Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Project Zomboid: Detaylara Boğan Oyun

Project Zomboid: Detaylara Boğan Oyun

PAYLAŞ

Hayatta kalma oyunu sevenler için her şeyden önce oyunun detayları öncelikli gelir. Detaylı bir oynanış ve hissiyatın dışında detaylı bir craft sistemide önemlidir. Oyuncular her şeye kolayca ulaşabilmek yerine emek sarf etmeyi ve gerçekçiliği tatmayı daha çok sever. Örneğin, terraria piksel ve iki boyutlu bir oyundur fakat oyunculara detay anlamında çok şey sunmaktadır. Oyuncuların terraria’yı oynama nedeni de işte bu noktada başlıyor. Sunduğu detaylar, anlamlı müzikler ve yapılabilecek binlerce şey. Şimdi sizi detaylara boğan bu oyundan bahsedeceğim.

Project Zomboid, 8 Kasım 2013 yılında The Indie Stone ekibi tarafından yayınlanmıştır, RPG türünde izometrik bakış açısına sahip bir erken erişim hayatta kalma oyunudur. İlk bakışta bize düşük sistem isteyen düşük boyutlu bir oyun gibi görünebilir ama bu oyun ortalamanın üstünde bir pc istiyor maalesef… 😊

Bu yazı oyunun en güncel sürümüne göre yazılacak, o yüzden eski sürümleri oynayan kişiler bunları ben neden görmedim demesin, hadi başlayalım.

Karakter Ve Dünya Oluşturma

Oyunu indirdik, güzel bir şekilde başlattık ve ana menü açıldı. İlk işimiz oyun modunu seçmek olacak.

Apocalypse (Kıyamet) Modu:

Kıyamet modu, zombilere dalmak yerine gizli bir şekilde yaşa diyor sana. Çünkü bu modu seçerseniz haddinden fazla zombi ile karşılaşacaksınız ve bunlara karşı gelmek hiç ama hiç kolay değil. Bir zombi yüzünden büyük bir zombi sürüsüne yakalanabilirsiniz. O zombi sürüsünden kaçarken başka bir zombi sürüsüne yakalanırsınız ve ortada gizlilik diye bir şey kalmaz. Bu da sizin sonunuz olur. Project Zomboid ciddi bir oyundur, ufak bir hatayı bile kabul etmiyor bazen. 🙂

Survivor (Hayatta Kalan) Modu:

Gizlilik bazı arkadaşlar için aşırı sıkıcıdır (benim gibi). Böyle bir dünyada kim gizli gizli yaşamak ister ki? Eline alacaksın çivili beyzbol sopasını dalacaksın zombilere. İşte bu mod bunun için var. Daha az zombi sürüsü ve daha fazla yaşamak için bu modu seçebilirsiniz.

Builder (İnşaatçı) Modu:

Benim zombiyle mombiyle ne işim olur kardeşim, ben kendi halimde bir insanım diyorsanız bu mod size göre. İnşaat modunda kendinize bir ev yapabilir, çiftçilikle uğraşabilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. Daha kolay ve rahat bir oyun deneyimi isteyen rahatına düşkün arkadaşlar bu modu seçebilir.

Rekabetçi Mod:

Bir günün var, kış kapıda gibi değişik rekabetçi modları bulunmaktadır. Farklı bir oyun deneyimi isteyenler bunları deneyebilir.

Gelelim doğma noktasına. Oyunun harita kısmına henüz geçmek istemiyorum, bu yüzden ufak bir özet geçeceğim. Oyuna başlarken bize dört doğma noktası sunuyorlar. Muldraugh, Riverside, Rosewood, West Point. Her kentin kendine özel bir atmosferi var. Bu arada oyunda sadece bu dört kasaba yok, haritayı keşfederek çok farklı şeylerle karşılaşacaksınız. 🤐

Karakter Oluşturma:

Oyunun en güzel ve detaylı şeylerinden biri karakter oluşturmak. Karakter oluşturma ekranında oyun bize 8 harcanabilecek puan veriyor. Karakterimize iyi veya kötü özellikler ekleyebiliriz. Örneğin hassas mideli özelliğini seçerseniz harcanabilecek puanınız 11 olur. Kötü özellik seçtikçe harcanabilecek puanınız artar ama bu karakterinizi adı üstünde kötü etkiler. Düzgün ve dengeli seçimler yaparsanız pek sıkıntı olmaz. Seçtiğiniz meslekte puanınızı etkiliyor.

