Ana sayfa Harry Potter Filmler Pembe’nin Karanlık Tonu: Dolores Umbridge!

Pembe’nin Karanlık Tonu: Dolores Umbridge!

PAYLAŞ

Dolores Umbridge, bir çoğumuz onu pembeye düşkünlüğü ve artık takıntı haline getirdiği kuralları ve cezaları ile hatırlamaktayız. Peki hakkında daha çok şey öğrenmek istermisiniz ? O zaman yazımıza geçelim.

Biyografi

Tam adı Dolores Jane Umbridge olarak bilinen İngiliz melez Cadı 26 Ağustos 1995 tarihinde dünyaya gelmiştir. Orford Umbridge adında bir büyücünün ve Cracknell adında bir muggle’ın çocuğudur. Kardeşi kendisi gibi bir büyücü değildir. Babasının etkisi altında olarak kardeşini ve annesini ondan daha aşağı görmüş ve babası ile onları terk etmiştir.

Hogwarts öğrenim gördüğü yıl

11 yaşına ayak bastıktan sonra Hogwarts’a başlamış ve Slytherin evine seçilmiştir. O dönemde Slytherin evi profesörü olan Horace Slughorn ile aralarında iyi bir ilişki bulunmamaktaydı. Slughorn’un gözünde Umbridge “aptal bir kadın” olarak görülmekteydi.

Bakanlık Kariyeri

sihir bakanı haberleri - Yasemin

Hogwarts’ta eğitimini tamamladıktan sonra Umbridge İngiliz Sihir Bakanlığında hızlı bir şekilde pozisyon atladı. Aşırı bir şekilde güce aç olan Umbridge Bakanlıkta alt düzey bir işçi olan babasından utanmaktaydı. Umbridge’in baskısından ötürü babası erkenden emekli oldu. Babasına aylık ödemek için küçük bir meblağ vaat etti ve bu sayede melez olduğunu kimse bilmeyecek ve safkan olarak anılacaktı.

Umbridge melezlere karşı duyduğu nefretten ötürü 1993 yılında kurt adamların iş bulmasını neredeyse imkansız kılan bir yasa tasarısı hazırlamasına yol açtı.

Ayrıca Büyüceşura’da çalışırken Harry Potter’ın Reşit Olmayan Büyücülerin Makul Kısıtlanması Hakkındaki Kararnameyi kendini savunmak için ihlal etmesinden ötürü cezalandırılması gerektiğini savunuyordu. Ruh emicilerin Bakanlık kontrolünde olduğunu ve bir muggle mahallesinde bulunmalarının akla normal gelmeyecek kadar gülünç olduğunu bildirdi. Aslında Umbridge Ruh Emicileri Harry ve kuzeni Dudley’e bilerek yönlendirmiş idi. Nasıl olsa Harry bir Ruh Emici öpücüğüne maruz kalacaktı veya Patronus büyüsü yaparak Kararnameyi ihlal edecekti. Her iki sonuçta Bakanlık lehine olacaktı.

Hogwarts Profesörlüğü

1995 yılında Bakanlık tarafından Hogwarts Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olmuştur. Sihir Bakanlığı’nın emriyle Umbridge’in yapması gerekenler, Albus Dumbledore’un onayı olmadan savaş büyülerinin öğrenimini kısıtlamak ve Bakanlığın Hogwarts’taki faaliyetleri izlemesine izin vermekti. Bakanlığın onayladığı politik olarak kısıtlanmış bir müfredata göre ders işletmekteydi. Bu müfredat hiçbir uygulama olmaksızın, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Teorisini öğrenmeyi gerektiriyordu. Sadece Savunma Sihri Teorisi adında basit bir kitaptan ders verdi. Bakanlık öğrencilere savunma büyüleri öğretmek yerine temel savunma teorisini öğretmekteydi. Bakanlık bu sayede Dumbledore’un Bakanlığı devirmek için öğrenci ordusu oluşturma şansını azaltacağını düşünüyordu. Öğrenciler kitabın işe yaramaz olduğunun farkındaydı ve birçoğu dersten kalacaklarını düşünmekteydi. Bazı öğrenciler sınıfta açıkça konuştu fakat Umbridge derhal öğrencileri susturdu veya cezalandırdı.(Örnek: Harry, Hermione, Ron, Dean Thomas…) Harry Voldemort’un geri döndüğünü ve tehlikede olduklarını her defasında dile getirmeye çalıştı. Umbridge ceza olarak kendisine ait olan bir siyah tüy kalem ile kağıda her seferinde tekrar tekrar “Yalan Söylememeliyim” sözcüklerini yazdırdı. Harry farkında olmayarak kendi kanını mürekkep olarak kullandı ve sözcükler eline kalıcı olarak işledi.Umbridge öğretme kabiliyeti eksikliği nedeniyle öğrenciler ve profesörler tarafından hızla sevilmemeye başladı.

Yüksek Engizisyon Mahkemesi

Umbridge Hogwarts’ta kısa bir süre çalıştıktan sonra Bakan Hogwarts’taki gücünü ve yetkisini arttırdı. Hogwarts’ta ilk kez kendisi Yüksek Engizisyon Mahkemesi olarak atandı. Görevi kendisi ve Bakanlık tarafından yetersiz görülen öğretmenleri değerlendirmek ve kovmak idi. Umbridge Albus Dumbledore ile yakın ilişkisi olanlara ve bununla birlikte çoğu profesöre kötü davranmış ve eğitim vermeye yetersiz olduklarını düşünmüştür. Sybill Trelawney’i eğitim vermek için yetersiz görmüş ve kovmuş fakat Dumbledore atılmasına engel olmuş veya Flitwick’in ders sırasında boyunu ölçmüş ve bunu gibi kötü davranışlar sergilemiştir. Bazı öğretmenler Umbridge’in kötü davranmasına göz yummamış ve terslemiştir.(Örnek:Minerva Mcgonagall…).

