Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Oyun Tarihindeki En Büyük Glitch’ler

Oyun Tarihindeki En Büyük Glitch’ler

PAYLAŞ

Oyunlar içerisinde sürekli gördüğümüz tuhaf veya sıra dışı şeyleri çoğumuz ya eğlenceli bulduk ya da çok sinirlenip o oyunu paramparça etme veya bırakma noktasına geldik.

Ancak bu hataların yapımcıların elinden veya gözünden kaçtığı bariz bir şekilde belli. Glitchler, buglar ve daha nicesi. Bugün sizlerle oyunlar tarihinde gerçekleşmiş en büyük Glitchleri tanıyacağız.

Öncelikle Glitch’in tanımıyla başlayalım; Glitch bir bug türüdür. Oyun yapımcılarının oyunu tarihine yetiştirmeye çalışması, unutkanlığı, tembelliği, insan bedeninin neye benzediği konusunda bir fikri olmaması veya eğlenmek istemesi sonucunda oyunlarda kalır. Bir Glitch oyunu oynanmaz hale de getirebilir, sadece grafiklerde bozukluk yaratabilir ya da oyuncunun yararlanabileceği bir açık meydana getirebilir.

Bu yazıda sizler için oyun tarihindeki en büyüklerini topladık.

I -The Elder Scrolls: Skyrim – Uzaya Çıkan İlk Tamriel’li: Dragonborn

Skyrim’deki eşssiz gece görüntüsü.

Elder Scrolls dünyasında o kadar büyü olmasına rağmen kimse, uzayın derinliklerini Skyrim’in seçilmişi Dragonborn gelene kadar araştırmaya çalışmadı. Uzayın bilinmezliği, büyüklüğü ve uzayda onlardan daha zeki bir yaşam olabileceği gerçeği aklına takılınca Dragonborn yolculuğun yollarını aradı ama defalarca başarısız oldu. Tabii ki Tamriel ona yardım edebilecek onlarca canlıyla doluydu ve bir gün bir dev; “Sen buralarda ne dolaşıyon? Yürü git la kendi mahallene!” diyerek kendisine yardımcı oldu. Düşük seviyedeki Dragonborn’umuz da devin elindeki koca sopa ile uzayın derinliklerine yol aldı. Adil olmamız gerekirse bu glitch daha oyunun yayınlandığı ilk gün fark edilip düzeltildi. Yalnız oyuncuların ısrarlarını kıramayan yapımcılar, tekrar bu glitch’i oyuna ekleyerek uzay yolculuğu yapmak isteyen oyunculara destek oldu.

II- Pokemon – Gizemli Pokemon

Şu anda bile var oluşu bile gizem taşıyan Pokemon.

“MISSINGNO.” Pokemon ülkemiz de dahil tüm dünyada bir fenomen oldu. Bu güne kadar devam eden çizgi dizisi, oyunları ve daha bir sürü yan ürünü ile yerini kimseye bırakacağı da düşünülmüyor. Tabii ilerlediği bu yol başarılarla dolu olsa da başarısızlıkları da var. İlk Red ve Blue oyunlarındaki MissingNo. da bunlardan biri.
Oyun içindeki iki bölgede “Surf” özelliği ile dolaşırken oyuncuların karşısına çıkan bu Glitch pokemon pokedex’te kayıtlı değildi. Bir sürü oyuncunun şehir efsanesi üretmesine sebep olan bu garip pokemon aslında oyun yapımcılarının dil paketleri arasında cebelleşirken ne yaptığını bilmeden oyuna ekledikleri bir pokemondu. Bu pokemon yüzünden oyun yavaşça bozulabiliyor aynı zamanda oyunda kullanılan eşyalar da 99’a sabitlenebiliyordu.

III- Red Dead Redemption – İnsan Bedenindeki Hayvanlar

İsmi bilinmeyen bir İnsan-Hayvan karışımı canlı türü örneği.

Red Dead Redemption belki de GTA Serisinden sonra Rockstar Games’in en sevilen oyunu. Tabii ki bu kadar büyük çapta oyunlar yapınca oyun içinde bazı şeylerin unutulması veya karıştırılması şansı da o kadar yükseliyor. Red Dead Redemption’ın ilk zamanlarında ise bu kendini İnsan formundaki hayvanlar olarak gösterdi. Devasa western dünyasını gezerken vahşi yaşamın olduğu bölgelerde bir insan gördüğünüzde, “Bu adam ne arıyor burada?” diye kendinize sorduğunuz anda o adamın kollarını çırparak havaya yükseldiğini görmek emin olun benim diyen korku oyununun yaşatamayacağı düzeyde bir gerilime sebep oluyor.

IV- GTA 4 – Oyun Parkındaki En Eğlenceli Oyuncak

Şu anda bile en çok konuşulan Glitch türleri arasında yer alıyor.

