Ana sayfa Edebiyat PİKSEL | KİTAP YORUMU

PİKSEL | KİTAP YORUMU

PAYLAŞ

Kitap Adı : Piksel

Yazar Adı : Krisztina Toth

Yayınevi : Dedalus Kitap

Sayfa Sayısı : 168

Basım Tarihi : Kasım 2014

Özgün Adı : Pixel

Yazar Hakkında :

Krisztina Tóth, 1967 yılında Budapeşte ’de doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi ’nde heykel ve Macar Edebiyatı hakkında eğitimlerini tamamladıktan sonra yazmaya yöneldi. Şiirleriyle oldukça önemli ödüller aldı ve birçok dile çevrildi. Piksel, yazarın en önemli ve Avrupa’da ses getiren kurmacasıdır.Tanıtım Bülteni :

Krisztina Tóth, modern Macar edebiyatında en çok okunan yazarlar arasında, şimdiden birçok ödül aldı. Diline kolayca alışılıyor, ama hiç sıradan değil. Yalın ve zekice. Tercih ettiği kelimeler ve cümle yapısının birçok duyarlık ve zeka süzgecinden geçtiği hemen anlaşılıyor.

Toth’un en önemli yapıtı Piksel’de ilk serüven başın. Ardından bacak, el, kalbin. Vücudun her uzvundan biri var bu kitapta. Farklı öykülermiş gibi görünen bölümler birbirine bağlanıyor, insanlar ve hatta nesneler arasındaki bağlantı usul usul oluşuyor. Bölümlerin her biri başlıbaşına bir piksel karesi. Birkaç adım geri çekilelim. O da ne! Uzaktan bakınca piksel’ler arasındaki ilişki büyüleyici bir bütüne dönüşmüş, öyküler metnin bedenini oluşturmuş!

Keyifli okumalar.!

Kitap Hakkında :

Piksel, çok uzun süredir duyduğum fakat bir türlü almadığım kitaptı. Tüyap Kitap Fuarında; Dedalus Kitap’ta görünce hemen aldım ve başladım.

Piksel; bize Macar edebiyatı kapılarını aralıyor, daha önce Macar edebiyatına ait kitap okumamıştım. Kitaptan beklentim; Macar kültürünü içermesi, kültürlerinin ön planda tutulmasıydı fakat bu beklentimi karşılamadı doğrusu.

Kitabı ilginç ve sıra dışı yapan bir şey var; farklı, daha önce bu tarz bir içerik bulunduran bir kitap okumamıştım. Kitabın bölümleri; vücudun uzuvları ile başlıklandırılmış. Her bir bölüm, vücudun bir bölümüne dikkat çekiyor. Örneğin; kolun öyküsü, karnın öyküsü, saçın öyküsü, kalbin öyküsü, ayak bileğinin öyküsü, bacağın öyküsü, kulağın öyküsü, benlerin öyküsü, poponun öyküsü, dizin öyküsü…

Kitabın bu özelliğinden beklentim ise; öyküleri uzuvların ağzından anlatılmasıydı ve buda beklediğim gibi olmadı ve bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradım. Eğer uzuvlar ağzından, anlatılsaydı daha çok fabl benzerdi ve bu da kitabımızı sıradanlaştırırdı. Kitabı sıra dışı yapan sadece bölüm isimleri değil tabi ki, piksel piksel incelediğimiz öyküler sonra bir bütünün parçası olduğunu anladığımızda, kitabı sıra dışı yapan şeyin ne olduğunu da anlamış oluyoruz.Karakterlerinde bir kısımda birbiri ile bağlantılı olması da, kitabın adının hakkını vermiş.Kurgu ve işleniş bakımından çok beğendiğim bir kitap olup, herkese önerebileceğim bir kitap olmadı açıkçası. Farklı bir kitap arıyorsanız, aradığınız bir kitap olabilir; Piksel. Bakmanızı öneririm.

Benim en sevdiğim öykü; avucun öyküsü oldu.Sonu beklenmedik şekilde biten, çarpıcı öyküleri ben seviyorum ve içlerinden en sevdiğimde avucun öyküsü oldu.

Kitaptan Alıntıntılar :

  • Demiş Krizstina Toth
    Ve eskiden olduğu gibi arzuladı kadını çünkü hala eskiden olduğu gibi seviyordu, aşk geçmez, bunun aksini ilkelere ve kalabalık ailelere dayanarak boşuna ispatlamaya çalışırız.
  • En kötü olasılık daima yaşanandır ve bu da hep yaşandıktan sonra görülür.
  • Lakin boşuna kesmişlerdi göbek bağını, yine de unutmasına izin vermeyen görünmez bir bağ kalmıştı.
  • Yani her şey şimdi geçiyor,aşkın insafsız şimdiki zamanında.

İYİ OKUMALAR…

 

Yorumlar