PAYLAŞ

Novigrad, Redanya bölgesinde bulunan bir özgür şehirdir, bu nedenle krallığın hükmü altında değildir. Kıta’daki en önemli limana sahiptir ve yaklaşık 30.000 kişilik bir nüfusu vardır. Bununla birlikte Kuzey’deki en büyük şehirlerden biridir. Her türlü malzemeyi işleyen, hazırlayan zanaatkârlara ev sahipliği yapan birçok fabrikası vardır. Ayrıca kentte çok sayıda banka, han, eğlence mekanları ve bir hayvanat bahçesi vardır. Ebedi Ateş’in fedaileri de şehri ateşleriyle aydınlatıp canavarlardan koruduklarını düşünürler.

Pontar Nehri’nin Kuzey Denizi’ne döküldüğü yerin kuzey yakasında bulunan Novigrad’da hem kalıcı sakinler, hem de geçici ziyaretçiler oldukça renkli bir toplum oluşturmaktadırlar. Şehirde Tapınak Muhafızları ve Tapınak Donanması haricinde bir ordu yoktur.

Novigrad çok eskiden küçük bir Elf şehriydi. İnsanlar’ın ilk Kıta’ya inişiyle şehir terkedildi ve hızla Redanya krallarının atası olan Sambuk’un kurduğu yeni devletin başkenti hâline geldi. Redanya Kralı Gururlu Vestibor döneminde ise Novigrad, Yedi Yıl Savaşları sırasında Temerya Krallığı tarafından fethedilerek Temerya’nın eline geçti. Bunun üzerine Redanya’nın başkenti Tretogor’a taşındı ve Novigrad, bir süre Temerya şehri oldu.

Özgür Şehir Novigrad’ın Haritası

Bu durum Kral Vestibor’un torunu Kral III.Radovid döneminde değişti. Redanya Kralı III.Radovid, uzun müzakerelerin ardından Temerya ile uzlaşmaya vardı ve Novigrad Şehri’nin bağımsız bir şehir olmasına karar verildi. Novigrad’ın başına geçecek olan kişi bundan sonra Seçmenler Konseyi tarafından seçilmeye başlandı. Özgür Şehir Novigrad’ın son zamanlardaki yöneticisi ise Cyrus Engelkind Hemmelfart’tır.

Cyrus Engelkind Hemmelfart

Cyrus Engelkind Hemmelfart, ırkçı ve oldukça dindar bir Kuzeyli olan Novigrad baş papazıydı. İkinci Kuzey Savaşı’nı sonlandıran Cintra Antlaşması’ndaki müzakerecilerden biriydi.

Novigrad’ın Yeraltı Suç Dünyası:

Oldukça görkemli bir şehir olan Novigrad’ın son derece tehlikeli olan bir de yeraltı dünyası vardır. Burada oldukça pis işler döner, bu pis işleri yönetenler de aynı zamanda kendi aralarında rekabet eden dört büyük suç patronlarıdır;

  • Cyprian Wiley (Whoreson Junior)

“Whoreson Junior” olarak da bilinen Cyprian Wiley, Novigrad’daki dört büyük suç patronundan biridir. Wiley, Novigrad’da bir arenaya, babasından miras kalan bir kumarhaneye ve bir sığınağa sahipken Oxenfurt’ta da bir eve sahiptir.

Ayrıca Cyprian, hırsa kapıldı ve kendisinin haricindeki üç büyük suç patronuyla olan ateşkesi bozarak onları öldürtmeye çalıştı. Cyprian’ın bu küstahlığının çok özel bir de nedeni vardı; Redanya Kralı V.Radovid ona haydutça eylemler yapması için yetki vermişti. Radovid’in asıl amacı, Cyprian’ın diğer suç örgütlerine saldırarak Novigrad’da büyük bir kaos çıkarmasını sağlayıp şehri ele geçirmekti.

The Witcher 3’te de bunlar olurken, Witcher Geralt’ın eline Whoreson Junior’u öldürmek ya da affetmek üzere iki seçim hakkı geçiyor. Eğer Geralt, Whoreson’u affederse Whoreson Junior, Radovid’den aldığı desteği kaybediyor ve elindekileri kaybederek fakirlik içinde berbat bir hayat geçiriyor. Eğer Geralt, Whoreson’u öldürürse de, böyle pis işler yapan, Ciri hakkında da kötü şeyler düşünen bir adam dünyadan gitmiş oluyor.

  • Sigi Reuven (Sigismund Dijkstra)

Sigi Reuven adlı bu suç patronu aslında, Redanya’nın eski istihbaratbaşı Sigismund Dijkstra’nın ta kendisidir. Kral V.Radovid tarafından görevden alınıp sürülmüş, şimdi ise gölgelerden çıkmaya karar vermişti. Fakat politikaya dönmek yerine, Novigrad’daki hamamında pis işlere önderlik ediyordu.

