Ana sayfa Harry Potter Filmler Ravenclaw

Ravenclaw

PAYLAŞ

 

Ravenclaw kısmetin belki,

Oradakilerin hiç çıkmaz sesi,

Mantıktır onlarca önemli olan,

Öyle kurtulurlar tüm sorunlardan…

Seçmen Şapka

Ravenclaw, Harry Potter serisinde anlatılan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki dört ana binadan Rowena Ravenclaw’un kurduğudur. Bu bina zeka, bilgi ve erdeme önem verir.

3

 

Kurucusu Rowena Ravenclaw’dur. Kendisi gelmiş geçmiş en önemli cadılardandır. Rowena ismi Anglo Sakson kökenlidir.  Gal şiirlerinden birinde Rowena ” Vatanın annesi” olarak geçmektedir. Soyadı ise açıkça ”Raven=kuzgun-kartal”  ve ”claw=pençe” kelimelerinden oluşmaktadır.

Ravenclaw’un simgesinin kartal olmasının bir sebebi vardır tabii ki.  Rivayete göre Rowena Ravenclaw seyahate çıkmıştır. Derin bir çukurun içine düşer ve kurtulamaz. O sırada bir kartal gelir ve onu çıkarır.Ama bu sefer de asası aşağıda kalır.Bu yüce kartal inip asasını da alır ve Rowena’ya verir. Sembolleri bu yüzden kartaldır ve elementlerden havayı temsil eder.

Seçmen Şapka’ya göre Rowena Ravenclaw ”dar kanyondan”  gelmiştir. Bu vadinin İskoçya’daki Loch Ness civarındaki büyük kanyon olması muhtemeldir.

Rowena, zekası, yaratıcılığı, cazibesi ve güzelliği ile tanınmaktadır. Sıradışı zekası ve yaratıcılığı sayesinde Hogwarts’taki hareket eden, yer değiştiren merdivenleri icat etmiştir.

4

En iyi arkadaşı Hogwarts’ın dört kurucusundan olan Helga Hufflepuff’tur. Diğerleriyle de arkadaştır ancak Salazar ve Godric’in tartışmasıyla işlerin seyri değişmiştir. Rowena da kendi binasına alacağı öğrenciler konusunda seçici davranmayı seçmiştir. Keskin zekalı, algısı açık ve yaratıcı olanları almıştır.

Rowena Ravenclaw’un bir diademi vardır. Bu diadem, onu takanı çok daha zeki yapmaktadır. Üzerinde ”Sınır tanımayan bir zeka,  en büyük hediyedir insana…” yazmaktadır. Ancak Rowena’nın tek kızı olan Helena Ravenclaw annesini kıskanmış ve diademi çalmış ve Arnavutluk’a kaçmıştır.

5

 

Rowena hasta olduğundan peşine gidememiş ve bir baronu göndermiştir. Baron Helena’yı bulmuş ancak geri dönmeye ikna edememiştir, bunun üzerine Helena’yı öldüren baron daha sonra yaptığı şeyin farkına varıp kendini öldürmüştür. Bu iki karakter bizim yakından tanıdığımız Hogwarts hayaletleri olan ”Gri Leydi” ve ”Kanlı Baron”dur.  Bu diadem daha sonra Voldemort tarafından bulunup hortkuluk yapılmıştır. Diadem Zebani Ateşi ile yok edilmiştir.

6

 

Rowena Ravenclaw ne yazık ki genç yaşta ölmüştür. Ölüm sebebi tam olarak bilinmiyor ancak Helena’nın diademi çalmasıyla üzüntüden ölmüş olması muhtemel.

 

Ravenclaw Binası

7

Bina Başkanı : Filius Flitwick

Bina Arması : Mavi üzerinde bronz kartal.

Bina Hayaleti : Gri Leydi olarak bilinen Helena Ravenclaw.

Binanın Konumu : Hogwarts’ın kuzey cephesindeki bir kulede bulunmaktadır.

8

 

Ravenclaw Ortak Salonu’na parola ile girilmez. Öğrenciler kapıya gelip tokmağı çevirir ve kapı onlara bir soru sorar. Öğrenci soruyu bilirse kapı onu över ve öğrenci Ortak Salona geçer. 7. kitapta Minerva McGonagall ve Harry Potter ortak salona girmek için geldiğinde kapı McGonagall’a “Kaybolan nesneler nereye gider?” diye sormuştur. McGonagall ise “Boşluğa!” cevabını vermiştir.

Ravenclaw Ortak Salonu’nda mavi ve bronz hakimdir. Büyük bir kütüphane, rahat koltuklar, masalar vardır.  Tavanı Büyük Salon’un tavanı gibidir, gökyüzü, yıldızlar ve bulutlar görünür. Odada ayrıca Rowena Ravenclaw’un bir heykeli vardır.

Ravenclaw Quidditch Takımı

9

Ravenclaw Quidditch takımı mavi-bronz cübbeler giyerler. Filmlerde kendilerini göremesek de en meşhur oyuncularının Cho Chang ve Roger Davis olduğunu söyleyebiliriz. (Bu arada inanılmaz yetenekli ve yakışıklı Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü Gilderoy Lockhart da okuldayken Quidditch takımındaymış.)

Bilinen  Ravenclaw’lular

10

 

Helena Ravenclaw

(1940’a kadar)

Taşyürek Uric

Ignatia Wildsmith

Lorcan McLaird

Laverne de Montmorency

Basil Fronsac

(1940-1970)

Perpetua Fancourt

Garrick Ollivander

Myrtle Warren

Millicent Bagnold

Filius Flitwick

(1970ler)

Gilderoy Lockhart

Sybill Trelawney

Quirinus Quirrell

(1980-1990)

Robert Hilliard

Penelope Clearwater

Roger Davies

Bradley Chambers

Duncan Inglebee

Felicity Eastchurch

Grant Page

Hemani Roshan

Jason Samuels

Jeremy Stretton

Latisha Randle

  1. Fawcett

Marcus Belby

Cho Chang

Eddie Carmichael

Marietta Edgecombe

Anthony Goldstein

Lisa Turpin

Mandy Brocklehurst

Michael Corner

Isobel MacDougal

Padma Patil

Sue Li

Terry Boot

Luna Lovegood

Orla Quirke

Stewart Ackerley

Jatin Agarkar

Becky Arncliffe

Arjuna Balaji

Loretta Cornhill

Shruti Dev

Ananyo Dhillon

Nathaniel Douglas

Harriet Ellesmere

Hilary Erskine

Margaret Ettington

Austin Guthrie

Noel Harwich

Sanford Humberston

Joan Kerridge

Danny Kershaw

Ashok Khanna

Biko Kisawahi

Roberta Lutterworth

Sterling McCubbin

Godfrey Midhurst

Takashi Noda

Sherwood Partington

Swati Pevekar

Asma Rahman

Ophelia Rushden

Lewis Thorverton

Sachin Tripathy

Miyuki Tsuji

Gerald Vickers

Gerard Willerby

Aron Woodbridge

Mizuho Yoshii

Yutaka Amano

 

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleMinerva McGonagall
Sonraki makaleSlytherin
Eskiçağ Tarihçisi-Nümismat adayı. Tam zamanlı geek, mütemadiyen öğrenci.