Ana sayfa Middle Earth Filmler Orta Dünya’nın Ürkütücü Mezarlığı: Barrow-Downs

Orta Dünya’nın Ürkütücü Mezarlığı: Barrow-Downs

PAYLAŞ

Barrow-downs veya Tyrn Gorthad olarak bilinen mezarlık, ufak tepelerden oluşur ve Shire’ın doğusunda, Bree’nin ise kuzey-batı’sında bulunur. Tepelerin çoğu üzerinde isimleri bulunan taş anıtlar barındırırdı.

Tarihçesi

Barrow-downs ilk olarak Edain halkından insanlar tarafından İlk Çağ sırasında, yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Sonrasında Easterlings (Doğulu İnsanlar) olarak Eriador’u işgal ederek Beleriand’a geçtiler fakat ya oradan ayrıldılar ya da Öfke Savaşı sırasında öldürüldüler. Böylelikle Edain halkı eski evlerine dönmüş oldu.

İkinci Çağ ile birlikte bu bölgeye yerleşenlerin sayısı artmaya başladı ve Numenor’dan gelen Dúnedainli göçmenler buraya ilk yerleşenlerdi. Elendil, İkinci Çağ, 3320 yılı civarında Orta Dünya’ya geri döndüğünde, Barrow’lar Kuzey Arnor krallığına dahil edildi.

Arnor Krallığı Üçüncü Çağ, 861 yılında 3 farklı bölgeye ayrıldığında, Tyrn Gorthad, Cardolan bölgesinin başkenti oldu. Rhudaur, Üçüncü Çağ, 1409 yılında Angmar tarafından düşürüldüğünde, mülteciler bir süreliğine, Cardolan bölgesi de düşene kadar buraya sığındılar. Cardolan’ın düşüşü ve diğer Dúnedainler kaçtıktan sonra bölge boş kaldı. Arthedain, Cardolan’ın düşüşünden sonra tüm Arnor Krallığı’nı geri aldığında, Dúnedainler’in bir kısmı Tyrn Gorthad’ı geri almaya çalıştılar fakat başarılı olamadılar.

Hobbitlerin Mevcudiyeti

Üçüncü Çağ, 3018 yılında Kara Süvarilerden kaçan Frodo ve 3 arkadaşı buradaki tepelerden birisinde, hayaletler tarafından tuzağa düşürüldüler. Yoğun sisin içerisinde, birbirlerinden ayrılsalar da hepsi aynı tepenin içinde tuzağa düşürüldüler. Hobbitlerin üçü bir büyü altına girmiş gibi gözüküyorlardı fakat neredeyse ölmek üzere olan Frodo, evi yakınlarda olan Tom Bombadil‘den yardım isteyebildi. Tom, bir hışımla yardıma gelerek kötü ruhları oradan kovdu ve büyüyü de bozdu. Aslında Tom, hobbitlere Barrow-downs’un batısından dolaşarak geçmelerini tembih etmişti fakat hobbitler öğle yemeği için bir tepede durmaya karar verip, tuzağa düştüler. Kurtarıldıktan sonra hobbitlerin her biri mezarın kalıntılarından birer Dúnedain bıçağı alıp, Bree’ye doğru yollarına devam ettiler.

Kaynaklar

  1. Tolkien’in Kitapları
  2. Tolkien Gateway
Yorumlar