Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Prens Valarr Targaryen Hakkında

Prens Valarr Targaryen Hakkında

PAYLAŞ

Kral 2.Daeron targaryen’nın varisi Prens Baelor targaryen ile kara sığınak lordunun kızı olan Leydi Jena dondarrion’nun ilk çocuğu olarak FS 183 ile FS 193 yılları arasında doğdu. Prens Valarr babasının kopyası gibi bir görünüme sahipti. Kahverengi saçlarının arasında nadir gümüş saçları vardı, gözleri ise deniz kadar maviydi.

Prens Vallar diyar’da genç prens olarak anılmaktaydı, görünüm olarak kendisine benzeyen tek kardeşi Prens Matarys ise daha genç prens olarak tanınıyordu. Prens Valarr demir tahtın varisi olan babası ile birlikte Ejderha kayasında yaşıyordu, Babası dedesine kral eli olunca Prens Valarr kralın şehrine taşındı, Babası kadar başarılı olan prens kısa sürede bir çok takipçi kazandı, bu takipçilerden biriside sonradan eşi olan Tyrosh’lu Kiera olmuştu.

Kül kalesi turnuvasında Prens Valarr yer aldı, ancak demir tahtın bir sonraki varisi olduğundan dedesi onun karşısına yaşlı ve güçsüz rakipler çıkardı. Prens Valarr’ın yendiği rakipler arasında Lord Abelar hightower ve Lord Gawen swann’da vardı. Prens Valarr dokuz maçı kazanarak günün ilk şampiyonu oldu.

Ejderhalar ile alay eden kuklacı ile Prens Aerion’nun olayından sonra meseleye karışan Uzun Duncan neticesinde babası Prens Baelor ve amcası Prens Maekar turnuvada birbirlerine karşı yarışacaktır, Uzun Duncan ve üç kral muhafızları’da zarar vermeyeceklerine yemin ettikten sonra turnuva başlar. Turnuvayı Uzun Duncan tarafı kazanır ancak amcası Prens Maekar babası Prens Baelor’un kafasına çok sert bir darbe indirmiştir, turnuva’dan kısa süre sonra babası Uzun Duncan’nın kollarında ölür, cesedi kül kalesinde yakılır.

Babasının cenazesinde nöbet tutan Prens Valarr taziye bildirmek içi yanına gelen Uzun Duncan’ı kovar ve her şeyin onun yüzünden olduğunu söyler. Durumun gerçek sorumlusu Prens Aerion ise amcası tarafından Lys özgür şehrine sürgün olarak gönderilir. Babasının ölümü ile Prens Valarr demir tahtın varisi ilan edilir.

Prens Valarr’ın Tyroshlu Kiera’dan iki oğlu olur, FS 209 yılında üçüncü oğluna hamile olan Kiera ve iki oğlu, Prens Vallar, Prens Matarys, Kral 2.Daeron büyük bahar salgınında ölürler, Prens Valarr’ın ölümü ile demir tahta amcası Prens Aerys geçer. Kral Maekar’ın saltanatı zamanında Uzun Duncan ve Prens Aegon eylül septi vaazdında Sör Brynden nehir’in Prens Vallar’ın, çocuklarının ve hamile eşi Kiera’nın ölümünden sorumlu olduğunu söyler, Septon bu sözlerinden sonra ihanetten dolayı idam edilir.

Yorumlar