Ana sayfa Middle Earth Filmler Orta Dünya’nın Karanlık Yılları

Orta Dünya’nın Karanlık Yılları

PAYLAŞ

Öfke Savaşı’ndan (War of Wrath) sonra Morgoth, Valar tarafından bozguna uğradı ve yargılandı, ancak vekili Sauron yargıdan kaçtı.

İnsanlara (Edain) Elenna adası (Númenor) teklif edildi ve orada geliştiler. Elfler ve Cüceler kendi alemlerine geri çekilirken, onların dışında, Orta Dünya geri kaldı, ışık ve bilgelik soldu. Yıllar Öyküsü’ne göre, Númenor’dan farklı olarak Orta Dünya’daki olayları ilgilendiren tarihler genellikle belirsizdir.

Valar ve Morgoth’un çağrılarını dikkate almayan Orta Dünya İnsanları (Middle Men), Elfler veya İnsanlar (Edain) ile hiçbir teması olmayan ilkel bir duruma düştü. Bunun yerine Beleriand’ın yıkımından kaçan “Evil Men” olarak tabir edilen bazı kişiler doğuya geldi ve onların kralları oldu. Bunun için Orta Dünya İnsanları Valar tarafından ihmal edildi.

Dişi Ent’ler sayesinde bazı insanlar tarımı öğrendi.Rhovanion bölgesinin ilkel kuzeylileri Orklara karşı savunmasızdı ancak onlarla İttifak oluşturan Uzun Sakallar (Long Beards) tarafından metal silahları sağlandı.

Sauron’un Devri

İkinci Çağ 600 civarlarında Númenórlu’lar Orta Dünya’ya gemiler göndererek Orta Dünya İnsanları ile temas kurmaya ve onlara tarım, taş işçiliği ve demircilik öğretmeye başladı.Ancak Kral Gil Galad Númenórlu’ları Doğu’da bir kötülüğün şekil almaya başladığı konusunda uyardığında İkinci Çağ 882 yılı gerisinde bırakmıştı.

Gerçekten de Sauron, bazıları Morgoth tarafından bozulan eski orduları ve Doğu’da “Men of Darkness” denilen Karanlık İnsanlar’ı toplamak için iş başındaydı. Kendi İkinci Çağ 1000 civarında Mordor’a kuruldu. Kara Kapı (Morannon) ve bozduğu ve köleleştirdiği İnsan ordularıyla toprağı güçlendirdi. Ayrıca Barad-dûr’u (Karanlık Kule) ve Mount Doom’u (Hüküm Dağı) yakınına inşa etti.

Sauron, Eregion’un müreffeh Elflerini yozlaştırmaya ve onları Güç Yüzükleri’ni yaratmaya ikna etmeye çalıştı. Elfler onu reddettiğinde, kanlı bir çatışma yaşandı, Sauron Eregion’u yok etti ve Cüceler Moria’ya geri çekilirken Elfleri Mavi Dağlara geri iterek Eriador’un çoğunu harap etti.

Ona “Dünyanın Efendisi” olarak ibadet eden insanlar için adil ve akıllıca bir kılığa sahip olan Sauron, şimdi Doğu ve Güney’in çoğuna, hatta Batı Topraklarının çoğuna hâkim oldu. Orklarını çoğaltarak eski efendisinin tüm kötü şeylerini topladı; güç ve korku ile hükmetti ve o zaman gücünün dünyaya yayıldığını, Karanlık Lord ve Düşman olarak bilinmeye başlamasından anlayabiliriz. Hiçbir özgürlüğe veya rekabete izin vermeyerek, Elfleri ve Númenor’u yok etmek istedi. Elfler, “Kaçış Günleri” olarak hatırladıkları Sauron’un onları avladığı yıllardan sonra Sauron’un giremediği Lindon’a ve ardından Deniz üzerinden Uzak Batı’ya (Uttermost West) kaçtılar.

Diğer insanlar korku içinde dağlara ya da ormanlara geri çekildiler. Hizmetkârları tarafından güçlendirilen ve komuta edilen Orklar, Uzun Sakalların dağlarını tekrar işgal etti. Gundabad yeniden alındı, Gri Dağlar istila edildi ve Moria, Demir Tepeler ile temasını kaybetti. Bu, aynı zamanda Orklara ve vahşi kabilelere karşı savaşmış olan Kuzeyliler ile İttifaklarını da kırdı. Savaş onları dağıttı ve orada kalan kimseler fakirleşti, mağaralarda ya da Yeşil Orman sınırlarında yaşıyorlardı.

Bazı Beyaz Dağ İnsanları Sauron’dan korktu ve ona ibadet etmeye başladı. Halklarının bazıları kuzeye doğru Puslu Dağların güneyindeki güney yerlerine göç ettiler.

Sauron’un Düşüşü

Güçlü Númenórlu’lar , Elflerin savunma talebine cevap verdi ve destek için gemi ve ordu gönderdi. İttifak, yoğun dövüşten sonra Eriador’u geri almayı başardı ve Kara Lord’u bir avuç orkla Mordor’a geri itti. Savaş sona erdi, ancak bu Karanlık Günlerin sonu değildi. Sauron, gücünü güney ve doğudaki yönüne, vahşi kabileleri fethetme ve hükmetmeye yöneltti.

Bu arada Númenór gölgeye düştü.Sömürgeciler Orta Dünya’nın insanlarından mal ve servet sahibi olmak için haraç talep etmeye başladı.Orta Dünya’nın yerli halkı, Agor’u fethetmeyi ve halkını katletmeyi amaçlayan Siyah Númenórlu’lardan korkuyordu

Sauron yönünü bir kez daha Batı’ya çevirerek Númenór kolonistlerine ve limanlara karşı kendini “İnsanların Kralı” ilan etti.Geleneksel olarak kendini “İnsanların Kralları” olarak gören küstah Númenórlu’lar onu rakipleri olarak görüp karşı geldi.Kral Ar-Pharazón Sauron’u Númenór’a esir aldı ve ilkel insanları köleleştiren hatta kurban olarak kullanan Númenórlu’ları daha da bozdu. Yolsuzluk sonunda Númenór’un çöküşüyle sonuçlandı.

Sauron’un ruhu Orta Dünya’ya kaçtı ve gücünü yavaşça yeniden inşa ettiği Mordor’a geri döndü. Düzgün bir biçim elde edemediği için terör ve güç yoluyla yönetmeye başladı.

Kaçan Elendil, Orta Dünya’da Gondor ve Arnor’u kurdu ve daha önce Sauron’a ibadet eden Dağların Adamları da dahil olmak üzere onların altındaki insan halklarını topladı. Sauron Númenórlu’ları en nefret ettiği düşmanları olarak kabul edip onlara karşı önleyici bir saldırı başlattı. Númenórlu’lar, Lindon Elfleri ile Son İttifak’ı kurdu, Son İttifak Savaşı’nda Sauron ile savaştı ve sonunda Sauron defedildi.

Battle of the Last Alliance (Son İttifak Savaşı)

Sauron’un yenilgisi Karanlık Yıllar ve İkinci Çağ’ı sona erdirdi ve Númenór alemlerinin Üçüncü Çağ’da gelişmesinin önünü açtı.

KAYNAKÇA

http://tolkiengateway.net/wiki/Dark_Years#cite_note-Ak-0 http://tolkiengateway.net/wiki/The_Complete_Guide_to_Middle-earth

Yorumlar