Ana sayfa Star Wars Canon R2-D2’nun intikamı: Star Wars çizgi roman serisi (31-37)

R2-D2’nun intikamı: Star Wars çizgi roman serisi (31-37)

PAYLAŞ

Star Wars Genişletilmiş Evrenin patlatılması sonrası oluşturulan yeni evrenin temel kaynaklarında biri ve ilklerinden olan Star Wars çizgi roman serisi 14 Ocak 2015 yılında ilk sayısı ile yayın hayatına başladı. Zaman aralığı olarak 4. Film Yeni Umut ile 5. Film İmparatorun Dönüşü arasında geçen hikayemizin ilk 30 sayısı ile ilgili yazılarımızı daha önce yayınlamıştık. Aşağıdaki linklerden onlara ulaşabilirsiniz:

Yoda’nın gizli savaşı: Star Wars çizgi roman serisi (21-30)

Luke ve Vader’ın ilk karşılaşması: Star Wars çizgi roman serisi (1-20)

İlk 30 sayısı kısaca özetlersek; özellikle Luke’un, Obi-Wan tarafından kendisine bırakılan günlüğünden yola çıkarak Güc’ü anlaması üzerine kurulu olan maceralarını görmüş, daha sonra imparatorluk subayı Kreel’in liderliğinde özel bir Stormtrooper birliğinin İsyan’a yaşattığı zor anlara tanıklık etmiş ve ardından Yoda’nın Klon Savaşları öncesi yaşadığı mistik seyahatini incelemiştik. Bu yazımızda ise 30 ile 37. sayı arasını birlikte göz atacağız.

31. ve 32. Sayılar “Star Wars: The Screaming Citadel” isimli 5 sayılık mini hikâyenin parçalarından biridir. 31. Sayı hikâyenin 2. bölümünü anlatırken, 32. Sayı 4. Bölümünü anlatmaktadır. Star Wars: The Screaming Citadel macerasının ilk sayısının kendi özel çizgi romanı yayınlandıktan sonra devamı gelmeyerek hikâyeyi Star Wars ve Doctor Aphra çizgi romanları üzerinden devam ettirmişlerdir. Bu yüzden 3. Ve 5. Bölümler Doctor Aphra çizgi romanlarından 7. Ve 8. Sayıyı oluşturmaktadır. Ben burada sadece Star Wars çizgi roman serisinin 31. Ve 32. Sayılardan kısaca bahsedeceğim ki tam hikâyeyi merak edip okumak isteyenler için kısaca bilgilendirme yapmış oldum.

31. ve 32. sayılarda; Luke, Doctor Aphra’nın eski bir Jedi eserini aktif edebilme adına istediği yardım sonucu Ktath’atn Kalesinde Kraliçeyi ziyarete gidiyorlar. Lakin, Luke’un bilmediği şey Aphra’nın onu Kraliçeye satacak olması. Luke birden kendini yakalanmış olarak bulur. Doctor Aphra’da istediği eseri alır ve gider.

Aynı zamanda, Horox III’te yer alan gizli asi karakolunda Luke’u bulamayan Leia, Han ve Sana ile oradaki bir droidden Luke’un nereye kimle gittiğini öğrenerek Ktath’atn’a Luke’a yardım için giderler. Ancak, oranın kuvvetleri tarafından yakalanan Han, Kraliçenin sahip olduğu özel bir güç ile kendi benliğini kaybedip onun hizmetine girerek diğerlerini yakalamaya çalışır. Tüm bu yaşananların akabinde, Doctor Aphra yaptığından pişmanlık duyup geri dönerek Luke’u kurtarmayı deneyecektir.

33. sayıda imparatorluk kuvvetlerinden kaçmayı başaran Luke ve Leia ıssız bir gezegende bir adaya sığınırlar. Gemilerinde ki arızayı giderene kadar burada kalmak zorunda olmalarının yanı sıra her an imparatorluk tarafından da yakalanma riskleri vardır. Lakin, denizden gelen bir grup deniz canlısının yardımları ile oraya gelen imparatorluk kuvvetlerine tuzak kurarak onları hakladıkları gibi kendi gemilerini onlardan aldıkları parçalarla tamir edip oradan kurtulmayı başarırlar.

34. sayı Sana Starros ile Lando Calrissian arasında geçen konuşmalarla başlıyor. Sana, Lando’dan sahip olduğu bir plan için yardım istiyor. En sonunda anlaşmaya varan ikili planlarını devreye sokuyorlar. Sana, İmparatorluk’tan çaldığı silahları uzun bir pazarlık sonucu Krawg korsanlarına satmayı başarır. Sonrasında ise Lando’nun bağlantıları ile İmparatorluk içindeki önemli bir subaya para karşılığı silahların nerede olduğunu satar. Ancak, Sana silahları direk İmparatorluktan değil, ondan çalan Jabba’dan çalmayı başarmıştır.

