Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Orta Dünya’da Robin Hood Esintileri

Orta Dünya’da Robin Hood Esintileri

PAYLAŞ

Orta Dünya’da Robin Hood esintileri başlığını okuduğunuzda birçoğunuzun anlam veremediğini, Robin Hood destanı ile Orta Dünya arasında ne gibi bir bağlantı olabileceğini düşündüğünüzü biliyorum. Aslında haksız da sayılmazsınız çünkü Robin Hood; çok belirgin, herkesin fark edebileceği kadar açık bir şekilde yer almıyor Orta Dünya’da. Şimdi gelin hangi kitaplarda, kimlerin Robin Hood ile bağlantılı olabileceğine bakalım.

Robin Hood ve Merry Men

Çok kısaca Robin Hood’dan bahsetmek gerekirse kendisi zenginden alıp fakire veren bir halk kahramanıdır. 12. yy.’da ortaya çıktığı tahmin edilmekle birlikte gerçek mi hayal ürünü mü olduğu tam olarak bilinmemektedir. Robin Hood’un akılda kalan en önemli özellikleri ise, ormanda yaşayıp silah olarak ok ve yay ikilisini kullanmasıdır. Burada ok ve yaya dikkat çekmek istiyorum. Ok ve yay kullanımı Orta Dünya’da da çok yaygındır. Öyle ki iyi kötü fark etmeksizin Elf de İnsan da Ork da ok ve yay kullanabilir ve kullanmıştır da. Peki bağlantı bu kadar mı ? Tabi ki hayır. Devam edelim.

Robin Hood’un bir başka dikkat çekici özelliği kendisinin ve adamlarının gri, yeşil ve kahverengi renklere bürünmüş olmasıdır. Bu, hikayenin ilk versiyonlarından son versiyonlarına kadar değişmeyen ve dizi ve filmlerde de görebileceğimiz bir betimlemedir. 20. yy.’ın başlarında çıkan Robin Hood çizgi romanlarında da bunu rahatlıkla görebiliriz. Gelelim bunların Orta Dünya’daki karşılıklarına.

Daha geniş bir kitleye hitap etmiş olduğunu tahmin ettiğim için Yüzüklerin Efendisi İki Kule kitabından bir alıntı ile başlayalım.

Eğer gördükleri karşısında şaşırmışlarsa, onları yakalayanlar daha da şaşırmıştı. Dört uzun boylu insan duruyordu orada. İkisi geniş, parlak başlı mızraklar taşıyordu, ikisinin kocaman, neredeyse kendi boylarında yayları ve içinde uzun, yeşil tüylü oklar olan sadakları vardı. Hepsinin kılıçları yanlarındaydı ve sanki İthilien’de orman aralarında gezerken görülmesinler diye yeşil ve kahverenginin tonlarını taşıyan giysiler giymişlerdi. Ellerini uzun, yeşil zırh eldivenleri örtüyordu; başlarına ve yüzlerine, sadece keskin ve parlak gözleri açıkta kalacak şekilde yeşil başlıklar takmışlardı
-LoTR Tek Cilt S:627 – İthaki Yayınları

Ithilien Kolcuları

Bu alıntıda Tolkien’in betimlediği kişiler Ithilien Kolcuları’dır. Çok açıkça görülebileceği gibi yeşile ve kahverengiye bürünmüş olmaları, ormanda kaçak bir savaş vermeleri, ok ve yay kullanmadaki ustalıkları, kendilerini gizlemek için kullandıkları başlıklar; Robin Hood destanı ile yüksek oranda benzerlik göstermektedir.

Bir diğer referansımız The History of Middle Earth(Orta Dünya Tarihi) eserinin üçüncü cildinden. Túrin’in en kadim dostlarından Beleg’in, Túrin ve haydut grubuna yaklaşırkenki betimlemesi yine bir Robin Hood çağrışımı yapıyor.

He was great of growth and goodly-limbed,
but lithe of girth, and lightly on the ground
his footsteps fell as he fared towards them,
all garbed in grey and green and brown —
a son of the wilderness who wist no sire.

Tamamını çevirmeye gerek kalmadan, “ all garbed in grey and green and brown ” kısmının “ gri, yeşil ve kahverengiye karışmış ” anlamına geldiğini anlayabiliriz. Ayrıca burada betimlenen Beleg karakteri, Húrin’in Çocukları adlı eseri okumayanlar için bahsetmekte fayda var, ok ve yay kullanımında usta ve hatta lakabı ‘Strongbow(Güçlüyay)’ olan bir Sindarin Elfidir. Bu özelliklerle birlikte yine bir Robin Hood çağrışımı görmekteyiz.

Strongbow Beleg

Bu örneklerden sonra biraz daha detaya inip Tolkien’in bu çağrışımlar için kimden esinlenebileceğini düşünelim. Tolkien, C.S Lewis ve bir kaç yazar arkadaşın Oxford Üniversitesinde kurduğu The Inklings, kısaca fantastik edebiyat hakkında fikir alışverişinin olduğu bir topluluktur. The Inklings hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Toplulukta Robin Hood hakkında çalışmalar yapan ve The Adventures of Robin Hood adlı kitabını 1956 yılında yayımlayan Roger Lancelyn Green de bulunmaktadır. Green’in ve Tolkien’in aynı toplulukta bulunmaları, birbirlerin arasında yapacakları fikir alışverişini olası kılmış ve belki de Orta Dünya’da gördüğümüz Robin Hood çağrışımlarına olanak sağlamıştır.

The Inklings’in dört büyük ismi. Soldan sağa sırayla Charles Williams, C.S. Lewis, Owen Barfield ve J.R.R. Tolkien

Elbette Tolkien’in evrenini yaratmadan önce ve yaratımı sırasında faydalandığı, örnek aldığı bir çok destan, hikaye ve anlatı vardı.Bazılarını eserlerinde çok açıkça gördük. Bazıları Robin Hood örneğinde olduğu gibi çok açık değildi ve kim bilir bazılarını hiç fark edemeyeceğiz. Mitlerin, hikayelerin yıllar geçtikçe değişik şekillerde, farklı eserlerde ortaya çıkması beni hep büyülemiştir. Umarım bu yazı bazılarına ilham olur ve bu gibi bağlantıları keşfetmeye devam ederiz.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi

Yorumlar