GTA da Red Dead Redemption’ın yaşadığı azizliğe uğrayarak çok büyük olmasının ceremesini böyle komik Glitch’lerle çekti. Arabanızı yıkatmaya soktuğunuzda paramparça olarak çıkmasından, kaza sonucu ön camdan fırlayıp haritanın sonuna gitmenize kadar farklı Glitch’lerle bizi güldüren bu oyunun en iyi Glitch’i ise tartışmasız salıncak Glitch’i. Arabanızla veya yaya olarak oyunun içindeki belli bir parktaki salıncağın önüne geldiğinizde ve o salıncak size çarptığında ilk olarak ne olduğuna şaşırıp sonrasında gülmekten yerlere yatacağınız bu Glitch Youtube’daki komik GTA videolarının %80’inde yer alıyor.

V- Civilization – Nükleer Gandhi

Civilization serisinin en ilginç Glitchi.

Dünya tarihini bilenler Gandhi’nin aslında ne kadar barışçıl iyi ve sakin bir insan olduğunu düşünebilir. Yalnız o sevimli suratın arkasında Nükleer Gücünü sonuna kadar kullanacak bir manyağın olduğunu sadece Civilization oyuncuları biliyor. Yapımcıların 0 rakamını koymayı unutmaları sonucunda Gandhi Amca’nın size olan siniri 0’a düşerse tam tersi bir etki yapıyor ve Nükleer bombaları ile memleketinizi yerle bir edebiliyor.

VI- Fallout: New Vegas – Doktor Mitchell’ın Kafası

Canlı ve ölü olarak gördüğümüz unutulmaz karakter Dr. Mitchell.

Fallout serisi birçok oyuncunun gönlünde ayrı bir yeri olan serilerden biridir. Tabii ki bu büyük oyunların içindeki unutulan hatalar lanetinden kurtulacağı anlamına gelmiyor. Yalnız oyuncular bu hatanın daha oyunun ilk saniyesinde olmamasını tercih ederdi tabii ki.
Karakterimizi vurulduktan sonra iyileştiren iyi yürekli Doktor Mitchell size kendiniz ile ilgili soruları sorarken, içine şeytan kaçmış gibi tavırları yüzünden birçok oyuncuyu güldürürken bir çoğunun da korkunç rüyalar görmesine sebep oldu.

VII- FIFA Serisi – Fizik Motorunun Gariplikleri

Her yıl düzeltiliyor ancak düzeltilmesi bile kar edilmiyor.

Fifa serisinde tek bir oyunu veya tek bir glitch’i söylemek isterdik ama ne yazık ki EA’in gerçekçilik tutkusu yüzünden oyuncuların birbirlerine girip öpüşmesinden, kalecilerin devasa kol bacaklarına, topun gitmemesi gereken yerlere gitmesine kadar hangisini seçeceğimize karar veremedik.

VIII- Assasin’s Creed: Black Flag – Gizemli Gemi

Ek paket ürünü veya bir Glitch olduğu uzun süredir tartışılıyordu.

Yer Kabuğunun içinden ya da statosferden gelen gemi
Bu güne kadar hala tam anlamıyla düzeltilemeyen Glitch’lerden biri olan Gemi Glitch’i, koca yürekli korsanımız Edward’ın değerli gemisi Jackdaw’ın limana yaya olarak biraz hızlı yaklaşırsak yüklenme süresi yüzünden, bizim hızımıza yetişemeyerek ya yerin altında ya da gökyüzünde yıldızların arasında kalması sebebiyle oluşan komik görüntüler hala oyuncuların aklında yer ediyor.

IX- PUBG – Tava(Daha fazla söylemeye gerek var mı?)

Oyunun olmazsa olmazı tava da listemizde.

PUBG’deki en sağlam şey ne diye sorarsak, her ağızdan çıkacak cevap aynıdır; “Tava” yapımcının bir şeyler denerken unuttuğunu düşündüğümüz bu yemek pişirme aparatının savunması sayesinde kurşun geçirmez bir yapıya sahip olduğundan sizi giydiğiniz herhangi bir koruma aracından daha iyi korur. Yine Skyrim’deki Devler gibi oyuncuların isteği üzerine düzeltilmeden bırakılmıştır.

X- The Sims 3 – Şeytan Bebekler

En belirsiz ve korkutucu Glitch türü.

The Sims’te hayatımızı istediğimiz gibi yaşar, istediğimiz mesleği edinir, evimizi istediğimiz gibi döşeriz. Bu sevimli oyunda sizi korkutacak bir şey olmamasını beklersiniz. Bebek yapmaya karar verene kadar. Wohoo sonrasında birkaç günlük hamilelik de bitince güzel yavrumuzu elimize almamızı beklerken Lucifer’ın elinden çıkmış ve kaderi dünyayı yok etmek olan şekilsiz bir garipliği elimize aldığımızda hayatımızın en büyük tramvalarından birini yaşadık. EA senden nefret ediyoruz.

Yorumlar