Ana sayfa Diğer Fantazya Avatar Özel Bükme Teknikleri : Patlatma (Avatar)

Özel Bükme Teknikleri : Patlatma (Avatar)

PAYLAŞ
Özel Bükme Teknikleri : 4 ana bükme yeteneğinden (Ateş, Su,Toprak, Hava) türemiş olan özel bükme teknikleri, sadece yetenekli bükücüler tarafından kullanılabilir. Her özel bükme tekniği, kendi kök elementinden ayrı bir uzmanlık ister. Bu teknikleri çok az kişi başarıyla uygulayabilir ve aynı şekilde çok az kişi tarafından öğretilebilir. Bazı durumlarda bu teknikler, diğer bükme sanatlarının esas ilkelerinden daha ayrı bir anlayış ister.

Patlatma (Combustionbending)

Ateşbükücülüğünün telekinetik formudur. Bu teknik, çi gücünü alın bölgesi ile bağlayarak, havayla çevrelenmiş aşırı ısınma ile birlikte hem kısa menzil hem uzun menzilde, inanılmaz bir hasar veren çok büyük bir patlayıcı enerjisi meydana getirir. Vücutta ateş üretmeyi sağlayan ateşbükücülüğünün aksine bu teknik, sert bir yüzey üzerinde geniş bir alanda, büyük bir patlama yaratır. Patlatma tekniği; büyük su kütlelerini direk buharlaştırabilir, devasa kaya formlarını paramparça edebilir ve ateş saldırılarını engelleyebilir. (Patlayıcı Adam’ın, Zuko’nun ateş kalkanını durdurması örnek verilebilir.)

Patlayıcı Adam, bu tekniği kullanırken

Patlatma tekniğinin etkili olabilmesi için iyi bir çi akışı ve konsantrasyon gerekir. Aksi takdirde Sokka’nın, bumerangıyla Patlayıcı Adam’ın üçüncü gözüne vurduğunda kendini patlatması gibi, çok kötü sonuçları olabilir. Uygulayan kişinin havayla çevrelenmiş aşırı ısınmasına rağmen, bu tekniği çevresinde kullanmadıkça uygulayıcı zarar görmez. Fakat bu tekniği kendine çok yakın kullanırsa, sonuçları ölümcül olabilir. (P’li’nin kendi kafasını patlatması ve Patlayıcı Adam’ın kendi kolunu ve bacağını kaybetmesi buna örnek verilebilir.) 

P’li, bu tekniği kullanırken

 

Bu tekniğin kökeni bilinmemekte ve evrende, sadece 2 karakterin yapabildiğini görüyoruz.

  • Patlayıcı Adam (Combustion Man) – The Last Airbender
  • P’li – The Legend of Korra

Ayrıca TLOK (The Legend of Korra) serisinde görünen P’li, bu tekniği geliştirerek patlamalara yön vermeyi öğrenmişti.

 

Yorumlar