Whoreson Junior’un kendisini ve diğer suç patronlarını öldürmeye çalışması üzerine Sigi Reuven, diğer iki suç patronu ile ortak olarak Whoreson’a karşı iş yapmıştır. Ayrıca The Witcher 3’te Vernon Roche ile anlaşıp Redanya Kralı V.Radovid’i öldürmek üzere plan hazırlamıştır. Eğer Geralt, Dijkstra ile Vernon Roche’a yardım edip Radovid’i öldürürse daha sonrasında Roche ile Dijkstra(Sigi Reuven) arasında bir seçim hakkı olacaktır. Eğer Geralt Roche’u öldürürse Dijkstra, Redanya’nın başına geçip kendi Kuzey Krallığı’nı kuracaktır. Eğer Geralt Roche’a yardım edip Dijkstra’yı öldürürse de Üçüncü Kuzey Savaşı’nı Nilfgaard kazanacak ve Temerya özerk bir devlet olacaktır. Sigi Reuven (Sigismund Dijkstra)’in bu şekilde iki ayrı sonu vardır.

  • Francis Bedlam (Dilenciler Kralı)

Witcher Geralt, Ciri’yi aramak için Novigrad’a gittiğinde birçok dilenciyi yöneten “Dilenciler Kralı” olarak da bilinen Francis Bedlam ile tanışır. Francis, Novigrad’daki dört büyük suç patronundan biridir. Daha sonrasında Whoreson’un kendisini öldürmeye çalışması üzerine Whoreson’a karşı Sigi Reuven ile işbirliği yapmıştır.

Francis Bedlam, Novigrad’daki birçok dilenciyi, hırsızı ve serseriyi yöneten biriydi. Bunlar aracılığıyla şehrin her yerinden haberler alabiliyordu. Ayrıca Triss Merigold da dahil, Cadı Avı’nda öldürülmekten kaçan sihirbazların da saklanabileceği bir mekana sahipti.

  • Carlo Varese (Satır)

Carlo Varese, “Satır” olarak da bilinen, Novigrad’daki bir cüce ekibine sahip, dört büyük suç patronundan biridir. Daha sonra Whoreson’un kendisini öldürmeye çalışması üzerine Whoreson’a karşı Sigi Reuven ile işbirliği yapmıştır.

(Eğer Üçüncü Kuzey Savaşı’nı Redanya Kralı Radovid, Nilfgaard’a karşı kazanırsa Satır, diğer birçok Cüce yoldaşı ile beraber insan olmadığı için kazığa bağlanarak öldürülmektedir.)

Tapınak Muhafızları: 

Novigrad Özgür Şehri’ni Ebedi Ateş ile aydınlatmak, Ebedi Ateş’e saygısızlık yapanlarla mücadele etmek ve bu dinin mensuplarını korumak üzere kurulmuş dindar bir örgüttür. Daha sonra V.Radovid’in himayesine girmişlerdir.

Ana Şehirler ve Kaleler: 

  • NOVIGRAD

The Witcher 3’te Novigrad:

Üçüncü Kuzey Savaşı sırasında Novigrad Şehri, Redanya Kralı V.Radovid’in egemenliğine girmişti. Radovid’in Cadı Avı ve insan olmayan katliamları burada da başlamıştı.

The Witcher 3’ün sonunda seçimlerinize göre Novigrad’ın kaderi belirlenmektedir. Eğer Vernon Roche ile işbirliği yaparsanız, yani önce Dijkstra’ya yardım edip Radovid’i öldürürseniz ve sonra da Vernon Roche ile beraber Dijkstra’yı öldürürseniz, Nilfgaard İmparatorluğu, Redanya’nın elinde bulunan yerleri ele geçirecek ve Üçüncü Kuzey Savaşı böyle sonuçlanacaktır, bunun sonucunda da Novigrad, Nilfgaard toprağı olacaktır.

Diğer bir seçenek ise, eğer Vernon Roche ve Dijkstra’ya yardım etmeyip Radovid’i öldürmezseniz, Redanya, Nilfgaard’ı püskürtecek ve Yaruga Nehri’ne kadar olan yerleri toprağına katacaktır, böylece Novigrda, Redanya Krallığı’nın bir toprağı olacaktır, insan olmayan ve büyücü katliamının ardından Üçüncü Kuzey Savaşı son bulacaktır. Şehir, Radovid tarafından yönetilecektir.

Ve geriye kalan diğer seçenekte ise, eğer Vernon Roche ve Dijkstra’ya yardım edip Radovid’i öldürürseniz, daha sonra da Dijkstra ile beraber Vernon Roche’u öldürürseniz, Redanya Krallığı’nın başına Dijkstra geçecek, Nilfgaard’dan Yaruga Nehri’ne kadar olan yerleri alacak ve kuzey halkını çalıştırarak devletini geliştirmeye çabalayacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

 

Yorumlar