Ana sayfa Dizi / Film Ready Player One incelemesi!

Ready Player One incelemesi!

PAYLAŞ

Steven Spielberg’in son filmi Ready Player One 29 Martta vizyona girdi. İlk izlenimimiz oldukça keyifli ve eğlenceli bir film olduğu oldu. Özellikle Popüler Kültürle olan bağınız kuvvetli ve ona meraklıysanız, daha da keyif alacağınızı söylemem gerekli. Göndermeleri ve referansları ile tam bir “Nerd” filmi olduğunu dile getirebiliriz.

Filmin konusuna gelirsek; 2045 yılında fütürist bir gelecekte geçen film, artan kirlilik ve nüfus fazlalığı sonucu oluşan tahribatın ve kaynak yetersizliğinin birçok insanı bunalttığı bir dönemde, insanların sanal gerçeklik ortamı olan OASIS’te neredeyse bütün hayatlarını sanal dünyaya endekslemeleri konu edilmekte. Günlük eğlencelerinden, çalıştıkları işlerine, hatta aldıkları eğitimlere kadar her şeylerini OASIS içinde yaşayan insanlar, gerçek Dünya’daki bunalımdan oraya kaçarak kurtulabilmektedirler. Aslında OASIS’in artık onların gerçek Dünyası olduğunu söylemek yanlış olmaz. Lakin, son 5 yıldır herkesin en büyük amacı OASIS’in kurucusu süper dahi James Holliday’in ölmesi sonrası bıraktığı vasiyetinde oyun içine gizlediği 3 anahtarı bulmak oluvermiş. Bu 3 anahtarın sahibi olup gizli yumurtaya ulaşana ise bütün serveti ile OASIS’in tüm kontrolünü bırakacağını vadediyor. Bunun yanında IOI adında OASIS için yaptığı geliştirmeler üzerinden para kazanan bir nevi şeytani bir şirkette var ki, o da bu anahtarların peşinde olup OASIS ile her kesimi kontrol etme amacına sahip. Film burada Wade Watts adında 18 yaşındaki bir gencin arkadaşları ile bu anahtarlar için IOI ile girdiği mücadeleyi konu alıyor.

Konu sanal gerçeklik ve oyunlar olunca film adeta popüler kültür patlaması yaşıyor desek yeridir. OASIS’te herkesin oluşturduğu bir avatarı var. Bunlar film karakterlerinden video oyun karakterlerine kadar ucu açık sınırsız bir dünyayı oluşturuyor. Bu yüzden film, birçok noktada yüzünüzü güldürüp sizi büyük bir keyifle ekrana kilitlemeyi başarıyor. Yaptığı göndermeler ve sahip olduğu fikirleri ile ekranda sürekli bir şeyler yakalayıp, hiçbir sahneyi kaçırmamaya çalışıyorsunuz. Tabi burada sizlerin, popüler kültüre hâkimiyet düzeyiniz, filmden alacağınız keyif ile doğru orantılı bir durum.

Steven Spielberg’in daha önceki filmlerinden, çocuk oyuncularla çıkardığı renkli filmlerindeki tada ve damağa yakın bir film sizi sinemada bekliyor. Bu sefer o kadar küçük çocuklarımızdan ziyade daha ergen yaşta olan bir grubumuz var. Film her kesime hitap etse de şunu da belirtmeden geçmemek lazım ki, herkes sahip olduğu aksiyon ve gizemlerini çözme yarışında keyif alacak olsa da büyük yaş grubu ve popüler kültürle bağının çok olmadığı insanlardan film sonrası normal güzel bir animasyon filmiydi yorumlarına maruz kalmanız olası bir durum. Film özellikle günümüz Nerd ve hatta Geek topluluğunu sıkı sıkı yakalayıp keyiften dört köşe ediyor.

Ready Player One’dan çok keyif aldığımızı ve izlemenizi tavsiye ediyorum. Steven Spielberg hakkıyla işin içinden çıkıp başarılı bir filme daha imzasını atmayı başarmış. Gerek oyunculukları gerekse hikâye örgüsü sizi hiç sıkmadan filmin sonunu getirmenizi sağlıyor. Ailenizle ya da daha ziyade arkadaşlarınızla birlikte izleyip film sonrasında yakaladıklarınızı tartışıp muhabbetini yapmanız ise ayrı bir keyif olacaktır.

Film öncesi size yapacağım önemli bir tavsiye daha var. Biraz Spoiler olacak olsa da önceden Stanley Kubrick’in The Shining (Cinnet) filmini izlemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü o film hakkında ciddi bir gönderme ve içerik söz konusu. O sahneleri izlerken tebessümünüz çok daha fazla artacaktır.

Yorumlar