Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Oyunların Evrimi

Oyunların Evrimi

PAYLAŞ

İlk video oyunu 1958 yılında yapılan Tennis For Two adlı oyun. Bu oyunun yapımı yeni nesil oyunlar kadar zor oldu. Bilgisayarlar günümüz kadar yaygın değildi doğal olarak kullanımıda bir oyun için uygun değildi. Fazladan bir alet yardımı ile oynan bu oyunda zıplayarak duvara çarpmamaya çalışıyoruz. Yapımı 200 saat süren Spacewar’da ise işler biraz daha farklı. Tennis For Two da gayet basit mekanikler kullanılırken; Spacewar’da ise biraz daha manevra kabilyeti gerekiyordu. Bu iki oyunun sevilmesiyle birlikte eğlenmek için yapılan bu oyunlar bir sektöre dönüşmeye başladı.

hqdefault

1. Jenerasyon
1972-1976 senesini kapsayan bu dönemde Magnavox Odyssey ve Atari Pong yer alıyor. Atari Pong herkesin bildigi karşıdan karşıya top attıgımız pong oyununa sahip konsoldu tek oyunlu olması onlar için bir eksi oldu. Fakat insanların isteklerinin artmasınada sebep oldu.

maxresdefault

2. Jenerasyon

1976 -1977 yılları arasında Fairchild Channel F ve Atari 2600 yer alıyor. Joystick’inde katkısyla birlikte, oyun insanların hayatında bir yer alamayı başardı. Pacman, battlezone, donkey kong gibi bir çok oyun insanların hoşuna gitti. Basit oynanışı, renkli grafikleri, puanlama sistemi gibi özellikleriyle dikkatileri üzerine çekti.

pac-man_-_pac-man_collection_gba

3. Jenerasyon

1983-1985 senelerinde ise Nintendo Family Computer ve Sega Master System yer alıyor. Bu seneler oyun dünyasi için çok önemlidir. Mario Bross, Tetris, Megamen, Duck Hunt, gibi efsane oyunlar Nintendo Family Computer’la birlikte piyasaya sürüldü. Bu oyunlar basit oynanışı ve hikayelerle desteklendiği için. İnsanların daha çok dikkatini çekti. Müzikler ve grafiklerin artmasıyla birlikte hikayeye yoğunlaşmak isteyen oyun yapımcıları Final Fantasy gibi bir efsaneyi tasarladılar. yeni mekanikler ve yeni oynanışlar deneyen Square Enix ekibide başarıyı bu dönemlerden yakaladı.

maxresdefault-1

4. Jenerasyon
1988-1990 bu dönemde de 3. Jenerasyonda oldugu gibi Nintendo ve Sega piyasaya hakimdi. Sega Mega Drive ve SNES konsollarının çıkmasıyka birlikte oyun kumanda sistemi de geldi. Oyunlar daha karışık bir hale büründü. Eskisi gibi basit oyunlar yerine hikaye tabanlı uzun süreli oyunlara geçiş yapıldı. Bu degişim bir çok oyuncu götürmesiyle birlikte, bir çok oyuncuyuda beraberinde getirdi. Zelda adlı efsane bu karışık ama zevkli hikaye ağırlıklı oyunlara en güzel örnektir sanırım. Günümüzde hala çok büyük bir hayran kitlesine sahip bu oyun Final Fantasy’den sonraki rpg oyunudur.
Ayrıca Super Mario’nun ana karakteri Mario’nun sevilmesiyle birlikte Mario’nun karakterlerinin bulunduğu birçok alt oyun yapıldı Super Mario Kart, Mario World gibi.

zelda

5. Jenerasyon

1993-1996 Sony firmasının playstation konsolunu sürmesiyle oyunlar 3D hale büründü. Bu dönemde bir çok konsol yer aldı. Playstation, Nintendo 64, Sega Saturn, Atari Jaguar. Bu dönemde Playstation sayesinde ilk defa kaset yerine cd kullanılmaya başlandı. Cd kullanımasıyla birlikte Playstation sadece bir oyun konsolu olmak dışına çıkıp, mp3 dinlemeye yarıyan bir ürün olarak raflarda yerini aldı. Playstation oyunlarını saymak gerçekten çok zor bir çok oyun yer aldı bunlardan bazıları Final Fantasy’nin devam oyunları, Crash Bandicoot, Tomb Raider, James Bond, Harry Potter gibi oyunlar. Filmlerin oyununu yapmak ise Playstation’a büyük miktarda oyuncu sağladı.
Ayrıca 1996 yılında bilgisayar oyunlarında da büyük gelişmeler oldu. Günümüzde hala devam oyunları gelen oyunların bir kaçı 1996 yılında yapıldı.
Duke nukem
Diablo
Doom
Quake
Civilizaton
Resident evil

1015479

6. Jenerasyon

1998-2001 Bu dönemde en önemli olay Microsoft’un bir oyun konsolu yapıp Xbox adıyla piyasaya giriş yapmasıydı. Playstation ve Xbox kavgaları bu senelerden başlıyor. Playststion 2 ninde çıkmasıyla birlikte Xboxı mı alsak Playstationı mı alsak diye düşünmeye başladı herkes. Xbox’ın yapısı çok kötü oldugu için Playstation 2 yi seçti çogu kişi. Geri kalan insanlar ise Microsoft’a güvendikleri için Xbox’ı seçtiler fakat arayüz Playststion kadar sade ve güzel degildi. Çoğu kişi pişman olmuştu derken Xbox kendine özel Playstation’da olmayan oyunlar yapma kararı aldı. Ve başarılıda oldu

original-xbox-backward-compatibility-support-e1440065988275

7. Jenerasyon

2001-2016 Bilgisayar oyunlarının tamamen şirketlere ayrılması, oyun yapımcılarının sektörleşmesi, oyun yapımcılarının önü açılması ( maddi destek, program destegi), gerçeklikle ayırt edilemeyecek derecede grafikler, sanal gerçeklik gözükleri. Saydıklarımın hepsi canı sıkılan şirket çalışanlarının çok basit bir oyun yapmasıyla başladı.

thevoid

Yorumlar