Ana sayfa Star Wars Canon POE DAMERON JAKKU’ DAN NASIL KURTULDU

POE DAMERON JAKKU’ DAN NASIL KURTULDU

PAYLAŞ

The Force Awakens ve The Last Jedi Star Wars hayran kitlesini farklı gruplara ayırdı. Bazıları filmlerin canon evrenden çıkarılmasını isterken bazıları da filmlerin üstüne gereğinden fazla gidildiğini, bu “toxic” hayranların çok abarttığını ve filmlerin mükemmel olduğunu düşünüyor. Bu iki uç noktanın arasında da biz gerçekçi hayranlar bulunuyoruz. Filmlerin iyi yaptığı şeyler olduğu gibi eline yüzüne bulaştırdığı bir sürü konu var. Bu yazıda filmlerin iyi ya da kötü yönlerini değil Disney’ in bence hayranların mutsuzluğuna ve kafa karışıklığına son vermek için attığı ilk adımı konuşacağız. Filmi beğenen yada beğenmeyen herkesin hemfikir olacağı sıkıntılardan biri filmlerde cevaplanmamış bir sürü soru olması. Bu noktada Disney çok güzel bir şekilde devreye girip “Star Wars sadece filmlerden oluşan bir evren değil. Biz filmleri kitap, çizgi roman, oyun vb. yayınlarla destekleyerek detaylı ve tutarlı bir evren yaratıyoruz.” dercesine Poe Dameron çizgi romanının yeni sayılarıyla The Force Awakens sırasında geçen ama filmde görülmeyen olaylara ışık tutmaya başlayarak çizgi romanları amacına uygun kullanmakta ne kadar başarılı olduğunu en azından bana kanıtlamış oldu.

Bu uzun girişten/iç dökmeden sonra size yukarıda bahsettiğim çizgi romandan öğrendiğimiz bir hikaye olan Poe Dameron’ un Jakku’ dan kaçışını anlatmak istiyorum. İyi okumalar.

Poe, General Leia’ nın emriyle Luke Skywalker’ a ulaşmak için gereken haritayı Lor San Tekka’ dan almaya Jakku’ ya gider, burada First Order’ ın esiri olur, Kylo Ren ona işkence eder, Finn Poe’ yu kurtarır ve bu ikili bir tie fighter çalıp First Order’ dan kaçarken vurularak Jakku’ ya doğru düşmeye başlarlar. Force Awakens’ ı izleyen herkes bu olayları zaten bilir. Bilinmeyenlerin, en azından yeni açıklığa kavuşturulanların başında Poe’ nun bu düşüşten nasıl kurtulduğu geliyor.

Düşüş sırasında Poe, Finn’ in koltuğunu tie fighterdan fırlatıyor fakat kendi koltuğunu fırlatmaya çalışırken kısa bir süre sonra Finn’ in bulacağı ceketi fırlatma mekanizmasına dolanıyor ve kendisini fırlatamıyor. Bunun üzerine elinden geldiğince fighterı düzeltmeye çalışsa bile başarılı olamayan Poe kendisinin de büyük ölçüde şans eseri olduğunu kabul ettiği bir şekilde fighterın ön camından düşerek çakılmaktan kurtuluyor. Poe bir süre baygın kalıyor ve uyandığında çoktan gece olduğunu, Finn’ i ya da fighterın kalıntılarını bulamadığı gibi etrafında kumdan ve Jakku Savaşı’ nın kalıntılarından başka bir şey olmadığını fark ediyor.

Başka çaresi olmayan Poe tüm gece ve güneş doğduktan sonra da çöl sıcağında büyük bir baş ağrısıyla bilmediği bir yöne doğru yürür ta ki uzaklardan geçen bir speeder görene kadar. Uzaktan speeder şoförünün dikkatini çekmeyi başaran Poe şoförle tanışıp ismi Naka IIT olan bir Blarina olduğunu öğrenir. Jakku’ nun tehlikeli bir’ yer olmasından dolayı başta Poe’ ya yardım etmek istemeyen Naka Poe’ nun Resistance’ tan olduğunu ve günün birinde yardıma ihtiyacı olduğunda kendisi olmasa bile birilerinin yardımına gelebileceğini söylemesiyle onu kasabaya kadar götürmeye ikna olur.

İkili kasabaya doğru giderken Strus Clan’ ının saldırısına uğrarlar fakat galaksinin en iyi pilotu cesur ve ani bir hareketle saldırganları atlatır. Speederını kaybetmekten kurtulan Naka Poe’ yu bir başka Blarina olan arkadaşı Ohn Gos ile tanıştırır. Ohn, Poe’ nun Resistance’ tan olduğuna ve onu gezegenden götürmeye zar zor da olsa ikna olur. Poe öncelikle Niima Outpost’ a gidip BB-8′ i arar fakat tüm kasaba BB-8′ i, Finn’i ve Rey’ i konuşmaktadır. Poe onları kıl payı kaçırmıştır. Droidini bulamayan Poe Jakku’ yu Ohn Gos ve gemisi Beloved Bophine ile terkeder. Ohn Gos kendisini Nar Shaddaa’ ya bırakması şartıyla Poe’ ya Resistance kampına dönebilmesi için gemisini ödünç verir.

Beloved Bophine

 

 

Yorumlar