Meslekler:

Meslek seçiminde çok dikkat etmeniz gerekir. Mesela polis mesleğini seçerseniz profesyonel şekilde silah kullanabilirsiniz. Marangoz mesleğini seçerseniz kendinizi geliştirerek ev bile yapabilirsiniz. Evet oyunda kitap okuyarak daha çok gelişme imkanın var.

İyi Ve Kötü Karakter Özellikleri:

Karakterinize iyi ve kötü özellikler verebilirsiniz. Örneğin kedi gözlü özelliğini verirsem geceleri daha iyi görür; miyop özelliğini verirsem uzağı net göremez, görüş alanı daralır. Bunun gibi iyi ve kötü özellikleri karakterinize verebilirsiniz. İyi özellik ekledikçe harcanabilecek puan eksilere düşmektedir.

İyi Özellikler:

Kötü Özellikler:

Karakter Oluşturma:

Gelelim karakterimizin fiziksel özelliklerine. Buradan karakterimiz cinsiyetini seçip cilt ve saç rengini seçebilirsiniz. Her şeyi tamamladıktan sonra artık oyuna başlayabiliriz.

Belki bilmiyorsunuz ama oyunun konusu bizim nasıl öldüğümüz. Oyunda mutlaka öleceksiniz. Belki aylar, belki yıllar sonra. Umarım zombilere yem olmadan bir savaşçı gibi ölürsünüz. 🙂

Mevsim ve Zaman

Adamlar oyuna bildiğin mevsim eklemiş. Oyuna yaz ayında bir evinde için başlıyoruz. Aylar geçtikçe hava soğumaya başlıyor ve karakterimizin hasta olma riski yükseliyor. Sıkı sıkı giyinin. Yattık kalktık yattık kalktık ve aradan 5 ay gibi bir süre geçti. Sabah uyandınız ve sular akmıyor, elektrik yok, benzin istasyonlarından yakıt alamıyorsunuz! İşte oyun şimdi başlıyor. 🙂

Yeni gelen güncellemelerle oyuna sis ve daha gerçekçi yağmur eklendi. Yağmur yağdığı zaman işi gücü bırakıp yağmuru dinliyorsunuz ve o gök gürültüsünün sesinde kayboluyorsunuz resmen. O kadar gerçekçi ve güzel yapmışlar. İlerleyen zamanlarda kış mevsimi gelince kar yağıyor ve harita beyaza bürünüyor. Bu arada zaman ilerledikçe zombiler çoğalıyor ve evler harabeye dönüşüyor. Kendinize bir ev bulduysanız sürekli evin bakımını yapmalısınız. Ve sizi şiddetle uyarıyorum lütfen yağmur yağarken deli gibi ortalıkta gezmeyin, geçin evinizde televizyon falan izleyin. Yağmur büyük hastalıkları getiriyor çünkü. 🙂

Araçlar

Oyuna gelmiş geçmiş en büyük güncellemelerden biri araba güncellemesi olabilir. Eskiden bir kentten diğer kente gitmek imkansızdı, çünkü ne araba vardı ne başka bir şey. Şimdi arabaya yakıtı doldur bas gaza West Point. Oyunda şu an toplam 14 araç bulunmakta. Hepsinin hızı, ağırlığı, bagaj kapasitesi farklı.

Araçlar aşırı detaylı ve bu çok güzel bir şey. Arabayı tamir edebiliyorsunuz. Bunun için araba tamircisi mesleğini seçmeniz lazım. Bu mesleği seçmezseniz en fazla arabanın farını takıp çıkarabilirsiniz.

Arabanın farlarını açmak, bagajı ve kapıları kilitlemek, kornaya basmak (sakın denemeyin 😊), arabanın içinde uyumak gibi birçok detay bulunmakta.

Artıları ve eksileri:

+ İstediğimiz yere hızlı bir şekilde ulaşıyoruz.

+ Bagajı sayesinde yükümüz azalıyor.

+ Arabanın içinde uyumak (etrafta zombi olmadığı sürece 😊).

+ Zombileri ezmek (çok zevklidir).

– Araçlar çok ses çıkarıyor ve zombiler peşinize takılıyor.