Harry Umbridge’in büyü öğretmemesine karşın Albus Dumbledore’un Ordusu isimli bir grup kurarak diğer üyelerle birlikte pratik yapmaya ve diğer grup üyelerine büyü öğretmeye başlamıştır. Umbridge’in ve birçok Slytherin’in içinde bulunduğu Teftiş Mangası adlı grup Cho Chang’i annesi Marietta Edgecombe’yi Bakanlık’taki işinden atmakla tehdit etmiş ve bu sayede İhtiyaç Odasının yerini keşfetmiş ve Dumbledore’un Ordusunu büyü yaparlarken yakalamışlardır. Umbridge bu sebepten ötürü Harry’i okuldan attırmaya çalışmış fakat Dumbledore grubun isminden yararlanarak suçu üstüne alınmıştır. Umbridge bu sebepten ötürü müdür olarak Dumbledore’un değiştirilmesine gerek görmüştür. Böyle bir grubun var olduğunu öğrenen Umbridge öğrencilerin isyan etmesinden korkmuş ve bunun gibi grupları ortadan kaldırmıştır.(Quidditch takımları da dahil). İzin istedikleri zaman ve izinler onaylandığında birlikte etkinlik yapmalarına izin verilmiştir. Umbridge kendi evinin takımı olan Slytherin Quidditch takımına izin istenildiği her zaman onay vermiştir. Diğer takımlar için durum bu şekilde işlememiştir.

Bir süre sonra Harry Sirius ile iletişime geçmeye çalışırken Floo Ağı ofisinde arkadaşları ile birlikte yakalanmıştır. Harry, Hermonie, Ron ve Ginny ofiste tutulmuşturlar. Harry orada ne yaptığını söylemeyi reddettikten sonra Umbridge ilk olarak Veritaserum kullanmayı düşünmüştür. Fakat Severus Snape hepsini öğrencileri sorgularken kullandığını söylemiştir. Daha sonra ise Cruciatus Lanetinin dilini gevşetebileceğini öne sürmüştür. Hermione bu durum karşısında şok geçirmiş fakat Umbridge ona kulak asmamakla beraber Cornelius’un bunu bilemeyeceğini söylemiştir. Ayrıca Voldemort’un geri döndüğü ile ilgili iddiaların yalan olduğunu ve yalan iddiaların susturulması gerektiğini Ruh Emicileri Harry ve Dudley’e kendisinin gönderdiğini burada açıklamıştır.

Hermione son çare olarak ne yaptığını bilmemek ile beraber Harry ile Umbridge’i Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın “gizli silahının” yasak ormanda olduğunu söyleyerek kandırmıştırlar. Harry, Hermione ve Umbridge Yasak Ormanda bir at adam sürüsü ile karşılaşmıştırlar. Dolares Umbridge at adamlara karşı küstahça davranması ve aralarından birine zarar vermesi sonucunda at adamlar tarafından kovalanmış ve neredeyse öldürülmekte imiş. Daha sonrasında Umbridge Dumbledore tarafından kurtarılmıştır.

Bakanlığa Dönüş

Yaptıklarından dolayı kısa bir süre Azkaban’da kaldıktan sonra tekrar Bakanlığa geri dönmüştür. Bakanlıkta Kıdemli Müsteşarlık Pozisyonuna sahip olmuştur. 1997 tarihinde Lord Voldemort’un Bakanlığı hakimiyetine aldığı dönemde “Muggle Doğumlular Kayıt Komisyonu” ‘nun başında bulunmuştur. Ayrıca “Barışçıl bir safkan topluluğuna poz veren bulanıklar ve poz verdikleri tehlikeler” adında bir kitap yazmıştır.

Alostor Moddy’nin ölmesiyle birlikte Ölüm Yiyenlerin eline geçen göz daha sonrasında Dolores Umbridge’in eline geçmiştir. Umbridge gözü ofis kapısına sabitleyerek tüm bakanlık çalışanlarını bu sayede gözetleyebilmiştir.

Daha sonrasında Dolores Umbridge Mundungus Fletcher’dan bir madalyon almıştır fakat bu madalyan Salazar Slytherin’e aittir. Umbridge bunu bilmemekte idi. Mundungus Fletcher madalyonu satarken Selwyn ailesinin bir yadigarı olduğunu söyleyerek yalan söylemeyi tercih etmiştir. Ayrıca Umbridge Madalyonu soran birkaç kişiye Selwyn ailesinin bir yadigarı olduğunu ve Selwyn’ler ile ilişkili olduğunu söylemiştir. Bunun sebebi ise büyük ihtimal ile annesinin bir muggle olması ve babasının utanç kaynağı olmasından kaynaklanmakta. Bir diğer detay ise madalyon Harry, Ron ve Hermione üzerinde kötü etki yapmış iken Umbridge’in zaten kötü bir karakteri olduğu için madalyon onu kötü etkilemek yerine aksine güçlendirmiştir.

Her Şeyin Sonu: Azkaban’da Hapis

Voldemort’un ölümünden sonra yeni Sihir Bakanı Kingsley Shacklebolt olmuştur. Shacklebolt’un Bakanlıkta yeniden bir yapılandırmaya gitmesinin ardından Umbridge tutuklanmış ve yargılanmıştır. Sonuç olarak ömür boyu Azkaban’a hapsedilmiştir.

Kaynak

  1. Harry Potter Fandom
  2. Harry Potter Kitapları
  3. Harry Potter Makaleler ve köşe yazıları
  4. J. K. Rowling Hikayeleri

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar