Ana sayfa Animeler Osmanlı Animesi; Shoukoku no Altair

Osmanlı Animesi; Shoukoku no Altair

PAYLAŞ

Evet doğru okudunuz, Japonlar bir Osmanlı animesi yapmaya karar verdi. 2007 yılından beri yayınlanan Shoukoku no Altair’in mangasının 10 yıl sonra, 25 Mart 2017’de anime olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Tarihi olayları mı takip edecek yoksa mangasının aynısı mı olacak henüz bilmiyoruz. ”Animenin mangadan ayrı olması gibi bir şey söz konusu mu ki?” diye soracak olursanız, arada görüyoruz sadece karakterlerin aynı olup olay örgüsünün farklı olduğu animeleri. Mangasını takip edecekse manga ile ilgili küçük bir bilgi verelim size:

Shoukoku no Altair

Serinin hikayesinin geçtiği ülke Türkiye ve karakterlerin isimlendirilmesinde tarihte yer alan gerçek kişiliklerin isimlerine yer veriliyor. Bu sebeple ülkemizde daha çok ”Osmanlı mangası” olarak bilinen ve baş karakterin komutanlardan oluşan bir konseyde görev yapan Mahmud isimli genç bir paşa olduğu Shoukoku no Altair’in Türkiye’si stratokrasi ile yönetiliyor. Konseyin, savaş destekçileri ve barış yanlıları ve tabii ki içerideki hainliklerin olmasından dolayı ülkenin tepesinde toplanan kara bulutlar halkın huzurunu tehdit etmeye başladığında Mahmud barışı korumak için elinden geleni yapmaya karar verir. Politika içine gömüldükçe Mahmud’un karşısına yeni dostlar ve düşmanlar çıkar.

Stratokrasi nedir?

Askerlerin liderlik konumunda olduğu bir yönetim şeklidir. Askeri diktatörlük ve cunta’dan farklı olarak, bir stratokraside askeri yönetim hukuka dayanmaktadır, geleneksel ve hukuki olarak ordu ve devlet birdir ve hükûmet, bunun için görevlendirilen subaylar ve diğer askeri liderlerden oluşur. Askerlik görevini yapmış vatandaşlar da seçme ve seçilme hakkında sahip olabilir. Ordunun siyasi gücü anayasa, kanunlar ve toplum tarafından desteklenir.

Anime ile ilgili garip gelebilecek tek şey mor veya yeşil saçlı, kızıl, sarışın gibi Osmanlı karakterleri görmemiz olur bence. Onun dışında bir sıkıntı olacağı sanmıyorum.

Yorumlar