– Araçlar basit bir kaza ile ağır hasarlar görebiliyor.

– Arabayı kontrol etmek çok basit ve daha çok detay istiyorum vites değiştirmek gibi. Gerçekten harika olur. İstiyorum!

Sağlık Ve İlaçlar

Yeni güncelleme ile ciddileşen bir konudan bahsedeceğim. Eski sürümlerde zombi sizi ısırdığı zaman en fazla sıyrık oluşuyordu, şimdi zombi kolunuzu tutup ısırıyor resmen. Oyunun sağlık bölümü çok detaylı. Oyunda hastalanabiliyorsunuz. Hastalık dediğim zaman aklınıza sadece grip gelmesin, psikolojik hastalıklar bulunmakta. Hastalıklar ve tedavi yöntemini açıklamaya çalışacağım.

Gövdemizin 17 farklı yaralanmaya müsait bölümü var. Bunlar baş, boyun, alt gövde, üst gövde, kasık, ön kol, üst kol, el, kalça, bacak ve ayak gibi.

Oyuna yeni gelen güncelleme ile artık kanlı kıyafetlerden virüs bulaşabiliyor. Eğer açık bir yaranız varsa ve kıyafetiniz kanlıysa zombi olma ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden yaz boyunca don atlet gezin, kim görecek ki zaten. 😊

Yaralanma türleri:

Kanama: Zombi sizi ısırdığında, hafif yaralandığınızda ve kırık camdan çıplak el ile atladığınız zaman olur genellikle. Yaranız basitse bir dezenfektan ve bandajla (veya bez parçasıyla) halledebilirsiniz.

Yanık: Kolay kolay ateş bulamayacağınız bir oyunda neredeyse hiç yaşamayacağınız bir şey. Kendi molotof kokteyliniz ile ölme riskiniz var tabii. Molotof kokteyli mutlaka kullanmanız gereken bir şey. 😊

Derin yara: Elinize veya ayağınıza cam kırığı battığında, biri sizi balta veya ateşli silahlar ile yaraladığında olur genellikle. Cerrahi iğne, cımbız ve bandaj lazım bize. Cımbızla cam kırığı veya kurşunu çıkarıyoruz ve iğne ile dikiyoruz. Sonra o yarayı bandaj yardımıyla kapatıyoruz.

Kırık: Yüksek bir yerden atladığımız zaman, araba ile kaza yaptığımız zaman, çok ağır yük taşıdığımız zaman olur. Kırık destek çubuğu yaparak kırık yeri sabitleyin ve iyileşmesini bekleyin.

Sıyrık: Ufak yaralardır. Biz bez parçası ile kapatmanız yeterli olur.

Enfeksiyon: Yaranızı kapatmadıysanız olur genellikle. Dezenfektan ile yara yeri temizleyin ve sterilize bandajla sarın.

Isırık: Isırıldığınız zaman artık her şey için çok geç maalesef. Kısa süre içinde iyice fenalaşıp zombiye dönüşüyorsunuz. Son hazırlıklarınızı yapın. Alın viskiyi dikin kafaya ve sonra molotof kokteylini fırlatıp zombilere baltayla dalın. Ben böyle yapıyorum hep. 🙂

İlaçlar: Yanımızda hep taşımamız gereken şeyler (bence) ağrı kesici, bez parçası, dezenfektan, cımbız, cerrahi iğne ve bunun gibi şeyleri taşımanızı öneririm.

Antibiyotik: Enfeksiyonları önler. Zombileşmeyi önlemez.

Antidepresan: Mutsuzluğu azaltır.

Beta engelleyici: Panikleme olasılığını azaltır.

Sigara: Stresi ve mutsuzluğu azaltır. Eğer sigara içmezseniz mutsuzluğunuz artar. Sakın sigara içmek gibi bir salaklık yapmayın. 😊

Ağrı kesici: Ağrıları azaltır.

Uyku hapı: Uyumaya yardımcı olur.

Vitamın hapı: Yorgunluğu azaltır ve enerji verir.

Ruh halleri (moodles)

Karakterimizin duygusal ve fiziksel hallerini gösteren simgelerdir. Karakter sıkıldığında, susadığında, acıktığında ve bir duygu içerisine girdiğinde sağ tarafta küçük bir simge açılır.

