Ana sayfa Game Of Thrones Qohor

Qohor

PAYLAŞ

Qohor

Konumu

Qohor nam-ı diğer Büyücüler Şehri. Dokuz özgür şehirden en doğuda olanıdır. Neredeyse her tarafı ormanla kaplıdır. Bu orman adını Qohor şehrinden alır ve Essostaki en büyük ormandır. Neredeyse Westeros’taki tüm ormanların toplamı kadar büyüktür. Rhoyne nehrinin kolu olan Qhoyne nehrinin kıyısına kurulmuştur.

Qohor

Tarihi

Kuruluşu tam bilinmemekle birlikte Valyria Kıyameti’nden önce koloni olarak kurulduğunu biliyoruz. Kıyametten sonra ise Ejderhalordu Aurion’un Qohorik kolonisini sahiplendiği düşünülüyor.

Kanlı Yüzyıl’daki, Dothrakilerin meşhur Üçbinler bozgunu burda olmuş ve Dothrakiler Lekesizler tarafından Qohor Savaşında durdurulmuştur. Ticaretin en önemli yolu olan Rhoyne nehrinin ağzına kurulmuş Volantis’e karşı Norvos ile ittifak yapılmış ve Hançer Gölü’nde büyük bir savaş olmuştur. Hançer Gölü’ndeki bu savaşı Qohor ve Norvos İttifakı kazanmıştır.

 

Şehir hakkında

Üçbinler olayından beri şehrin muhafızlığını Lekesizler yapar. Her biri mızrağının ucunda Dothrakilerin savaşı kaybedince kestiği tutamlara ithafen saç takar. Karanlık sanatlara, kanbüyüsüne, karanlıksanatlara ve kehanetlere karşı ciddi bir inanış söz konusundur. Ayrıca ölü üzerine çalışma yapmak da gayet normaldir. Halk genel olarak günlük kan ve kurban isteyen Kara Keçi isimli tanrıya tapar. Şehrin simgesindeki Kara Keçi de burdan gelir. Genelde buzağı, boğa ve at Kara Keçi’ye kurban verilir. Hatta kutsal günlerde suçlular tanrının rahiplerine kurban edilir. Karmaşa dönemlerinde soylular kendi çocuklarını dahi kurban olarak sunar.

504_Idols_in_King's_Landing_market
Vargo Hoat’ın birlikleri bu savaş planında kara keçiyle simgeleniyor.

Qohor Ormanı’nın odunu çok fazla aranan bir üründür. Büyük mavnalar nehir kolları boyunca ayrılır ve çeşitli yerlere odunu taşır. Hançer gölü ve güneyine Selhorys, Valysar, VolonTherys ve Volantis’e kadar uzanır burdan gemilere yüklenir. Ormanın başka nimetlerinden de faydalanılır kürk ve hayvan postlarının her türlüsü ormanda bulunur. Bugün bile Qohorlu avcılar ve ormancılar ünlüdür.

World_After_the_Hunt

Qohorlu sanatçılar oldukça meşhurdur. Qohorlu (tapestries), dokuma konusunda neredeyse Myr kadar iyilerdir. Oldukça seçkin halılar ahşap oymaları bulunur. Qohor kılıçları, bıçakları ve zırhları da meşhurdur. Westeros’taki kale çeliğinden bile sağlamdır. Demircilerin çoğu kılıcı döverken istediği rengi verebilir hatta bazıları Valyrian çeliğinin sırlarının kaybolmasına rağmen çeliği tekrar dövebilir.

Yorumlar