Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Paralı Asker Grupları Hakkında

Paralı Asker Grupları Hakkında

PAYLAŞ

PARALI ASKER GRUPLARI

 

Diyarda eli silah tutan her genç, bir lordun bünyesinde kılıç sallama şansı bulamamaktadır. Bu sebeple, gençler kendilerini kanıtlamak için paralı asker gruplarına katılırlar. Ya da, tek başlarına birinin koruması olabilirler. Grup olan paralı askerlere Sellsword(Paralı Asker Grupları), tek başına çalışan askerlere Freerider(Hürsüvari) denir. Sellswordlar, disipline sahiplerdir ama sadakatleri bulunmaz. Düşman onlara daha fazla para teklif ederse ihanet edebilirler. Freeriderlar ise öyle değillerdir. Müşterilerine sadıktırlar ama disiplinleri yoktur.

Sellsword kategorisinde olan paralı asker grupları, özellikleri bakımından birbirinden ayrılır. Sürgüne yollanan, ordudan kovulan, orduya hiç alınmayan askerlerin oluşturduğu gruplar da vardır. Profesyonel, disiplinli ve yetenekli askerlerin oluşturduğu gruplar da. Çoğu grubun kuruluş yeri Essos’tur.

Freerider kategorisinde olanlar askerler, eski şovalyeler de olabilirler. Ama deneyimli Freeriderlar az bulunmaktadırlar. Çoğu deneyimsiz, yeşil oğlanlardır. Eli silah tutabilen herkes Freerider olabilir.  Seride, ‘‘Bronn’’ karakteri Freerider’dır.

 

BİLİNEN PARALI ASKER GRUPLARI

Seride gördüğümüz pek çok paralı asker grubu vardır. Bunlar;

 • Cesur Dostlar
 • İkinci Oğullar
 • Fırtına Kargalar
 • Altın Grup
 • Rüzgarla Savrulanlar
 • Kedi Tayfası
 • Lekesizler

 

CESUR DOSTLAR

 

Cesur Dostlar, Kanlı Oyuncular olarak da bilinir. Üyeleri suçlulardan oluşur. Oldukça acımasızlardır. Essos’da kurulmuştur. Liderleri Qohor’lu Vargo Hoat’tır. Vargo, kaçmaya çalışan esirlerin ayaklarını kestiği için grup Ayak Adamlar olarak da tanınır. Armaları kanlı boynuzlu siyah bir keçidir. Armalarındaki keçi Qohor’un Kara Keçi’sine ithafen konulmuştur.

Bilinen Grup Üyeleri

 • -Vargo Hoat, grup lideri. Qohorlu bir paralı asker.
 • Qyburn, zinciri sökülmüş bir üstat.
 • Septon Utt, küçük çocuklara ilgi duyan bir septon.
 • Shagwell, psikopat bir soytarı.
 • Şişman Zollo, Dothraki.

 

Seride

Tywin Lannister’a hizmet vermektedirler. Bir süre sonra Tywin’e ihanet etmiş, ve Roose Bolton’un hizmetine girmişlerdir. Liderleri Vargo Hoat, Jaime Lannister’ın elini kesmiştir. Roose Bolton, Harrenhall’u terkederken kaleyi Vargo Hoat’a bırakmış daha sonra kale Gregor Clegane tarafından ele geçirilmiş, bu olaydan sonra da Vargo Hoat vahşice katledilmiştir. Hoat’ın ölümünden sonra grup yavaş yavaş daha küçük parçalara bölünerek yokolmuştur.

 

 

 

 

 

İKİNCİ OĞULLAR

İkinci Oğullar, paralı asker grupları arasında en eski olanıdır. Sancakları kırık bir kılıçtır. Diyarda saygınlığı bulunan birçok isim kısa sürede olsa İkinci Oğullar’a hizmet vermiştir.

Altın Mürettebat’tan hiç hoşlanmazlar, ama onlar kadar ünlü başarılara imza atmışlardır. Dört yüz yıl önce İkinci Oğullar, Parlayan Sancaklar birliğiyle beraber Qohor’un savunmasını yapmışlardır. Valyria’nın düşüşünden beri ilk defa doğuya girmeye teşebbüs eden Dothrak Khalasarına karşı savaşmıştır. Aynı zamanda bir muharebede yenilginin acısını çekmişlerdir. Bu savaş daha sonra Qohor’lu Üç Bin (Three Thousand of Qohor) tarafından kazanılmıştır.

Şeytani yönü Westeros’ta bile bilinen Mero’nun emri altında savaşmışlardır. Mero’nun hareketleri grubun kalitesini sarsmıştır. Profesyonellikten uzaklaşarak vahşice eylemlerde bulunmuşlardır. Bu yüzden, grubu hiç kimse kiralamamıştır. İkinci Oğullar, Yunkai ile anlaşmak zorunda kalmıştır.

