Ana sayfa Star Wars Filmler Padmé Kalbi Kırıldığı İçin Ölmedi!

Padmé Kalbi Kırıldığı İçin Ölmedi!

PAYLAŞ

Star Wars serisindeki en tuhaf anlardan birinin, neredeyse hiç tartışılmamasını hep çok tuhaf bulmuşumdur. 2005’ten bu yana, bu filmi izleyenlerin büyük bir kısmı aynı sonuca vardı. Ve tek tartıştıkları şey bunu sevip sevmedikleriydi, olayın kendisi değil.

Elbette, Sith’in İntikamından bahsediyorum. Ya da daha özel olarak, Padmé Amidala’nın ölümünden. Çünkü, ölüm sebebi, büyük bir çoğunluk tarafından “kalp kırıklığı” olarak görülüyor.

Hayır. Size bir teoriyi açıklayacağım, kanıtları inceleyin, filmi tekrar izleyin ve kararınızı verin.

1) “Kalp kırıklığı” ifadesi, droidlerin teşhisi değildi.

-Birinin “kırık bir kalpten” bahsettiği tek an, Padmé’nin Anakin’e deli gibi konuşmayı kesmesi için yalvardığı an. Bu duydukları karşısında normal bir tepki aslında, sevdiği adam; Jedilara ihanet ettiğini ve çocukları katlettiğini, Palpatine ile işbirliği yaptığını ve onu devirmeyi planladığını söylüyor. Elbette kalbi kırılacaktı! Ama bu onu öldürmedi. Neden öldürsün ki?

Bu sizce yaşamayı istemeyen birinin söyleyeceği bir şey mi?

2)Sebebi Anakin’in onu boğması da değildi.

-Anakin, hamile karısına fiziksel olarak zarar veriyor çünkü Obi-Wan ile ona karşı komplo kurduklarını düşünüyor. Güç’ü kullanarak onu boğuyor ve birkaç saniye sonra bırakıyor, ardından Padmé bayılıyor. Burada, açık bir şekilde hala hayatta olduğunu görüyoruz. Zaten daha sonra çocuklarına isim de veriyordu.

3)Droidler Güç hakkında hiçbir şey bilmiyor.

-Bir şeyi açığa kavuşturalım. Droidler Güç’ü hissedemez, ona erişemez ve Güç hakkındaki hiçbir şeyi kavrayamazlar. Açıkça, Padmé’ye olan şey Güç ile alakalı. Çünkü bu Star Wars. Hadi, droidin Obi-Wan’a söylediği kelimelere bakalım.

NoBrokeyHart07

Droid: Tıbbi açıdan tamamen sağlıklı. Açıklayamadığımız nedenlerden ötürü onu kaybediyoruz.
Obi-Wan: Ölüyor mu?!
Droid: Nedenini bilmiyoruz. Yaşama isteğini kaybetti.

-Açıklayamadığımız nedenlerden ötürü onu kaybediyoruz. Açıklayamadıkları nedenler, Güç. Nedenini bilmiyoruz. Yaşama isteğini kaybetti. Yaşayan güç ile olan bağı kesildiyse? Elbette Droidler bunu anlayamazdı.

-Görünüşe göre, yaşayan Güç ile bağlantısı kesildi, biri bunu yaptı. Bu ölümü aldatabilen birinin sahip olduğu bir güce benziyor.

Bir dakika, bunu daha önce duymamış mıydık?

4)Bilge Darth Plagueis’ın hikayesini duydun mu hiç?

Tragedy

-Duyduk. Kendi öğrencisinin ağzından. Palpatine, hocasının bildiği her şeyi öğrendi ve sonra da onu öldürdü.

-Palpatine, mid-chlorianları kullanarak can vermeyi ve insanları ölümden kurtarmayı zaten biliyordu.

-Anakin, Mustafar’da ağır yaralıydı ve ölmek üzereydi, Palpatine Padmé’deki yaşayan gücü aktararak onu hayatta tuttu. Padmé öldüğünde, Anakin Darth Vader olarak yeniden doğdu.

 

5)”Lord Vader’ın tehlikede olduğunu seziyorum.”

cf4fb89b618217788946818fc2694427725c542b1b89726d60d1ac1d7626b75e

Ama Palpatine nasıl o kadar uzaktayken bunu başarabildi?

-Yoda ile savaşırken bile, Palpatine taa Mustafar’da olan Vader’ın tehlikede olduğunu sezmişti. O gün, gücünün zirvesindeydi. O gün, karanlığın zirvesiydi. Jedi yok edilmişti.

6)”Padmé hayattaydı. Hissettim.”

 

-Darth Vader’ı bütün o işkence ve sonrasında ameliyatlarda hayatta tutan, Padmé’den gelen “hayat enerjisi”ydi.
-Vader, bütün ameliyat boyunca kendindeydi, çığlıklarını duyduk. Yani, Padmé’nin varlığını hissedebiliyordu. Ve Darth Vader’ın yükseldiği an, Padmé öldü. Tesadüf mü? Sanmıyorum.
-Kanıt orada, Vader hayatta olduğunu hissediyordu, sonra hissetmedi. Bunu söylediği an, Palpatine sinsi bir şekilde gülüyor. Ve teoriyi destekleyen en önemli kanıtlardan biri de bu.NoBrokeyHart09

7)Palpatine’in Padmé’nin öldüğünü bilmesinin başka bir yolu yok.

-Padmé büyük bir zahmetle Vader’dan ve Palpatine’den gizlenmişti, haber alma şansı yoktu ve Vader’ı hayatta tutmakla meşguldü. Eğer Padmé’yi kendisi öldürmediyse, öldüğünden nasıl haberi oldu?

Ve böylece parçalar bir araya geliyor. Ama yine de tavsiyemizi dinleyin ve filmi tekrar izleyin, parçaların birleştiğini göreceksiniz. Sith’in İntikamı gibi bir film, “kırılmış kalp” saçmalığından daha iyisini hak ediyor.

 

Kaynak: http://www.retrozap.com/padme-didnt-die-of-a-broken-heart/

Yorumlar