Kanama: Karakterimiz yaralandığında çıkar. Yarayı kapattığınız zaman kapanır. Küçük kanama, kanama, şiddetli kanama ve büyük kan kaybı olarak dörde ayrılır.

Can sıkıntısı: Genellikle boş boş durduğunuzda, kalitesiz yiyecekler yediğinizde açılır. Dışarı çıkıp zombi öldürerek ve bir şeylerle uğraşarak kapatabilirsiniz. Sıkılmak, canı sıkkın, çok sıkılmak ve son derece sıkılmış olarak dört bölüme ayrılmıştır.

Grip: Soğuk ve yağmurlu havalarda dolaştığınız zaman olursunuz. Bol bol yararlı yiyecekler tüketerek iyileşme imkanın var. Burun akması, nezle, soğuk algınlığı ve kötü bir soğuğun var olarak dörde ayrılır.

Sarhoş: Alkol kullandığınız zaman sarhoş olursunuz. Karakterin kısa süre koordinatları bozulur ve zikzak şeklinde ilerlemeye başlar. Biraz bekledikten sonra eski haline dönecektir.

Ölü: Zombilere yem olmadan, ağır yaralanmalar sonucu ölürseniz bu simge çıkacaktır. “Sıçan yemeği olma şansınız yüksek,” diye küçük bir şaka yapmış ekip. 🙂

Dayanıklılık: Bu sizin karakterinize bağlı bir moodle. Atletik bir karaktere sahipseniz bu simge biraz daha geç çıkacaktır karşınıza. Şişman ve çok zayıf bir karakteriniz varsa çabuk yorulacak ve bu simge çıkacaktır. Karakter ağır şeyler taşıdığında, çok koştuğunda ve ağır silahları çok salladığında bu simge çıkacaktır. Karakterinizi zorlarsanız yürüyemeyecek duruma bile gelebilir. Bu arada koşmayın arkadaşlar, koşan insan ölü insandır bu oyunda. 🙂

Ağır yük: Karakter çok fazla ağır eşya taşıdığında bu moodle ortaya çıkıyor. Karakter çok çok ağır yük taşıdığında sakatlanma riski bile var. Bunun önüne geçmek için büyük kapasiteli bir sırt çantası taşıyın.

Yüksek ateş: Karakter sıcak bir ortamda kazak gibi şeyler giyiyorsa bu simge çıkar. Bunu önlemek için don atletle gezmeniz lazım.

Hipotermi: Karakter üşüdüğünde, aşırı soğuk bir ortamda kaldığında bu simge açılır. Bunu önlemek için sıkı giyinin ve sıcak bir ortam bulun.

Islak: Yağmurlu havalarda dışarıda dolaşıyorsanız bu simge ortaya çıkar. Bunu önlemek için evden çıkmayın. Eğer ıslanırsanız bir havlu ile kendinizi kurutun.

Hissedilen: Karakter soğuk havada rüzgara maruz kaldığı zaman bu simge açılır. Evinize girin ve soğuk havalarda dışarıya çok çıkmamaya, sıkı giyinmeye dikkat edin.

: Karakteriniz acıktığında bu simge açılır. Karakteri aç bırakırsanız iyileşme ve güç desteği azalmaya başlar.

Susuzluk: Karakter susuz kaldığında bu simge açılır. Su içtiğiniz zaman kaybolur.

Yaralı: Karakter yaralandığı zaman bu simge ortaya çıkar. Yaranın tedavisini yaptığınız zaman kaybolur.

Ağrı: Karakter yaralanma sonucu acı çekmeye başlar. Ağrı kesici yutarak bunu önleyebilirsiniz. Küçük ağrı, ağrı, şiddetli acı ve ızdırap olarak dörde ayrılır.

Panik: Karakter zombi gördüğü zaman korkar ve panikler. Panik arttıkça eli ayağı birbirine dolaşır ve dengesi şaşar.

Hasta: Karakter zehirlendiğinde ve ısırıldığında bu simge ortaya çıkar. Büyük ihtimal karakteriniz ölecektir. Son duanızı edin ve ölüme hazırlanın.

Stres: Karakter zombilerle çevrili bir ortamda bulunduğunda, hasta olmaya ve zombileşmeye başladığında, sigara tiryakisi olduğu halde sigara içmiyorsa strese girer. Eğer zombi ısırdıysa yavaş yavaş stres seviyesi artacaktır. Bunu önlemek için kitap, dergi ve gazete okuyabilirsiniz.

