Ana sayfa Harry Potter Parçalanmış Ruhlar ve Hortkuluklar

Parçalanmış Ruhlar ve Hortkuluklar

PAYLAŞ

Hortkuluk ismini şimdiye kadar hepimiz duymuşuzdur. Bunu duyduğumuzda aklımıza gelen ilk isim Voldemort olur. Serinin aslında onun hortkuluklarını bulup yok etmek üzerine kurulu olduğunu göz önünde bulundurursak gayet de mantıklı bir isim. Ancak ben bu yazıda hortkuluklar konusunu genel olarak ele almak istiyorum. Bakalım Voldemort’u denklemden çıkarınca hortkuluklar hakkında neler biliyormuşuz.

Bir büyücünün veya cadının Hortkuluk yaratabilmesi için kasıtlı olarak birini öldürmesi gerekir. Birini öldürmek ise katilin ruhuna zarar verir. Katilin zarar gören parçayı söküp atarak bir büyü yoluyla bir nesneye aktarmasının sonucunda o nesne hortkuluk olur. O kişi sonraki zamanlarda ölür veya öldürülürse fiziksel olmayan bir şekilde var olmaya devam edecektir. Fakat fiziksel bedene kavuşması için yöntemler de vardır. Buna rağmen Horace Slughorn’un söylediğine göre bu şekilde yaşamayı ölüme tercih edecek çok az kişi vardır.

“Pekala, yani, ruhunu parçalıyorsun,” dedi Slughorn, “ve ruhundan bir parçayı vücudunun dışındaki bir eşyanın içinde saklıyorsun. Sonra, eğer biri bedenine saldırırsa veya yok ederse, ruhundan kalan maddi ve zarar görmemiş parça sayesinde ölmezsin. Fakat tabii ki, böyle bir biçimde var olursun…” Slughorn’un yüzü buruştu ve Harry kendini neredeyse iki yıl önce duyduğu sözleri hatırlarken buldu: “Bedenimden koparılmıştım, bir ruhtan daha azdım, bir hayaletten daha değersizdim… fakat halen, canlıydım.”

“… çok az kişi bunu isteyebilir, Tom, çok az. Ölüm daha iyidir.”

Hortkuluklarla alakalı en iyi bilgilerin edinilebileceği kitap “Karanlık Sanatların Sırları”dır. Ancak son derece karanlık büyülerle doludur ve tehlikelidir. Hogwarts kütüphanesinde bulunan baskısını ise müdür olduktan sonra Albus Dumbledore saklamıştır.

Hem cansız hem de canlı varlıklar hortkuluk olarak kullanılabilir. Canlı varlıklar düşünebilen, kendi adına hareket edebilen varlıklar olduğu için kullanımları riskli olsa dahi kullanılmıştır. Hortkuluklar için sayı sınırı yoktur. Ancak bir hortkuluk ruhu parçalara ayırdığı için kişi gittikçe insan olmaktan uzaklaşır.

İlk hortkuluk Herpo the Foul tarafından, modern büyü çağından uzun yıllar önce yapılmıştır. Herpo the Foul, Antik Yunan’da yaşamış olan ve bilinen ilk kara büyücüdür. Bir basilisk yumurtasından çıktığı söylenir. Aynı zamanda en eski çatalağız olduğu ve hatta Salazar Slytherin ile akrabalık bağları olduğu da akıllarda dolaşan düşüncelerdendir. Herpo ömrü boyunca çok korkunç lanetler yaratmıştır ve Eski Yunanca’da ‘sürünen hayvan’ anlamına gelen herpeton’dan ismini almıştır. Günümüzde Herpo’nun hortkuluğunun yok edilip edilmediğini bilinmiyor. Ancak Herpo’nun öldüğü ve hortkuluğunun da yok edildiği var saymak herkesin işine geliyor. Eğer Herpo gerçekten öldüyse onun sonunun da Voldemort’la aynı olmuş olması çok muhtemel olarak görülüyor.

Yıllarca kimsenin yapmaya cesaret edemediği hortkuluklar Voldemort için korkunç bir şey olmaktan ziyade güçlenmesi için birer aracıydılar. İlk hortkuluğunu Hogwarts’taki 5.yılında yapan Voldemort’un öldürdüğü ilk kişi babasıydı. Öldürdüğü kişilerin artmasıyla beraber hortkulukları da arttı. Sınırlarını zorlayarak ve daha güçlü bir büyücü olmayı umut ederek yedi hortkuluk yapmayı başardı. Yaptığı yedi hortkuluk sonucunda fiziksel vücudu insandan çok uzak bir beden haline geldi. İsteyerek oluşturduğu hortkulukları onun için değerli olan şeylerdir. Yılanı Nagini hariç tüm hortkuluklarını bulunmamaları için saklamış fakat Nagini’yi bir silah olarak yanında bulundurmuştur.

Bir hortkuluğun yok edilebilmesi asa yahut basit büyüler ile mümkün değildir. Bilinen yok etme yolları basilisk zehri ve zebani ateşidir. Kitapta, zehri Harry’nin ikinci yılında emmiş olan Gryffindor’un Kılıcı sayesinde Ronald Weasley madalyonu yok edebilmiştir.

Yorumlar