Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Orta Dünya’nın Kartallarının Efendisi: Manwë

Orta Dünya’nın Kartallarının Efendisi: Manwë

PAYLAŞ

Bu yazımızda sizlere Orta Dünya’da kartalların hizmet ettiği asıl kişiyi yani Manwë‘yi tanıtacağız. Manwë sadece kartalların hizmet ettiği biri olarak değil çok daha özel biri olarak karşınıza çıkabilir.

Manwë Kimdir?


“Hey, safirlerle kaplı Manwë Súlimo, havanın ve rüzgârın hükümdarı, tanrıların, elflerin ve insanların efendisi ve Melko’nun kötülüğüne karşı en büyük siper.” – Kayıp Öyküler: Bölüm 1


Manwë Súlimo Valar Kralı, Varda Elentári’nin kocası, Karanlık Lord Melkor’un (Morgoth) kardeşi ve Arda Kralı idi. Rüzgarlar, havalar ve kuşlar onun hizmetkarlarıydı. O Ainur’un (Valar ve Maiar) en büyük otoritesiydi, ama iktidarda değildi. Arda Nefesinin Efendisi, hükümdarı olarak atandı, bu yüzden en yaygın unvanı olarak “Yaşlı Kral” unvanı öne sürülebilir.

Manwë ve Varda

“Manwë ve Melkor kardeş idiler Ilúvatar’ın zihninde. Başlangıçta Dünya’ya gelen Ainur içerisinde en kudretlisiydi Melkor, ama Ilúvatar’ın kıymetlisiydi Manwë ve emellerini olduğu gibi kavrayandı. Zamanı geldiğinde kralların ilki ilan edildi: Arda diyarının efendisi ve bu diyarın sakinlerinin hükümdarı.” – Silmarillion, Valar’a Dair Bölümü

Manwë’nin Nitelikleri

Manwë Ainur arasında Eru için en değerli olandı, onun zihnine yakın olandı, ve Eru onu Dünya’da vekili olarak atadı. O kraldı , Arda’nın efendisi ve içinde yaşayan her şeyin hükümdarıydı. Eşi Varda ile nadiren ayrılırdı. Hava ve rüzgara hükmederdi. Ulmo en başından beri en yakın arkadaşı ve müttefiki oldu ve suyun buharları havada bulut haline geldiğinde bir araya geliyorlardı. En sadık olan ikisi her daim Eru’nun amacına hizmet etti.

Manwë

Salonlarında, dünyanın en yüksek dağı olan Taniquetil Dağı’nın tepesinde yaşadı. Varda ile birlikte diğer tüm gözlerin görebileceğinden daha uzakları görebiliyordu. Işıkta uçan her şey onun hizmetçisiydi ve ona dünyanın en uzak ve en derin yerlerinden haberler getirirdi.

Eru’nun yeryüzündeki temsilcisi olan Manwë, kendi gücüyle ilgisi olmayan nazik, merhametli bir hükümdardı. Manwë mavi cüppeler giyerdi ve mavi gözleri vardı. Noldor tarafından onun için yapılmış bir safir asası vardı. Vanyar en sevdiği elflerdi, Oiolosse Dağı’nda Varda ve onunla birlikte yaşadılar, şarkılarından ve şiirlerinden memnundular.

Manwë’nin Tarihi

Arda’nın nefeslerinin efendisi

Ilúvatar düşüncesinde Manwë, Melkor’un erkek kardeşiydi, ancak Ilúvatar yani Eru’nun iradesini en iyi anlayan değerlisiydi. Melkor ikinci Ainur Şarkısı’nda anlaşmazlığı yarattığında, Manwë şarkıyı hava ve rüzgarları düşünerek yönetti.

Manwë, Aulë ve Ulmo ile birlikte Arda’nın baş mimarlarıydı ve Arda kurulduğu zaman onu Melkor’a teslim etmeyi reddetti. Varda gibi birçok ruh, Ea’nın derinliklerinden yanına geldi. Fakat kötülüğü, kendi kardeşi şeklinde bile anlamadı.

Melkor’u Mandos’un salonlarından serbest bıraktı ve böylece Fëanor’un güvensizliğine, İki Ağacın Zehirlenmesine, Finwë cinayetine, Silmariller’in çalınmasına ve Noldor’un isyanına neden oldu. Morgoth’un düşmesinden sonra Manwë onu Boşluk’a attı. Son Savaşta, Melkor kaçtığında, Yaşlı Kral ve Karanlık Lord’un Valinor Ovası’nda savaşacakları, ancak birbirlerini öldürmeyecekleri söylenir.

Kaynaklar:

Tolkien Gateway

Silmarillion

Kayıp Öyküler: Bölüm 1

Çizerimiz:

Başlığın hemen altındaki ön görselimizin çizimi Gökcan Ablak adındaki illüstratöremize aittir. Kendisine bu güzel Manwë çizimi için teşekkür ederiz.

Yorumlar