İmparatorluk ofisinden ayrıldıklarında Jabba the Hutt bu ikilinin önünü keserek hesap sormak ister. Sana pratik ve keskin zekâsıyla Jabba’yı silahların Krawg’lar tarafından çalınmış olduğunu ikna ederek ondan da para almayı başarır. Asıl olay günün sonunda Lando’nun bile hayretler içerisinde kalacağı bir son ile biter. Orası da sürpriz olarak kalsın…. 😊

35. sayıda Mon Mothma, Han’dan İsyan için bir kargo taşımasını istemektedir. Han bu işe çok istekli olmasa da kabul eder. Lakin sonradan taşıyacağı kargonun Grakkus The Hutt olduğunu öğrenir. Grakkus İsyan’a yardım etme karşılığında, İsyan kendisini güvenli bir yere götürüp İmparatorluktan gizleme anlaşması yapmıştır. Han’dan da Grakkus’u oraya götürmesi istenir. Gönülsüz razı olan Han Chewbacca ile birlikte yola koyulurlar.

Ancak, Milenium Falcon’un Hiper uzay motoru çalışmaz ve Grakkus’un bir oyunu olduğunu anlarlar. Grakkus Han’a kendisini serbest bırakması karşılığında Jabba ile yaşadıkları sıkıntıyı çözme garantisi vereceğini söyler. O sırada İmparatorluk TIE Fighterlarına yakalanan ekibimiz, kurdukları küçük bir tuzakla onları haklamayı başarır. Sonrasında kelepçelerini çözmeyi başaran Grakkus Han’ı esir alıp Chewie’yi tehdit etse de Han’ın daha öncesinde Falcon’da gizlediği tuzağına düşer.

İlk yazılarımızda değindiğimiz konulardan birinin de Elit Stormtrooper grubumuzun C-3PO’yu kaçırması sonrası R2-D2’nun tek başına bir X-Wing alarak onu kurtarmaya gitmesiydi. 36. Sayıda bu maceraya geri dönüyoruz. İmparatorluk yakınlarında içinde yaşam belirtisi olmayan bir X-Wing’i incelemek için alıyor. Bu sıra R2 kendini aktif ederek etraftaki herkesi bayıltmayı başarıyor. Sonrasında ortalığı birbirine katarak C-3PO’yu kurtarmayı başarıyor.

Chewbacca’nın burada R2’da silah bakımından geliştirmeler yapmış olduğunu görüyoruz. Geldikleri X-Wing’e binip kaçmaya çalışan droidlerimiz İmparatorluğun onları durduramaması sonrası haber verdikleri Lord Vader’ın gelmesi ile iyice zor duruma düşüyorlar. Ancak tam bu sırada Luke ve Han kendi gemileri ile Lord Vader’a saldırarak herkesin hızlıca kaçmasına yardım ediyorlar.

Bir sonraki sayımız bu Elit Stromtrooper grubumuzun (Adları Scar Squadron) lideri Kreel’in Vader ile yaptığı konuşmaya şahit oluyoruz. Işın kılıcı ile antrenman yapan Kreel için hiçbir zaman bir Sith olamayacağını söyleyen Darth Vader, ona daha önceki Harbinger olayındaki başarısızlığını hatırlatıp bir fırsat daha vererek yeni bir göreve gönderiyor. Horox Sisteminde İsyan’ın gizli bir üssü olabileceği istihbaratını araştırmaya giden ekibimiz, orada köylüleri rahatsız eden birini öldürüp onları bu baş belasından kurtarıyorlar.

Köylülere yaptıkları yardım karşılığı İsyan’ın gizli üssünün yerini öğrenip, üssü tamamen yok etmeyi başarıyorlar. Sonrasında, oraya gelen Luke, Leia ve Han üssün tamamen yok olup herkesin öldürülmesine duydukları üzüntü ile Scar Squadron’un orada bıraktıkları notu görüyorlar. Etrafta onların öldürmüş olduğu İsyan’ın üyelerinin ölü bedenlerini toplayarak onları onurlandırıyorlar. Sayımızın sonunda ise Obi-Wan’ın günlüğünde yazan Tusken Raider’lara yaptığı yardımı konu alan kısa bir bölümü daha görüyoruz.

Devam edecek….

Yorumlar