Gruba katılan her askerin ismi bir kitaba yazılır. Gruba ne zaman katıldığı, nerelerde savaştığı, ne kadar hizmet ettiği ve nasıl öldüğü bu kitaba kaydedilir. İkinci Oğullar, şu anda dördüncü kitabı yazmaktadırlar. Kitaplar deriden yapılır ve çelik kancalarla desteklenir. Kitaptaki isimler ve bilgiler asırlar öncesine dayanabilmektedir.

Kitaptaki bilgiler, eskiden askerlerin kendi kanıyla yazılıyordu. Kan, çabuk silindiği için bu uygulamadan vazgeçilmiştir.

İkinci Oğullar paslı ve körelmiş silahlar kullanırlar. Kaliteli silahlar sadece liderlerde bulunur. Bazı gezginlerin söylediğine göre, grubun silahları yabanılların silahlarından bile kötüdür.

İkinci Oğullar’a hizmet vermiş önemli kişiler

 • Aegor Rivers, “Keskin çelik”, Altın Mürettebat’ı kurmadan önce bir yıl hizmet etti.
 • Rodrik Stark, Gezgin Kurt.
 • Oberyn Martell, Dorne’un Kızıl Yılanı, bir yıl hizmet etti.
 • Sör Jorah Mormont, kılıç adamı
 • Tyrion Lannister, Hokkacı’nın yardımcısı

FIRTINA KARGALAR

Stormcrows_banner

Fırtına Kargalar, diğer gruplar ile kıyaslandığında eski bir grup sayılmamaktadır. En fazla bir asırlık geçmişe sahiptirler. Sancaklarında çaprazlamasına yerleştirilmiş iki adet yıldırım ve aralarında dört adet karga bulunur. Yunkai savunması sırasında asker sayıları beş yüz adamdan oluşur.

Yunkai, olası bir Targaryen saldırısına karşı Fırtına Kargalar’ı kiralamıştır. Fırtına Kargaları’nın kumandanları Prendahl Na Ghezn, Kel Sallor  ve Daario Naharis barış görüşmeleri yapmak üzere Daenerys Targaryen’ın huzuruna çıkmışlardır. Daenerys kumandanlara eğer kendi tarafına geçerlerse bol miktarda altın ve yağma teklifinde bulunmuştur fakat Prendahl, bu teklifi geri çevirmiştir. Daenerys’in tarafına geçmek isteyen Daario Naharis, diğer kumandanlar olan Prendahl ve Sallor’u öldürmüş ve Daenerys Targaryen’ın tarafına geçmiştir.

Daario-Naharis-game-of-thrones-38379203-1024-576

Daario Naharis’in Daenerys Targaryen tarafına para için geçmediği malumdur. Aşk için geçtiği ise sadece bir söylenti olarak kabul ediliyor. Daario’nun taraf değiştirme nedeni çoğu kişiye göre Daenerys’e zarar vermek, belki de ejderhalarını çalmak ya da ejderhalarını öldürmektir.

KEDİ TAYFASI

Kedi Tayfası, Essos’da kurulmuş üç bin piyadeye sahip bir paralı asker grubudur. Kumandanları Kanlısakal’dır. Kedi Tayfası ve Rüzgarla Savrulanlar birbirlerine düşmandırlar. Bu iki farklı paralı asker grubu, birbirlerinden hiç hoşlanmazlar.

Kanlısakal, Daenerys Targaryen’e düşmandır. Daenerys’e karşı Yunkai’de savaşmışlardır. Ayrıca Kanlısakal, Hizdahr zo Loraq’ın Daenerys ile evlenmesiyle birlikte gelen barıştan hiç hoşlanmamıştır. Çünkü, Meeren’i yağmalamak istiyordur.

 

Daha fazla bilgi için

 

 

 Devam yazısı kısa süre sonra burada olacak arkadaşlar. Takipte kalın.

 

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleShigatsu wa Kimi no Uso
Sonraki makaleYepyeni bir FANTAZYA.NET
1999 yılında Hatay'ın Antakya ilçesinde doğdum. Şu anda 11.sınıf öğrencisiyim. Yazmaya 2010 yılında başladım. Benim yazmamı sağlayan asıl şey ise, kitap okuma merakımdı. Annemin bana sürekli kitap alması, kendisinin de kitap okuyarak beni teşvik etmesi sayesinde, bu muhteşem dünyaya dahil oldum. Bu yaşıma kadar, oyunları ve kitapları hayatımdan bir an olsun çıkarmadım. Sürekli oyun oynuyor ve kitap okuyordum. Kitap okuma sevgim, Tarih sevgimle birleşti ve ben de daha çok tarihe yöneldim. Sürekli tarihi filmler izliyor, strateji oyunları oynuyordum. Bu sayede Game of Thrones ile tanıştım ve kendimi seri hakkında geliştirdim. Şu anda Fantazya'da Game of Thrones yazarı olarak görev yapmaktayım.