Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Remastered Ve Remake Oyunlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Remastered Ve Remake Oyunlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

PAYLAŞ

“Remastered” ve “Remake” günümüzde oyun dünyasında sıkça duyduğumuz iki terim. Peki ama bu terimler ne anlama geliyor? Bugünkü yazımızda bu iki terim arasındaki farkı ele alacağız.

Eski oyunu tekrar piyasaya sürmek, bu durum kimi zaman yapımcı firmaların “kolaya kaçması” gibi görünse de günümüz oyun dünyasında sıkça karşılaştığımız bir durum haline geldi. Oyun yapımcı ya da yayımcılarının; zaman zaman oyunculara nostalji yaşatmak, eski fanların tekrar ilgisini çekmek ya da başarısız son oyunların etkilerini unutturmak için uyguladıkları bir iş modelidir. Bu eski oyunları tekrar piyasaya sürmede kullandıkları yöntemler ise “Remake” ve “Remastered” olarak ikiye ayrılır. Peki ama bu yöntemlerin arasındaki farklar nedir? Hangi oyun remake, hangi oyun remastered özelliğini taşır? Bu yazımızda bu iki terimi inceleyip aralarındaki farkları göreceğiz.

“Remastered” türündeki oyunların son örneklerinden biri Dark Souls serisinde gördük.

Remastered Nedir?

Remastered, (ya da Remaster) oyunun grafiklerinin ve kimi zaman da seslerini yenilenmiş sürümüdür. Genelde eski sürüm için çıkmış bütün eklentileri (DLCleri) bünyelerinde barındırsalar ve teknik özellikleri bakımından eskiye kıyasla daha iyi olsalar da yeni oyun sayılmazlar. Eğer bir oyunun hem ilk sürümünü hem de remastered sürümünü oynarsanız şunları fark edersiniz:

 • Bölümler aynı.
 • Eşyaların, düşmanların ve diğer karakterlerin konumları aynı.
 • Görevler aynı.
 • Oynanış ve oyunun ilerleyişi aynı.
 • Grafikler, yeni konsollara uygun olarak geliştirilmiş.

Çoğunlukla 1 ya da 2 jenerasyon önceki konsol oyunlarının remastered sürümünü görürüz. Çünkü bu oyunlar henüz oyuncular tarafından henüz unutulmamış oyunlardır bu nedenle firmalar, remastered sürümleri için fazla reklam/tanıtım maliyetine girmezler, “önceden beğendiğiniz oyunu daha güzel hale getirdik” mantığı büyük rol oynar. Ayrıca remastered oyunlar, genel olarak sadece grafiksel yenilikler getirdikleri için yapımları yeni/sıfır oyunlara göre daha düşük maliyetli olurlar.

Remastered oyunlarından birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

 • The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
 • Resident Evil 4 HD Edition
 • Silent Hill HD Collection
 • Dark Souls Remastered
 • Devil May Cry HD Collection

Remake Nedir?

2004 yılından Nintendo Gamecube için çıkan “Metal Gear Solid Twin Snakes” aslında, 1998 yılında Playstation 1 için çıkan “Metal Gear Solid”in remake versiyonudur.

Remake, Türkçede “Yeniden Yapım” anlamına gelir ve buradan tahmin edebileceğiniz üzere, bir oyunun sıfırdan tekrar yapılmasıdır. Remake oyunlar, sadece grafiksel gelişmeler ile kalmaz, oyunun motoru yenilenir, seslendirmeleri tekrar yapılır, her karakter/obje yeniden tasarlanır hatta oyunun senaryosuna yeni eklentiler bile yapılabilir. Kısacası, bir oyunun ilk sürümü ile remake sürümü arasında değişmeyecek bir şey varsa o da hikâyenin başlangıcı ve sonudur (eğer senaryo da değişirse o “Reboot” olur), bunların dışında kalan her şey değişebilir. Bu nedenlerden dolayı bir oyunun remake sürümü, orijinalinden daha farklı bir deneyim sunabilir.

Remastered oyunlar genelde 1 ya da 2 jenerasyon önceki konsol oyunların yenilenmiş sürümleri iken, remake oyunlar ise daha eski oyunların yenilenmiş sürümüdür. Remakeler, eski unutulmuş oyunların popülerliğini tekrar kazandırmak için yapılabileceği gibi aynı zamanda mevcut serinin eski fanlarının ilgisini çekmek içinde yapılabilir.

Remake oyunların birkaçını şöyle sıralayabliriz:

 • Resident Evil Remake
 • Metal Gear Solid: The Twin Snakes
 • Halo: Combat Evolved Anniversary
 • Pokemon Omega Ruby – Pokemon Alpha Sapphire
 • Metroid: Samus Returns
 • Tomb Raider: Anniversery

Peki Bir Oyun Hem Remake Hem Remastered Olabilir Mi?

Resident Evil, hem Remake hem de Remastered görmüş ender oyunlardan biridir.

Kulağa biraz garip gelse de evet, bir oyun hem remake hem de remastered olabilir. Bunu bir örnek vererek anlatayım. İlk Resident Evil oyunu 1996 yılında Playstation 1 ve sonradan PC ve diğer konsollar için çıktı. Bu oyunun remake sürümü olan Resident Evil Remake ise 2002 yılında Nintendo Gamecube için çıktı. 2002 yılında çıkan Resident Evil Remake ise 2015 yılında HD desteği alarak PC, Playstation 3 ve Xbox 360 için çıktı (daha sonra Playstation 4 ve Xbox One da geldi). Gördüğünüz gibi Resident Evil hem remake hem de remastered görmüş bir yapımdır.

Yorumlar