Ana sayfa Diğer Fantazya Poseidon'un Laneti: Minotauros

Poseidon'un Laneti: Minotauros

PAYLAŞ

İnsanların itaatsizliğinden doğan Minotauros ile ilgili detayları sizler için derledik!

Tarihçesi

Girit Kralı Minos, Poseidon’un ona denizden göndereceği hediyeyi tanrı onuruna kurban edeceğine dair söz vermiştir. Bunun üzerine Poseidon, kurban edilmesi için muhteşem bir boğa gönderir. Bu boğaya hayran kalan Minos, onu tanrıya adamak istemez ve onun yerine daha cılız başka bir boğa kurban etmeye karar verir.

Ahşap Düve

Bu karara sinirlenen Poseidon boğayı delirtir. Hata delirtmekle de kalmaz, Minos’un karısı Pasiphae’nin boğaya karşı şehvet duymasını sağlar. Pasiphae, içindeki bu arzunun kurbanı olur ve Daidalos ismindeki mimarı yanına çağırır. Daidalos’tan ahşaptan bir düve yapmasını ister ve bunun üzerine Daidalos gerçek bir hayvandan ayrılamayacak kadar gerçekçi bir düve yapar.

Pasiphae, bu düvenin içerisine girer ve boğa bu düveyi görür görmez, onun sahte olduğunu anlamadan ahşaptan heykel ile çiftleşmeye çalışır. Bu şekilde, Pasiphae, boğadan hamile kalır. Bu çiftleşmeden, yarısı insan, yarısı boğa olan Minotauros isimli yaratık dünyaya gelir.

Theseus ve Minotauros

Theseues, Atina’nın eski bir kralı olarak geçmektedir. Babası Aigeus, Theseus doğduğunda onu yeğenlerinin intikamından korkması nedeniyle Atina’ya götürmez.

Troizen’den ayrılırken bir kayanın altına kılıcını ve sandaletlerini gizler. Karısı Aithra’ya kayanın altından bu eşyaları tek başına çıkartacak yaşa gelinceye kadar çocuğu köyde tutmasını tembihler. Çocuk büyüdüğünde annesi Theseus’u kayanın yanına götürür ve Theseus bunun üzerine kocaman bir kayayı tek başına kaldırır. Aletleri aldıktan sonra da Atina’nın yolunu tutar.

Kara yolundan gitmesinin tehlikeli olduğunu, oradan gitmemesi gerektiğini söyleyen kişilere kulak asmaz ve kara yolundan Atina’ya gitmeye karar verir.

Uzun yıllar önce Girit Kralı Minos’un oğlu Androgeas, Atina’ya karşı yapılan bir savaşta öldürülmüştü. Bundan dolayı Kral Minos, öfkesi ve yası için kan parası talep ediyordu. Atinalılar her yıl yedi genç erkek ve yedi genç kızı, Diadalos’un inşaa ettiği Labyrinthos isimli hapishanede yaşayan Minotauros’a kurban etmek için Girit’e götürmek zorundaydı (bazı versiyonlarda 9 yılda bir).

Theseus, babasının ısrarlarına rağmen gönüllü olarak Girit’e gitmeye karar verir. Bir versiyona göre eğer çıplak elle boğayı öldürmeyi başarırsa, diğer kurbanların serbest bırakılmasını sağlayabilecektir.

Kral Aigaios, kaptana bir beyaz, bir siyah yelken verir. Eğer talihleri yaver gider ve Theseus ile birlikte Girit’ten dönebilirlerse beyaz yelkeni, onunla birlikte dönemezlerse ise siyah yelkeni açmasını ister.

Girit’e vardıklarında onları karşılayanlar arasında Minos ve kızı Ariadne de vardır. Ariadne, Theseus’a aşık olur ve ona yardım etmek ister. Daidalos’tan, Labyrinthos’tan çıkmanın yolunu öğrenir. Daidalos, bunun tek yolunun bir ipliğin ucunu sabitlemek ve içeride ilerledikçe onu açarak arkasında iz bırakmak olduğu söyler.

Labyrinthos’a vardıklarında Ariadne, Minotauros’u ancak saçlarından yakalayarak öldürebileceğini ve daha sonrasında onu Poseidon’a adaması gerektiğini Theseus’a tembihler. Theseus, Minotauros’u öldürür ve söylendiği gibi Poseidon’a kurban eder.

Diğer Mitoloji yazılarımız için buraya, Facebook grubumuz için de buraya tıklayabilirsiniz!

Yorumlar