Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Orta Dünya’nın Tanrıları: Valar

Orta Dünya’nın Tanrıları: Valar

PAYLAŞ

Bu yazıda sizlere Valar’ı kısaca tanıtacağım. ”Valar nedir? Kimlerden oluşur?” sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Orta Dünya’nın Tanrıları adını verme nedenimizi yazımızda bulacaksınız.

Valar nedir?

Valar dünyayı şekillendiren ve yöneten Arda’nın güçleridir. Valar bazı Orta Dünya halkları tarafından Orta Dünya’nın Tanrıları olarak bilinse de Tanrı değil Tanrısal varlıklardır. Valar ve içinde bulunduğu Ainur, Ilúvatar’ın düşüncesiyle ortaya çıkan ruhlardı. Her birine Ilúvatar’ın düşüncesi hakkında belirli bir fikir verildi. Ancak Melkor Ainur’un en güçlüsü bu fikirleri kendince şekillendirdi. Ainulindalë’yi söyledikten sonra Ainur, Ilúvatar’ın vizyonuna ve Eä’nin (Evrenin) yaratılmasına tanık oldu. Birçok Ainur Eä’ye girmeyi seçti ve Arda’nın (Dünya) sonuna kadar orada kalmayı kabul etti. Eä’ye giren, Ilúvatar’a isyan eden Melkor’a karşı Arda’yı koruyan en büyük on dört Ainur’a Valar adı verildi. Eä’ye girdikten sonra Valar ve yandaşları – Ilúvatar’a sadık kalan ve Melkor’un isyanını reddeden Maiar’lar, Arda’yı tanrısal güçlerini kullanarak fiziksel olarak şekillendirmeye başladılar ve Arda’yı Ilúvatar çocuklarının (Elfler ve İnsanlar) uyanışı için hazırladılar. Valar fiziksel bedeni olmayan ölümsüz ruhlardı. Bununla birlikte, sıklıkla İnsanlar, Elfler veya diğer doğa biçimlerinin şeklini alırlardı.

1. Manwë Súlimo

Arda’nın Kralı Manwë Súlimo

Manwë Súlimo Arda’nın kralı, Varda’nın eşi, Melkor’un kardeşi ve Valar’ın kralı. Rüzgarlar, hava ve kuşlar ona hizmet eder. Ainur arasında en bilgili olandır. Taniquetil’in tepesindeki salonlarda yaşar.

2. Varda Elentári

Ey Elbereth! Göklerin yıldız saçan hanımı,
Ey aksi bize doğru ışıldayan mücevher!

Varda Elentári yıldızların hanımı, Manwë’nin eşi, Valar’ın kraliçesi. Manwë ile beraber Taniquetil’de yaşar. Ilúvatar’ın ışığını taşıyan yüzünün kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel olduğu söylenir. Elfler Varda’yı sever ve ona hürmet eder.

3. Yavanna Kementári

Toprağın annesi

Yavanna Kementári toprağın kraliçesi. Genellikle ”Meyvelerin vericisi” olarak bilinir. Toprakta yetişen her şeyden o sorumludur. Vána’nın kardeşidir. Ağaç çobanları ona hizmet eder. Daha fazlası için bu yazımıza bakabilirsiniz.

4. Aulë

Aulë ve Yavanna

Aulë, zanaat ustası olarak bilinir. Maden işleme ve el sanatları ile ilgilidir. Cüceleri yapan kişidir.

5. Tulkas

Fiziksel olarak en güçlü olan

Tulkas, Valar arasında fiziksel olarak en güçlü savaşçı. Nessa’nın eşi. Daha fazlası için bu yazımıza bakabilirsiniz.

6. Nessa

Kıvrak ve zarif

Nessa, Oromë’nin kardeşi ve Tulkas’ın eşi. Dans etmekten zevk alır. Geyikleri sever. Kıvrak ve ayağına çabuktur.

7. Námo (Mandos)

Ölümün bekçisi

Mandos, Valinor’un kuzeyindeki salonlarında ölümün bekçisidir. Vairë’nin eşi, Irmo ve Nienna’nın kardeşi.

8. Vairë

Dokumacı Valie

Vairë, Mandos’un eşi, dokumacı olarak bilinir. Dünya’nın hikayesini dokuyup Mandos’un salonlarına giydirir.

9. Vána

Ebedi taze

Vána, Oromë’nin eşi, Yavanna’nın kardeşi. O geçerken, eğer gözü çiçeklere değerse sürgün verir, çiçeklenirdi ve tüm kuşlar şakırdı. Ebedi-taze olarak bilinir.

10. Oromë

Avcı Vala

Oromë, Vána’nın eşi, Nessa’nın kardeşi. Valar’ın avcısı olarak bilinir iyi bir binicidir. Daha fazla bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

11. Ulmo

Suların Lordu

Ulmo, denizlerin kralı, suların lordu. İtibar olarak Manwë ve Varda’dan sonra gelir. Daha fazlası için bu yazımıza bakabilirsiniz.

12. Nienna

Kederin ve Hüznün kadını

Nienna, Irmo ve Mandos’un kardeşi. Nienna kederi ve hüznü ile tanınır. Arda’da olan kötülükler için yas tutar.

13. Irmo

Vizyonların efendisi

Irmo, Nienna ve Mandos’un kardeşi. Lórien olarakta bilinir. Vizyon ve hayallerin efendisi ve Lórien Bahçeleri’nin koruyucusu.

14. Estë

Yaraların iyileştiricisi

Estë, Irmo’nun eşi. Estë, tüm acıları ve yorgunluğu iyileştirme gücüne sahipti.En sevdiği yer, gündüz uyuduğu Lórien Bahçeleri’ndeki Lórellin gölünde bir adaydı. Daha fazla bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Kaynaklar:

Tolkien Gateway

Silmarillion

Yorumlar