Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Elfler (Quendi)

Elfler (Quendi)

PAYLAŞ

Calaquendi: Büyük Yürüyüşe katılıp Aman’a giden elflerdir. Ağaçların ışığını görmüşlerdir. Ñoldor, Vanyar ve Teleri’den sadece Falmari Calaquendi’dendir.

 

Moriquendi: Karanlığın elfleri. Ağaçların ışığını asla görememişlerdir. Ama kimisi yolculuğa çıkıp da vazgeçmişlerdir. (Úmanyar). Kimi de baştan bu yolculuğa karşı çıkıp, yolculuğa katılmamışlardır. (Avariler).

Elfler en ana olarak ikiye ayrılırlar:

— Eldar: Orta Dünya’da uyandıktan sonra, Vala Oromë ile beraber Büyük Yolculuk’a katılan elflerdir.

— Avari: Gönülsüzler. Valar’ın çağrısı üzerine gerçekleşmiş olan Büyük Yürüyüş’e katılmayı reddeden elflerdir. Ağaçların ışığını hiçbir zaman görememişlerdir.

–ELDAR–

Eldar da kendi içinde ayrılır.

-Ñoldor,   -Vanyar   -Teleri:

Büyük yolculuğa katılan bazı elfler de henüz Orta Dünya’yı terketmeden bu uzun yolculuktan vazgeçmişlerdir. İşte bu Büyük Yolculuğa katılıp da vazgeçen elflere ‘’Úmanyar’’ denir. Úmanyar’ın hepsi Teleri elfleridir

 

–Ñoldor- –

 

Derin Elfler,Bilgeler, liderleri Finwë’dir. Ñoldor’un tamamı Aman’a gitmiştir. Elfler içerisinde onlar en beceriklileriydi. Sürekli yeni bir şeyler bulmak, keşfetmek istemişlerdir. Hiçbir zaman bulduklarıyla yetinmeyen, her zaman daha iyisini isteyen bir halktı. Elf kavimleri içerisinde en bilge, en cesaretli, en güçlü liderler Ñoldor’dan çıkmıştır. Onlar Orta Dünya’nın Kadim Günlerini anlatan efsanevi hikayelerin kahramanlarıdırlar. Silmariller gibi harika bir şaheseri meydana getiren elf de bir Ñoldo’dur.Onlar hakkında ne kadar yazsak bitiremeyiz. Ilúvatar çocuklarının en güçlüleri. Daha sonra Finwë’nin oğlu Finarfin ve onun sevenleri (Ñoldor’un onda birlik bir kısmı) haricindeki Ñoldor Orta Dünya’ya geri dönmüşlerdir. Fëanor ve Fingolfin hanedanı ise tamamen Orta Dünyaya dönmüştür. Onlar’ın kalplerinde daima özgürlük aşkı yanardı. Orta Dünya için sayısız gözyaşı döküp, sayısız can feda etmişlerdir. Morgoth’a karşı en büyük direnişi onlar göstermiştir. 1. Çağın sonunda Morgoth’un mağlup edilmesinin ardından artık Batıya dönmeye başlamışlardır. Daha sonra ise 3. Çağda tamamen terk etmişlerdir. Varsa bile birkaç elf kalmıştır o kadar.

 

Fiziksel ve Karakteristik Özellikleri :

Ñoldor genel olarak gri gözlere ve istisnalar haricinde koyu renk saçlara sahiplerdi. (İstisnalar > Vanyar kanı taşıyan Finarfin hanedanı ve Mahtan soyundan gelen kızıl saçlara sahip elfler. Ayrıca bütün Ñoldor’un içinde gümüş rengi saçlara sahip olan tek kişi Serindë Míriel.) Uzun boyludurlar. Ñoldor elflerin üç klanı içerisinde silah ve kalkan yapımında da en iyisiydi. Gururlu ve savaşçı kişilikleri ile önplandadırlar.

