Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Boğaz’ın Muhafızları: Reed Hanesi

Boğaz’ın Muhafızları: Reed Hanesi

PAYLAŞ

Reed Hanesi'nin soyu ilk insanlara kadar uzanmaktadır. Hanenin yerleşkesi Boğaz bölgesinin bataklıklarının içinde yer alan ve sürekli hareket halinde olan bir adacağın üzerine kurulmuş Bozsu Gözcüsü'dür, Meera Reed'in söylediklerine göre Bozsu Gözcüsü'nü üstatların gönderdiği kuzgunlar bile bulamamaktadır. Hanenin şu anki lordu Howland Reed'dir ve Jojen ile Meera adında iki çocuğu vardır.

 

Bataklık Tarihi

Bataklık, Reed Hanesi'nin başa geçmesinden yıllar önce bataklık kralları tarafından yönetiliyordu. bataklık adamları kimilerine göre tanrı tarafından gönderilmiş başka bir çeşit canlıydı. Söylenenlere göre tıpkı bir balık gibi suyun altında durmaksızın nefes alabiliyorlardı, perdeli ayakları sayesinde çok hızlı yüzüyorlardı ve onlar mızrak kullanma konusunda birer ustaydı. Fakat diğer insanların söylediği yalnızca efsanelerden ibaretti, bataklık adamları birer insandı.

Bir diğer efsaneye göre de Bataklık Adamları, Reed Hanesi'nin şu anki armasında da yer alan kertenkele aslanını binek olarak kullanırlardı. Bataklık Adamları diğer insanlardan çok daha farklı özelliklere sahipti. Ten renklerinin Bozsu içinde haneden haneye farklılık gösterdiği söylenmektedir, ayrıca Bataklık Adamları'nın hayvanlarla konuşabildiği söylenir. 

Son Bataklık Kralı ise Gülen Kurt Rickard Stark tarafından bataklık fethi sırasında öldürüldü. Rickard Stark Bataklık Kralı'nın kızıyla evlendi ve bataklık halkı Rickard Stark'a diz çöktü. Bu dönemden sonra bataklık, Bozsu Gözcüsü'nden Reed Hanesi'nin yönetimine verildi. Reed Hanesi ile bataklık insanları yüzyıllar boyunca Stark Hanesi'ne sadık kalarak yaşadı.

Yakın Tarihte Reed Hanesi

Harrenhal Turnuvası sırasında genç Howland Reed giyiniş tarzı yüzünden soylu olduğu anlaşılmayıp birkaç yaver tarafından pataklanmıştı, Lyanna Stark olayı görüp Howland Reed'i kurtardı. Bu olaydan sonra Lyanna ve Ned Stark, Howland Reed ile tanışmış oldu. İlerleyen dönemlerde Eddard Stark ve Howland Reed, samimi iki arkadaş oldular.

Harrenhal Turnuvası'nda gerçekleşen bir olay da Howland Reed onuruna turnuvada savaşan Gülen Ağaç Şövalyesi'ydi. Bu gizemli şövalye Howland ile alay eden tüm yaverlerin lordlarını yenene kadar savaşmıştı. Kimilerine göre bu kişi Howland Reed'in ta kendisiydi, kimilerine göre ise bu kişi Lyanna Stark'tı.

Robert İsyanı sırasında Eddard'ın en büyük destekçişi Howland Reed idi.

Lyanna Stark Rhaegar tarafından Neşe Kulesi'ne götürülmüştü. Robert'ın İsyanı bittiğinde Howland Reed, Ned Stark'ın yanındaki 6 kişiden birisi olarak Neşe Kulesi'ne gitti. Neşe Kulesi'nde diyarın gördüğü en büyük şövalye Arthur Dayne ve Oswell Whent ile Gerold Hightower bulunuyordu. Neşe Kulesi önünde bu iki grup arasında bir mücadele meydana geldi. Arthur Dayne ve Eddard Stark baş başa kalmıştı, Howland Reed ise yaralıydı. Arthur Dayne ile Eddard Stark arasında gerçekleşen kılıç dövüşü sırasında Howland Reed Arthur Dayne'i arkasından bıçakladı ve Eddard Stark'ın hayatını kurtardı. O gün Neşe Kulesi'nde  Eddard Stark ile Lyanna arasında gerçekleşen diyaloğa şahit olan tek kişi Howland Reed oldu.

Buz ve Ateşin Şarkısı'nda Reed Hanesi

Robb Stark Joffrey Baratheon'a karşı ayaklandığı sırada, Reed Hanesi'ne boğazın geçişini Lannisterlar'a karşı kapatma emri vermiştir. Brandon Stark Beş Kralın Savaşı sırasında, kalan hane lordlarını Hasat Şenliği için Kışyarı'na çağırdığında Reed Hanesi ve birkaç hane dışında kimse mektuba olumlu yanıt vermemiştir. Mektubun ardından Reed hanesini temsilen, Howland'ın çocukları Meera ve Jojen Reed Kışyarı'na ulaşmışlardır. İki kardeş verilen ziyafete katılıp binlerce yıl sonra Stark hanesine olan yeminlerini tekrar tazelemiştir. 

Robb Moat Cailin'i almak için hazırladığı planda Reedler'e, ordusunu gizlice Moat'ın batısına geçirmek için yol gösterecek rehberler göndermesi için emir vermiştir. Robb, Jon Snow'u varisi ilan ettiği mektubunun da Howland Reed'e iletilmesini istemiştir. 

 

 

 

 

Yorumlar