Yorgun: Karakter uykusuz kaldığında ve çok yorulduğunda bu simge ortaya çıkar. Güzel bir güzellik uykusuna yatarsanız bu simge kapanır.

Mutsuz: Karakter çok sıkıldığında mutsuz olur. Anti-depresan kullanarak ve çikolata gibi mutluluğu arttıran şeyler yiyerek bunu önleyebilirsiniz.

Zombi: Karakter ısırıldığında yavaş yavaş hastalanır ve en sonunda zombi olur. Artık onlardan birisiniz işte, kafanıza göre takılın. 🙂

Silahlar

Yakın dövüş silahları ve ateşli silahlar. Ben size yakın dövüş silahlarını öneririm. Av bıçağı, çivili beyzbol sopası ve metal boru benim favori silahlarım. Ateşli silah kullanmamanızı öneririm. Çok ses çıkardıkları için bütün zombi sürüleri sizi takip edecektir. Oyunda o kadar çok yakın dövüş silahı var ki yazmakla bitiremem. O yüzden size tablolar halinde göstereceğim.

Tek elle kullanılan silahlar:

İki elle kullanılan silahlar:

Ağır silahlar:

Bıçaklar:

Ateşli silahlar:

Gördüğünüz gibi o kadar çok silah var ki hangisini anlatayım size? Hepsi birbirinden detaylı ve güzel. Ateşli silahları şehirlerde kullanmanızı önermem.

Oyunun Haritası

Öncelikle oyunun haritasını detaylı bir şekilde incelemek isteyenler bu linke tıklasın. http://map.projectzomboid.com/?desc=Survival_1xL0

Knox topraklarına hepiniz hoş geldiniz! Ormanlarıyla, tarım alanlarıyla, birbirinden güzel kentleriyle sizi ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Oyunun devasa bir haritası var. İşte o devasa harita:

Muldraugh

Bu kasabada tam 342 bina bulunmaktadır ve tahmini nüfusu 3560’dır. İçinde lokanta, hamburger dükkanı, banka, gaz istasyonu, ilköğretim okulu, polis merkezi, kilise ve mini alışveriş merkezi gibi yapılar vardır.

West Point

West Point, Muldraugh’dan daha küçüktür. Nüfus olarak Muldraugh’dan daha fazladır ve daha fazla zombiye ev kapısı açmıştır.

Valley Station

Valley Station, küçük ve güzel bir yer. İçinde büyük bir alışveriş merkezi ve bunun gibi dikkat çekici yapılar bulunmakta.

March Ridge

Açık söylemek gerekirse benim en çok korktuğum bölge burası olabilir. Buraya bilmeden ilk girdiğim zaman asıl zombi kıyameti burada yaşanıyormuş dedim. Nüfusu tam olarak bilinmiyor ama bence aşırı fazla bir nüfusa sahip…

Rosewood

Rosewood benim çok sevdiğim bir kasaba olmuştur her zaman. Nüfusu bilinmiyor ama bana göre az bir nüfusu var. İlk bakışta tatlı mı tatlı, şeker bir kent gibi dursa da, Knox Cezaevi denilen o lanetli yere gittiğiniz zaman fikriniz değişiyor. Rosewood kasabasından daha kalabalık çünkü. Hani iğne atsan yere düşmez diye bir deyim vardır ya, işte bu deyim Knox Cezaevi için söylenmiş olabilir.

Knox Cezaevi

Dixie Park

İçinde benzin istasyonu ve lokantası bulunan, yeşilliği bol olan bir park.

Riverside

Knox topraklarının en renkli kasabasına hoş geldiniz! Keşfedilmeye değer bir yer, mutlaka inceleyin.

Tarım arazileri ve kırsal kasabalar:

Harita tarım arazileriyle, ormanlarla, kırsal kasabalarla doludur. Şehirden uzak bir yaşam istiyorsanız bu bölgeleri seçebilirsiniz. Zombilerin hiç olmadığı yerler mevcut lakin kim sıkıcı bir hayat ister ki?

Oyun o kadar detaylı ki ne kadar yazarsam yazayım bitiremem.

Evet yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Yazının devamı gelecektir, kendinize iyi bakın! 😘

Yorumlar