Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Ötekiler(Ak Gezenler)

Ötekiler(Ak Gezenler)

PAYLAŞ

ÖTEKİLER

“Ötekiler tarafından dokunulmuşlar. O yüzden geri geldiler. O yüzden gözleri maviye döndü. Onları sadece ateş durdurabilir. Bir kitapta okudum. Üstat Aemon’un kitaplığındaki çok eski bir kitaptan. Ötekiler… binlerce yıl buzun altında uyurlarmış. Uyandıkları zaman da… Umarım Duvar yeterince yüksektir.”

 

-SAMWELL TARLY

 

TARİHİ

Ötekiler ya da Yabanılların deyişiyle Ak Gezenler, bir nesil boyu süren Uzun Gece’de ortaya çıktılar. Kuzeyin en derinlerinden, Daimi Kış Topraklarından gelmişlerdi. Güneye doğru inerek, önlerine çıkan herkesi katlettiler. Diyar, kendini Ötekilerden korumak zorundaydı. Ötekiler’i Şafak Savaşı’nda süren insanları Azor Ahai adlı bir kahramanın yönettiği söylenilir. Ötekiler Geri dönemesinler diye Sur inşa edildi. Böylece, Gece Nöbetçileri de kurulmuş oldu.

Savaşın üzerinden binlerce yıl geçti ve Ötekiler bir daha görülmedi. Duvar’ın güneyinde küçük çocukları korkutmak için anlatılan efsanelerden birine dönüştü. İnsanların çoğu, Ötekilere inanmamaktadır. Serinin başında ise, Ötekilerin döndüğüne dair izler bulunmaktadır. Seri ilerledikçe Ötekiler daha çok görülmüş ve döndükleri kesinleşmiştir.

 

AZOR AHAI,ŞAFAK SAVAŞI VE LIGHTBRINGER

Şafak Savaşı, Ötekiler’e karşı yapılan son savaştır. Bu savaş kazanıldıktan sonra Ötekiler Sur’un yapıldığı bölgenin Kuzey’ine kaçmıştır. Dönem Stark Lordu, Brandon Stark da savaştan sonra Sur’u inşa etmiştir.

Azor Ahai ise, bazı inanışlara göre Şafak Savaşı’nda efsanevi kılıç Lightbringer ya da Türkçe çevirisiyle Işıkgetiren’i kullanarak Ötekiler’i defeden orduya liderlik yapan kahramandır.

Işıkgetiren ise, Azor Ahai’nin ışıl ışıl parlayan ve ısı yayan kılıcıdır. Aynı zamanda sembolik bir değeri de vardır. Melisandre, Işıkgetiren’siz Azor Ahai olmaz diyerek, Stannis Baratheon’un Azor Ahai olduğu görüşünü kabul ettirmek adına ona Işıkgetiren olarak adlandırdığı kılıcı yaptırmıştır. Kılıç pratikte, ışıl ışıl parlasa da ısı yaymadığı için gerçek Işıkgetiren olmadığı anlaşılır.

 

ÖZELLİKLERİ

Ötekiler, gri bir tene ve beyaz saçlara sahiptir. En belirgin fiziksel özellikleri, masmavi gözleridir. İnsanlardan çok daha uzun ve güçlüdürler. Silahlarının alaşımı bilinmemektedir. Ay ışığında parlayan yarı şeffaf , ince ve hafif maviye kaçan kılıçlar kullanırlar. Kar üstünde hiçbir iz bırakmadan hareket edebilirler. Eski Dil olduğu düşünülen bir dili konuşurlar. Ötekilerin canlılığı ya da sıcaklığı hissedebildikleri söylenir. Sadece gün ışığı göremedikleri zaman ortaya çıkarlar.

Ötekilerin soğuk olduğunda mı geldiği, yoksa onlar geldiğinde soğuğun da mı geldiği belirsizdir. Bazı hikayelerde onların geceyi getirdikleri söylenir. Ölü atlara, mamutlara, ayılara ve ulu kurtlara binebilirler. Onlara tazı büyüklüğündeki Buz Örümcekleri de eşlik edebilir.

Kızıl Rahipler, Ötekilerin R’hllor’un ebedi düşmanı olan Diğer Büyük Tanrı’ya hizmet ettiklerine inanırlar. Diğer Büyük Tanrı’nın gerçek ismi asla anılmaz.

ötekiler2
Dizide çok sık görünmüş bir Ak Gezen’in resme aktarılmış hali.

ZAYIFLIKLARI

Sıradan kılıç, ok ve mızrakla öldürülemezler. Obsidyan, diğer adıyla Ejderha Camı’na karşı zayıftırlar. Aynı zamanda Valyria Çeliğinden yapılma kılıçlarla da öldürülebilirler. Mance Rayder’a göre Duvar’a yapılan büyü sayesinde Ötekiler, Duvar’ın ötesine geçememektedirler.

ötekiler3

WİGHTLAR

Ötekilerin ölü olarak geri döndürdüğü insanlardır. Wightlar tekrar ölene kadar (yakılana kadar) Ötekilere hizmet ederler. Ötekilerle yapılan savaşlarda ölüler yakılmalıdır. Yakılmazlarsa Wight olarak geri dönerler.

Görünüşleri cesetlerinin durumuna bağlıdır. Bazıları normal bir bedene sahipken, bazıları tamamen çürümüş bir bedene sahip olabilirler. Elleri, ayakları kan toplar ve siyahlaşır. Gözleri, tıpkı Ötekiler de olduğu gibi mavidir. Sıcaklık onları çeker ve bazıları anılarını koruyabilirler.

ötekiler
Ötekiler, Wight’ları ölümden döndürürler ve köleleri yaparlar.

Wightlar acı çekmezler ve hiçbir şey hissetmezler. Bu sayede, gözüne kestirdikleri hedefi yok edene kadar devam edebilirler. Kolları ve bacakları koparılsa bile, hareketleri devam eder. Sadece ateşle yok edilebilirler. Çabuk tutuşurlar ve yandıkları zaman gözlerindeki mavilik gider. Wightların, Sur’u geçip geçemeyecekleri bilinmiyor.

 

Yorumlar