 

–Vanyar- –

 

Güzel elfler. Oromë önderliğinde gerçekleşen Büyük Yolculukta en önde ilerleyip Aman’a ilk onlar varmışlardır. Tamamı Aman’a gitti ve hep orada yaşadılar. Ilúvatar çocukları arasında en zarifi, en güzeli onlardı. Liderleri Ingwë’dir. Manwë ve Varda’nın en sevdiği elfler. Her daim onların yanında yaşamışlardır. Yalnızca, Güneşin birinci çağının sonunda meydana gelen Gazap Savaşı için Vanyar ordusu Orta Dünya’ya dönmüştür. Onlar da savaşın ardından Ölmeyen Diyar’a geri gelmişlerdir. Evlerini Manwë’nin yakınına kurmuşlardır.

Fiziksel ve Karakteristik Özellikleri:

Vanyar elfleri altın renginde saçlara sahiplerdir ve uzun boyludurlar.

 

–Teleri- –      

 

Nandor: ‘Geri Dönenler.’ İlk ayrılık Ulu Anduin nehri civarında meydana gelmiştir. Lenwë’nin önderlik ettiği bir kol, bu civarda yürüyüşten ayrılmışlardır. Puslu Dağlar’ın yüksekliğinden korkmuşlardır. Tabii o zamanlarda (Melkor’un güçlü olduğu zamanlarda) daha da yüksek ve korkutucuydu o dağlar. İşte onlar da oralara yerleşmişlerdir. Kimileri dağlara çıkmışlardır, kimileri güneye deniz kenarlarına inmişlerdir.

      -Laiquendi: Daha sonradan bu elflerin bir kısmı Lenwë’nin oğlu olan Denethor önderliğinde dumanlı dağları geçip Beleriand’ın Ossiriand bölgesine yerleşmişlerdir. Yeşil Elfler de denir.

      -Silvan: Orman elfleri. Nandor soyundan gelir. Denethor ile beraber Ossiriand’a gitmeyip, Dumanlı dağların doğusunda yaşamaya devam eden Nandor soyundan gelen elflerdir.

 

Sindar: Teleri’nin en büyük koludur. Beleriand’da yaşayan, (ossiriandlı yeşil elfler hariç) bütün elfler Sindar kolundandır. Gri Elfler denir. Liderleri Elwë’dir. Aslında Sindar halkı her ne kadar moriquendi yani ağaçların ışığını göremeseler de efendileri Elwë Calaquendi’dendir.

      -Falathrim: Kıyı Halkı. Teleri’den geri kalanlar, Elwë’nin kardeşi Olwë’nin önderliğinde yolculuklarına devam eden elflerdir. Bu elfler deniz kıyısına gelince buralara aşık olurlar ve orada öylece kalırlar önce. Orada yaşamaya başlarlar. Daha sonra Maia Ossë gelir ve onları alıp bir adanın üzerine bindirip adayı gemi gibi yüzdürerek Batıya yol alır. İşte bazı elfler de o adaya binmeyip Orta Dünya’da kalmışlardır. Bu kalan elflere Falathrim denir. Liderleri ilk doğanlardan olan Gemiyapımcısı Cirdan’dır. Yerleşim yerleri Drengist Körfezidir. Daha sonra Beleriand yıkılınca, Gri Limanlarda yaşamaya devam etmişlerdir.

 

–Falmari: Dalgaların halkı, Denizin halkı da denir. İşte Maia Ossë ile beraber adanın üzerine binip de Batıya giden elflerdir. Liderleri Olwë’dir. Teleri kolundan yalnızca onlar ağaçların ışığını görmüşlerdir. Úmanyar olmayan Teleri de denir.

 

Kaynaklar:

 

The History of Middle-Earth (12 kitaplık Orta Dünya Tarihi serisi)

Bitmemiş Öyküler

Silmarillion

Yüzüklerin Efendisi

Yorumlar