Ana sayfa Harry Potter Özgür Cin Dobby’e Dair

Özgür Cin Dobby’e Dair

PAYLAŞ

Dobby’i Sırlar Odasında ilk gördüğüm anda ısrarcı tavrı ve Harry’nin evi olan Hogwarts’a dönmesini engellemeye çalıştığı için çok sinir olmuştum. Çünkü bana göre Harry oraya dönmeliydi, dönmek zorundaydı. Sonuç olarak Harry Hogwarts’a gitti. Dobby orada da rahat durmadı ve Harry’nin geri dönmesini sağlamaya çalıştı. Burada da Dobby’e biraz sinir olmadım değil. Ama ilerleyen zamanlarda keşke Dobby’i dinlese ve dönmeseydi dediğim anlarda oldu. Dobby’nin bir sahibi vardı tabi ki fakat Dobby, Harry için çabalıyordu. Peki neden bunu yapıyordu? Bir sahibi varsa neden başka biri ile uğraşsın değil mi? Ben Dobby’e farklı bir gözle bakmaya çalıştım. Bence bir sahibi olsa bile kendini birine bağlı hissetmiyordu. Sadece bir mecburiyetti ve özgürlüğü seviyordu.

Dobby özgür ruhluydu bu sebeple sahibi bana göre onun için bir mecburiyetti. Ve o özgürlüğü ona Harry’nin vermesi koşulsuz muhteşem bir olaydı. “Dobby is Free” repliğinde hepimizin nasıl mutlu olduğundan şüphem yok. Ve tabi ki ardından Lucius Malfoy dan Harry’i korumak için yaptığı şey de hepimizin fazlaca hoşuna gitmiştir. Bunu yapmasının tek sebebinin Harry olduğunu düşünmüyorum. Bence birazda kendine yapılanların hırsını çıkarttı. Dobby kendisini yok sayacak kadar da cesaretliydi. Değer verdiği insanlar için elinden geleni yapardı. Ve elinden geleni yaptığını da biliyoruz. Ki bence elinden gelenin fazlasını bile yaptı.

Koşulsuz çoğumuzun üzüldüğü sahnelerden biridir Dobby’nin ölümü. Arkadaşları uğruna hayatını feda etmiştir. Açıkçası sizleri bilmem ama o sahnede ben kesinlikle o bıçağın Dobby’e isabet edeceğini düşünmemiştim. Elbette sahne gereği birine bir şey olacaktı fakat bunun Harry, Ron veya Hermione olmasını beklemiştim. Aklıma Dobby olacağı asla gelmemişti. Bıçağın Dobby’e isabet ettiğini gördüğümde  “Yok artık yaa” dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Dobby’nin çaresiz ve acı içinde “Harry Potter” diyişi içimi acıtmıştı. Hala bir umut kurtarılmasını beklemiştim. Oysa ki içten içe olmayacağını biliyordum.

Tıpkı Harry gibi, çünkü oda Dobby’nin o halini görüp yanına gidip kendisini kucağına düştüğü anda çaresizde Hermione’ye seslenmesine rağmen içten içe olacağı görüyordu. Dobby’nin seride ki ilk ve son repliği oldu “Harry Potter” ve bu J.K Rowling tarafından ince ve güzel düşünülmüş bir detaydır. Her ne kadar Dobby’nin ölümü kötü olsa da onun mutlu bir şekilde öldüğünden hiçbir şüphem yok. Çünkü Dobby son anlarında dostlarının, sevdiği ve onu seven insanların yanındaydı. Sevdiklerinin hayatını kurtarmak için hayatını feda etti. Kesinlikle onurlu bir davranıştı. O her zaman cesur ve özgür bir cin olarak hafızalarda kalacak.

Yorumlar