Ana sayfa Middle Earth Filmler Orta Dünya’nın Meşhur Kılıç ve Silahları

Orta Dünya’nın Meşhur Kılıç ve Silahları

PAYLAŞ

Eski Çağların Kılıçları

Anglachel: (Sindarin dilinde: Alevli Yıldız’ın Demiri) Kara Elf Eöl tarafından dövülmüştür. Kara meteorit ile dövülmüş iki kılıçtan birisidir. Eöl kılıcı ilk olarak Thingol’e vermis, daha sonrasında kılıç Beleg’e geçmiştir. Beleg öldükten sonra Nargothrondlu meşhur demirciler tarafından tekrar dövülen kılıç, Gurthang ismiyle Turin’e geçmiştir. Ejder Glaurung’u ve kendisini öldürdüğü kılıç budur. Turin’in ölümüyle kılıç kırılmış ve onunla birlikte gömülmüştür.

Anguirel: Kara meteorit ile Eöl tarafından dövülmüş ikinci kılıç Anguirel, oğlu  Maeglin tarafından çalınıp, Gondolin’e kadar gitmiştir. Gondolin’in Düşüşünde kaybolduğu bilinmektedir.

Angrist: (Sindarin dilinde: Demir Kesen) Nogrod’lu Telchar tarafından yapılan bu kama, ilk olarak Curufin’in himayesinde bulunmuş, daha sonra Beren bu kamayı almıştır. Kara Lord Morgoth’un tacından bir Silmaril’i kesip çıkarmayı başaran Beren, ikinci Silmaril’i çıkartırken Angrist kırılmıştır.

Aranruth: Doriath Kralı Elu Thingol’ün kılıcıdır. Zamanla Numenor Kralları’nın ve Kraliçeleri’nin Kılıcı olarak anılan bu kılıç, son Numenor Kralı ile birlikte Aman kıyılarında gömülerek kaybolmuştur.

Filmlerde Olan Kılıçlar

Kara ok: Cüce Kralı Thror tarafından yapılan bu ok, Girion soyunun bir yadigarı olarak Bard’a kadar gelmiştir. Ejder Smaug’u öldüren ok budur.

Glamdring: İlk Çağ’da Turgon için dövülmüş olan bu kılıç binlerce yıldır kayıp bir haldeyken Gandalf ve yanında bulunan kafile (cüceler ve Bilbo Baggins) tarafından, trollerin mağarasından diğer iki meşhur silah; Orcrist ve Sting ile birlikte bulunmuştur. Bu kılıç, Orcrist ve Sting gibi Orklar yakında olduğu zaman mavi renkte parlamaktadır.

Narsil ve Anduril: Dúnedain Kralı Elendil’in kılıcı olan Narsil, İlk Çağ’da Nogrod’lu cüce Telchar tarafından dövülmüş olup, ismi Beyaz Işığın Alevi olarak çevrilmektedir. Erendil, Barad-dur Savaşında Sauron ile savaşıp kaybedince Narsil parçalanmıştır. Elendil oğlu İsildur parçalanmış Narsil ile Sauron’un parmağından yüzüğü kesip çıkarınca savaşın seyri değişmiştir. Daha sonrasında parçalanmış haldeki Narsil, Rivendell’de tekrardan dövülüp Anduril ismiyle Aragorn’a verilmiştir.

Orcrist: Orcrist kılıcı, Cüce Lordu Thorin Meşekalkan ile meşhur olmuştur. İsmi Sindarin dilinde “Goblin-Satırı” anlamına gelir. Gondolin Elfleri tarafından yapıldığı bilinir. Gondolin’in meşhur lordlarından Ecthelion tarafından kullanıldığı söylenir. Orklar ve diğer kötücül yaratıkların çok korktuğu bu kılıç, Gandalf ve cüce kafilesi tarafından troll mağaralarında bulunmuştur.

Sting: Sting, İlk Çağ’da Gondolin elflerinin yapmış olduğu bir bıçaktır. Elfler ve İnsanlar için sadece bir bıçak boyutlarında olsa da Bilbo Baggins için muazzam bir kılıç görevi görmüştür. Bu bıçak, birlikte bulunduğu diğer kılıçlar: Orcrist ve Glamdring gibi Orklar yakında iken mavi renkte parlamaktadır. Bilbo’nun daha sonra Sting’i Frodo’ya verdiği bilinmektedir.

Diğer yazılarımızı okumak için:

https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!

https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar