Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Oyun Konsolları Tarihi (Bölüm 4)

Oyun Konsolları Tarihi (Bölüm 4)

PAYLAŞ

Yazı serimizin son bölümünde; Nintendo, Sony ve Microsoft’un oyun konsolları sektöründeki yarışına ve günümüzdeki durumlarına bakacağız.

7.Jenerasyon, Sony vs Microsoft vs Nintendo

Önceki yazımızda 6. jenerasyon oyun konsollarının dönemi bittikten sonra piyasa da sadece 3 firmanın kaldığının bahsetmiştik. Bu firmalar: Video oyunu endüstrisini çöküşünden kurtaran firma olan Nintendo. Çıkardığı ilk 2 konsol ile büyük başarılar yakalayan Sony. Son olarak, pazara son giren firma olmasına rağmen bu alanda atılımlar yapmaya kararlı olan Microsoft.

Microsoft’un ilk başarılı oyun konsolu, Xbox 360.

7. jenerasyon oyun konsollarında ilk adımı atan firma Microsoft oldu. Piyasaya çıkardığı ilk Xbox ile istediği başarıyı yakalayamayan Microsoft, çok geçmeden yeni oyun konsolu geliştirmek üzere çalışmalara başladı ve bu çalışmalar sonucu, 22 Kasım 2005 tarihinde ilk 7. jenerasyon oyun konsolu olan “Xbox 360”’ı satışa çıkarttı. Microsoft, Xbox 360’ı Sony ve Nintendo’nun yeni oyun konsollarından 1 yıl önce çıkartmış olmasına rağmen, oyun konsolunun yaşadığı “3 kırmızı ışık” hatası nedeniyle erken piyasaya çıkma avantajını pek iyi değerlendiremedi.

 

Microsoft’un başına dert olan Xbox 360’ın 3 kırmızı ışık hatası.

Peki bu “3 kırmızı ışık” hatası tam olarak ne? Bilmeyenler için; Microsoft Xbox 360’ın ilk sürümlerini üretirken maliyetleri düşürmek için ucuz/kalitesiz malzemeler kullanmış ve bu kalitesiz malzemeler cihazın, oyun sırasında aşırı ısınıp bozulmasına ve oyun konsolunun çalıştırma butonu çevresinde 3 kırmızı ışık yanmasına sebep oluyordu. Eğer o zamanlarda Xbox 360 sahibiyseniz ve bu 3 kırmızı ışığı gördüyseniz bu, Xbox 360’ın tamamen bozulduğu anlamına gelmekteydi. Microsoft zaman içerisinde ürettiği yeni Xbox 360 modelleri ile bu sorunu tamamen çözse de yukarıda belirttiğim gibi bu durum, Microsoft’un rakiplerine fark açmasını engel oldu.

Xbox 360 menülerini gamepadsiz gezinmeyi ve çeşitli oyunları hareketleriniz ile oynamanızı sağlayan
Kinect eklentisi.

3 ışık hatası giderildikten sonra Xbox 360, kısa sürede tekrar kendisini toparladı ve Microsoft’un oyun konsolları konusunda “amiral gemisi” konumuna geldi. Haliyle böylesi önemli bir oyun konsoluna Microsoft, yatırım yapıp eklenti çıkartmaya devam etti. Bu “eklenti” olarak bahsettiğim cihaz tabi ki 10 Kasım 2010 tarihinde Xbox 360 için gamepadsiz olarak menülerde gezinmeyi ve çeşitli oyunları oynatmayan yarayan, “Nintendo Wii” (Birazdan Wii’den de bahsedeceğiz) hareket algılayıcı gamepadlerine rakip olarak çıkan “Kinect” eklentisiydi. Kinect genel olarak etkileyici bir donanım olmasına rağmen birkaç 1. parti oyun dışında pek başarılı olarak kullanılamadı ve oyuncular tarafından kısa sürede “umursanmaz” hale geldi.

Xbox 360 için çıkmış bazı popüler oyunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Halo Reach
 • Fable 2
 • Crackdown 1, 2
 • Gears of War 2, 3
 • Lost Odyssey

 

Sony’nin 11 Kasım 2006 tarihinde çıkarttığı oyun konsolu, Sony PlayStation 3.

Takvimler, 11 Kasım 2006’yı gösterdiğinden Sony, 7. jenerasyon oyun konsolu olan “Sony PlayStation 3”ü satışa çıkardı. E3 2005 oyun fuarındaki sorunlu tanıtımı ve yüksek satış fiyatı nedeniyle biraz sıkıntılı bir çıkış yapan PlayStation 3 aradığı ilgiyi, 2008 yılındaki fiyat indiriminden (fiyatı 499$’dan 399$’a düştü) ve kaliteli 1. parti oyunlarının sayısını artmasından sonra gördü.

Sony, PlaySataion 2’de ilk online sistem için adım atmış ancak başarılı olamamıştı. Xbox ve Xbox Live’ın başarısından sonra benzer sistemin PlayStation 3’e uygulanması ve PlayStation Network’un hayata geçirilmesiyle Sony de internet bağlantısı oyun konsolunda başarılı bir şekilde kullanmaya başladı. Wi-Fi ile internete bağlanabilme PlayStation 3’e dijital oyun indirme, diğer oyuncular ile birlikte oyun oynayabilme gibi özelliklerin dışında ayrıca korsan oyunları engelleme özelliğini de sağladı. Sürekli güncellenen işletim sistemi PlayStation 3’ü korsan oyunlara karşı korumayı başardı.

Korsan oyunların engellenmesi Türk oyun pazarında da önemli bir etki yarattı. PlayStation 1 ve PlayStation 2’den farklı olarak, Türk oyuncuların PlayStation 3’te orijinal oyunlara yönelmesi sonucunda Sony, önce PlayStation 3 işletim sistemini Türkçeye çevirdi daha sonrasında ise çeşitli oyunların Türkçe alt yazı veya Türkçe dublaj olarak çıkmasına destek verdi. Sony’nin Türkiye desteği yeni bir şey değildi, PlayStation 1 ve PlayStation2 Türkiye’de hem satış hem de garanti hizmeti sağlanıyordu ancak çeşitli oyunların da Türkçe dil desteğine sahip olarak çıkması büyük bir adımdı.

Wii’nin hareket algılayıcı gamepadlerine benzer bir teknolojiyi kullanan PlayStation Move, 15 Eylül 2010 tarihine çıktı. Ancak bu teknoloji, o dönemlerde önemini yitirmeye başladığı için Kinect gibi pek başarılı olamadı. (Gene de PS Move’u kullanan başarılı oyunların da mevcut olduğunu söylemeden geçmeyelim)

Son olarak PlayStation 3, Blu-ray disc kullanan ilk konsol olma özelliğinin taşıyor. DVD kullanan PlayStation 2’nin oyunları yaklaşık 4.7 GB iken Blue-ray sayesinde PlayStation 3 oyun boyutları 25 GB’ı buldu.

PlayStation 3 için çıkmış bazı popüler oyunları şöyle sıralayabiliriz:

 • God of War 3
 • Metal Gear Solid 4
 • Uncharted
 • Little Big Planet
 • Demon’s Souls
Nintendo’nun hareket algılayıcılarını başarılı bir şekilde geliştirdiği oyun konsolu, Wii.

Nintendo, bu sefer 7. jenerasyon oyun yarışına katılmakta çok geç kalmadı ve 19 Kasım 2006 tarihinde, yani PlaySatation 3 çıktıktan tam 8 gün sonra “Nintendo Wii”yi satışa çıkarttı. Bir önceki oyun konsolu Gamecube’den biraz daha güçlü bir sistem olan ve kapasitesi artırılmış “Mini Disc”leri hala kullanmaya devam eden Wii, “Wiimote” adındaki hareket algılayıcı gamepad kullanıyor olması onu rakiplerinden farklı kıldı (ayrıca Wii, bu özelliği kullanan ilk oyun konsoludur.) .

Wiimote sayesinde Nintendo Wii, rakiplerinden farklı olmayı başarsa da PlayStation 3 ve Xbox 360’a kıyasla donanımsal olarak güçsüz olması birçok 3. parti oyun yapıcısını kendisinden uzaklaştırdı. Ayrıca Wiimote, programlanması zor bir sistem olduğu için hareket algılayıcılarını Nintendo kadar verimli kullanabilen 3. parti firmalar yok denecek kadar azdı.

Yaşadığı bu olumsuzluklara rağmen Wii’nin oyun konsolları sektörüne yenilik getirmesi sayesinde Nintendo, satış rakamı olarak rakiplerini geride bırakmayı başardı.

7.jenerasyon oyun konsollarını satış rakamlarına göre kıyasladığımızda şu sonuçlara ulaşıyoruz.

1- Nintendo Wii: 52,6 milyon ünite satışı.

2- Microsoft Xbox 360: 31,5 milyon ünite satışı.

3- Sony PlayStation 3: 23,8 milyon ünite satışı.

Bu satış rakamları 30 Haziran 2009 tarihindeki verilere göre hazırlandı.

Wii için çıkmış bazı popüler oyunları şöyle sıralayabiliriz:

 • New Super Mario Bros. Wii
 • Super Smash Bros. Brawl
 • Mario Kart Wii
 • Super Mario Galaxy
 • Resident Evil Umbrella Chronicles

Ayrıca bu dönemde Nintendo ve Sony taşınabilir oyun konsolları alanında da yarışa girdiler.

21 Kasım 2004 tarihinde “Nintendo DS” çıktı. İlk çift ekranlı, taşınabilir oyun konsolu olan Nintendo DS, donanımsal özellikleri ile 1. ve 3. parti kaliteli oyun bolluğu sayesinde yaklaşık 154 milyon ünite satışına ulaşarak “en çok satan oyun konsolları” sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. (PlayStation 2’den sonra en çok satan oyun konsoludur.)

Sony ise 12 Aralık 2004 tarihinde “PlayStation Portable” (PSP) ile taşınabilir oyun konsolu sahasına girdi. Nintendo DS’e kıyasla daha güçlü donanıma sahip olan PSP, Sony’nin ve birçok 3. parti oyun yapımcısının PlayStation 3’e önem vermesi nedeniyle oyun sıkıntısı çekti. Farklı modellere de sahip olan PSP’nin toplam satışı yaklaşık 52,9 milyon ünitedir.

7. jenerasyon oyun konsollarını ve çıkış tarihlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Microsoft Xbox 360 (22 Kasım 2005)
 • Sony PlayStation 3 (11 Kasım 2006)
 • Nintendo Wii (19 Kasım 2006)

Taşınabilir oyun konsolları:

 • Nintendo DS (21 Kasım 2004)
 • Sony PlayStation Portable (12 Aralık 2004)

Günümüz, 8. Jenerasyon

Günümüz oyun konsollarına baktığımızda Sony ve Microsoft’un rekabetini daha belirgin bir şekilde görüyoruz. Her iki şirketin, yeni oyun konsollarına yenilik eklemekten çok donanımsal olarak güçlü, günümüz PC’lerine yakın oyun performansı sağlamak için çabaladıklarını söylemek pek yanlış olmaz.

Nintendo’nun 8. jenerasyon oyun konsolu, Wii U.

Nintendo, 18 Kasım 2012 tarihinde ilk 8. jenerasyon oyun konsolu olan “Wii U”yu satışa çıkardı. Önceki jenerasyon rakipleri olan PlayStation 3 ve Xbox 360’dan donanımsal kısmen daha güçlü olan Wii U, iki yanında tuşlar barındıran bir tableti kontrolcü olarak kullanıyordu ve bu özelliği onu hem eşsiz bir oyun konsolu hem de kısmen taşınabilir bir oyun konsolu yapıyordu.

Wii U, satışa çıktığında piyasaya hızlı bir giriş yapmasına rağmen zamanla durularak rakip 8. jenerasyon oyun konsolları karşısında başarısız oldu. Bu duruma gelmesindeki sebepler:

1- PlayStation 4 ve Xbox One’ın donanımsal olarak daha güçlü olarak çıkması. Bu dönemde oyun konsollarının donanımsal olarak güçlü olması oyuncular için oldukça önemliydi ve ne yazık ki Wii U bu konuda rakiplerinden geri kaldı.

2- 3. parti oyunlarının azlığı. Satış rakamları düşük olan bir oyun konsoluna çoğu 3. parti firma oyun geliştirmek istemedi ve bu durum Wii U’nun 3. parti oyun kıtlığı yaşamasına sebep oldu.

Wii U için çıkmış bazı popüler oyunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bayonetta 2
 • Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Pokken Tournement
 • Super Mario Maker
Çıktığı günden beri Türkçe dil desteği bulunduran, Sony’nin 8. jenerasyon oyun konsolu PlayStation 4.

15 Kasım 2013 tarihinde Sony‘nin 8. jenerasyon oyun konsolu olan “PlayStation 4” satışa çıktı. PlayStation 3’e kıyasla donanımsal olarak çok daha güçlü PlayStation 4, 3840×2160 (4K) çözünürlüğüne kadar bütün olan video formatlarını destekliyor. Evet, PlayStation 4 daha 4K oyun oynatamasa da bu çözünürlüğe sahip görüntüleri çalıştırabilir.

4K’dan bahsetmişken, hızlı gelişen teknoloji nedeniyle 4K ve 60 FPS hayatımıza girmeye başladı. (özellikle PC oyuncuları için.) Sony bu yöndeki istekleri karşılamak adına 10 Kasım 2016 tarihinde tüm Dünya ile aynı anda “PlayStation 4 Pro”yu satışa çıkardı. PlayStation 4 Pro, daha güçlü bir sistem olsa da henüz çıkan oyunlarda 4K ve 60 FPS’i beraber gördüğümü hatırlamıyorum. Ancak 1994 yılında çıkan ilk PlayStation ile günümüzdeki PlayStation 4 Pro arasındaki gelişmeleri kıyasladığımızda bu durumun PlayStation 5’te mümkün olabileceğini söyleyebiliriz.

Sistem gücünün yanı sıra PlayStation 4’ün kendi ailesine getirdiği en büyük yeniliklerden biri, oyun görüntüleri kaydetme/yayınlama özelliği. Daha önceki jenerasyon oyun konsollarında oyun görüntüsü almak için özel bir cihaz almak gerekirken, artık PlayStation 4 bu işi tek başına yapabiliyor.

PlayStation 4 için çıkmış bazı popüler oyunları şöyle sıralayabiliriz:

 • God of War
 • Uncharted 4
 • Detroid Become Human
 • Horizon Zero Dawn
22 Kasım 2013 tarihinde çıkan Microsoft’un 8. jenerasyon oyun konsolu Xbox One.

Microsoft, Sony’e cevap olarak 22 Kasım 2013 tarihinde yeni oyun konsolu “Xbox One”ı satışa çıkardı. Xbox 360 için çıkan ancak daha sonrasında oyuncalar tarafından pek umursanmayan Kinect teknolojisi, Xbox One oyun konsolunun zorunlu bir eklentisiydi. İlk çıkan modeline göre daha gelişmiş olan Kinect, Xbox One için hem sesli komut özelliği hem de görüntülü sohbet özelliği sağlıyor.

Donanımsal olarak kıyasladığımızda Xbox One, PlayStation 4’ten biraz daha güçsüz olsa da teknik özellikler (oyun içi görüntü alma gibi) bakımından rakibinden pek geri kalmıyor. Ayrıca Microsoft, 31 Ağustos 2015 tarihinde donanımsal olarak şu zaman kadar çıkmış en güçlü oyun konsolu olan “Xbox One X”i satışa çıkarttı.

Sony ile rekabetine aralıksız davam eden Microsoft’un dezavantajlı olduğu bir alan varsa o da 1. parti oyunların azlığıdır.

Xbox One için çıkmış bazı popüler oyunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Quantum Break
 • Sunset Overdrive
 • Halo 5: Guardians
 • Gears of War 4
Nintendo’nun hem ev hem de taşınabilir oyun konsolu olan Switch.

Wii U’nun başarısızlığından sonra Nintendo, 3 Mart 2017 tarihinden “Nintendo Switch” ile tekrar 8. jenerasyon oyun konsolları rekabetine girdi. Switch, rakipleri olan PlayStation 4 ve Xbox One’a karşı donanımsal olarak güçsüz olsa da hem taşınabilir oyun konsolu hem de ev oyun konsolu özelliğini barındıran ilk cihaz olması özelliği ile oyuncuların ilgisini çekmeyi başardı.

Swicth için çıkmış bazı popüler oyunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Super Mario Odyssey
 • Splantoon 2

Taşınabilir oyun konsollarına baktığımızda Sony ile Nintendo’nun rekabetinin bu dönemde de devam ettiğini söyleyebiliriz.

Sony ve Nintendo’nun taşınabilir oyun konsolları. PlayStation Vita (sol üstteki) ve Nintendo 3DS (sağ alttaki).

26 Şubat 2011 tarihinde Nintendo DS’in devamı niteliğinde olan Nintendo 3DS satışa çıktı. “Parallax Bariyeri” (Parallax Barrier) adındaki teknolojiyi kullanan Nintendo 3DS, bu özelliği sayesinde gözlüksüz 3D gösteren ilk oyun konsolu olma özelliğine sahip. Sıkıntılı bir çıkış dönemi geçiren Nintendo 3DS, çıkışından sonra gördüğü fiyat indirimi ve kaliteli oyunlarının çıkması ile başarıya ulaştı. Günümüzde Switch konsolunun çıkmış olmasına rağmen Nintendo, 3DS için hala destek vermektedir.

PlayStation Portable’ın devamı niteliğinde olan “PlayStation Vita” ise 17 Aralık 2011 tarihinde satışa çıktı. Nintendo 3DS’in aksine satışlarında hızlı bir başlangıç yapan PlayStation Vita ise zaman içerisinde Sony’nin PlayStation 4’e daha fazla önem göstermesi ve 3. parti oyun yapımcılarının da ilgisini kaybetmesi sebebiyle Nintendo 3DS’in gerisinde kaldı.

8. jenerasyon oyun konsollarını ve çıkış tarihlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Nintendo Wii U (18 Kasım 2012)
 • Sony PlayStation 4 (15 Kasım 2013)
 • Microsoft Xbox One (22 Kasım 2013)
 • Nintendo Switch (3 Mart 2017)

Nintendo Switch, bazı kaynaklar “8. jenerasyon oyun konsolu” olarak gösterilmez. Ancak Nintendo, Switch’i 8. jenerasyon oyun konsollarına rakip olarak çıkardığı için ve henüz 9. jenerasyon hakkında bir bilgi gelmediği için bu listede yer verdim.

Taşınabilir oyun konsolları:

 • Nintendo 3DS (26 Şubat 2011)
 • PlayStation Vita (17 Aralık 2011)

Bu yazı ile “oyun konsolları tarihi” yazı serimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Aldığınız ilk ve favori oyun konsolunuz hangisi olduğunu hatta varsa o oyun konsolu ile olan anılarınızı yorum bölümüne yazarak bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar