth’un yenilgisinin ardından Valinor’a dönmeyi reddetti ve Valar’la tek başına mücadele edemeyeceğini anlayarak İkinci Çağ’da Orta Dünya’ya geldi. Daha önceden Melkor tarafından yozlaştırılmış olan, doğu ve güneyde yaşayan insan halklarını kendisine kattı. Mordor’u ele geçiren Sauron, ordusunu ve hizmetkârlarını komuta ettiği Barad-dûr Kulesi’ni Mordor’da inşa etti.

5- Tar-Aldarion

Númenor Krallığı’nın Büyük Denizcisi ve Altıncı Kralı Tar-Aldarion, yaşadığı yıllarda denizlerde gerçekleştirdiği keşifler ve yolculuklarla bilinirdi. Eşi Erendis ile olan evliliği ve sonra birbirlerinden uzaklaşmaları, Aldarion denildiğinde akla gelen bir başka husustur. İnsanlar ve Elflere karşı bulunan Sauron tehlikesini gören Aldarion, Orta Dünya’da insanlara ait bir liman kurmuştur. Tar-Aldarion döneminde, Orta Dünya’da bulunan Enedwaith ve Minhiriath topraklarındaki ormanlar, ağaçların gemi yapımında kullanılması için yok edilmeye başlanmıştır.

Tar-Aldarion ve Erendis

6- Eregion’un Kuruluşu

Cüceler tarafından mithril vaat edilen ve Fëanor’un torunu olan Celebrimbor, bu vaatle Lindon’dan ayrıldı ve ona katılan pek çok elfle birlikte doğuya doğru gitti. Moria Duvarları’nın yakınlarında Eregion diyarını kurdu. Eregion, sonraki yıllarda Güç Yüzükleri’nin dövüleceği yerdi. Eregion’un başkenti Ost-in-Edhil ise Galadriel ve Celeborn tarafından kuruldu. Khazad-dûm ve Eregion arasında sürekli olarak ticaret yapıldı. Elflerle cüceler arasındaki dostluk burada başlamış oldu. Celebrimbor’un liderliğinde bir zanaatkâr topluluğu ortaya çıktı ve onlara Gwaith-i Mirdain dendi; yaptıkları işin, Fëanor zamanından beri gerçekleştirilen en iyi iş olduğu söylenirdi.

Eregion ve Celebrimbor

7- Annatar (Hediyelerin Efendisi) ve Elfler

İkinci Çağ’da gerçekleşen bazı önemli olayların başlaması ve gelişmesinde büyük rol oynayan Sauron, bunları yaparken bir elf kılığına girmiş ve kendisine Annatar adını vermişti. Elrond ve Lindon Lordu ve Noldor’un Yüce Kralı olan Gil-Galad, Annatar’ın aslında kim olduğunu bildikleri için onunla görüşmeyi reddetmişlerdir. Bu sebeple Annatar, Eregion’a gidip oradaki demircilerle iyi ilişkiler kurmaya başladı. Gil-Galad ve Elrond gibi tereddütte olmayan Celebrimbor ve demircileri, Annatar sayesinde yeteneklerinin doruğuna ulaştılar. Annatar ve Celebrimbor, Güç Yüzükleri’ni yaptılar ve Annatar, onları cücelere ve insanlara verdi. Bunun ardından Sauron, Tek Yüzük’ü meydana getirdi ve yüzük taşıyıcılarına hükmedebilmek ve onları kendi iradesi altına alabilmek için gücünün büyük bir kısmını bu yüzüğe aktardı. Fakat Celebrimbor tarafından yapılan Üç Elf Yüzüğü, taşıyıcılarını Sauron’un kötücül etkisinin altına alamadı; Sauron’un Yüzük’ü taktığını fark eden Elfler, Yüzüklerini çıkarmışlardı.

Annatar (Solda) – Annatar ve Celebrimbor Eregion’da (Sağda)

Yazı dizisinin ilk kısmı burada son buluyor. Kalan olayları içeren ikinci kısmı da çok yakında sizlerle.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar