Ana sayfa Star Wars Rey ve Darth Sidious Arasındaki İlişki

Rey ve Darth Sidious Arasındaki İlişki

PAYLAŞ

Yeni üçlemenin ilk filmi olan “The Force Awakens” ile hikayenin odak karakteri Rey’in, ailesi tarafından Jakku’ya terk edilen gizemli bir karakter olarak sunulması, serinin hayranları tarafından ciddi teorilerin oluşmasına sebebiyet vermişti. Akabinde serinin ikinci filmi The Last Jedi’da, Kylo Ren karakteri tarafından Rey’in ailesinin sıradan insanlar olduğu vurgulanmış ve Rey hakkındaki teorilerin çoğu askıya alınmıştı. Ta ki Rise of the Skywalker teaserında yakalanan bir detaya kadar…

12 Nisan’da yayımlanan Star Wars: The Rise of Skywalker teaserının ardından, yeni üçlemesinin son halkasının ilk görüntüleri seyirciyle buluştu. Teaser’da beklendiği gibi hayatta kalan Son Jedi Rey’in ve direnişten arta kalanların, İlk Düzen ile mücadelesi hakkında kısa enstantaneler izlerken teaserın sonunda yapılan beklenmedik sürpriz, heyecan kat sayısını ister istemez arttırdı. Teasar’ın bitiminde “Son Sith” Darth Sidious’un kahkahasının duyulması ve filmin adının Rise of Skywalker(Skywalker’ın yükselişi) olarak belirlenmiş olması, Rey karakteri hakkında daha önce ortaya atılan, fakat o dönemler pek taraftar bulmayan bir fan teorisinin tekrar dikkat çekmesine sebebiyet verdi. Bahsi geçen teoride, Rey ve Palpatine(Darth Sidious) hakkındaki ilişkiye dair doneler mevcut. Gelin hep beraber bu doneleri inceleyerek, 2016’da ortaya atılan ve zaman içinde gelişen bu teorinin detaylarına göz atalım.

1-) KARAKTER İSİMLERİNDEKİ SIR

Serinin yaratıcı George Lucas, karakterleri oluştururken isimlerini başta Sanksritçe, Latince, Antik Yunanca olmak üzere birçok dilden ilham alarak oluşturduğu çoğu Star Wars hayranı tarafından bilinir. Bununla yetinmeyen Lucas, karakterlerine verdiği isimlerde, karakterin profiline dair ince ipuçlarını seyirciyle paylaşmayı seven biri. Buna birkaç örnek verelim; Darth Vader; Vader ismi antik Germen dillerinde Vater kelimesinden esinlenerek oluşturulmuştur. Vater, Germence’de Baba manasına gelmekte olup, hala Almanca’da yer yer kullanılan bir terimdir. Darth ise, eski İngilizcedeki Karanlık olan manasına gelen Deorc kelimesi ilham alarak oluşturulmuş ve bu iki ismin kombine hali “Karanlık Baba” manasına gelmektedir. Bu da karakterin kendisi hakkında bize tam manasıyla ipucu sunuyor.

Başka bir örnek ise Luke ismi incelendiğinde ortaya çıkıyor. Luke, Latince’den türemiş olup aydınlık, şafakta doğan manalarına gelmektedir. Bu Luke’un aydınlık yoldan sapmaz kişiliğine dair bir mesaj. Yine Tyrannus ismi, antik Yunanca’da hükmeden, hükmetmek isteyen, zorba gibi manalara gelen Turannos kelimesinden ilham alarak oluşturulmuş. Sürekli üstün güç arayışında olan Dooku karakterini, bundan daha iyi tanımlayabilen bir kelime olabilir mi?

Seride bunlar gibi sayısız bir çok örnek mevcut. Peki eski serilerde süren bu gelenek, JJ Abrams tarafından devam ettirildi mi? Yeni serinin karakterlerine bir göz atalım; Serinin kötü karakterlerinden Kylo Ren‘in ismini inceleyelim. Kylo isim kökeni olarak, İspanyolca’da Cielo kelimesinden gelmekte. Cielo’nun İngilizce’deki karşılığı ise “Sky” yani gökyüzü. Kylo Ren karakteri ile ilk tanışıldığında, George Lucas’ın uyguladığı bu isim kökenleri teorisine dayanarak kendisinin bir Skywalker olacağı düşünülmüştü. Nitekim The Force Awakens’in gösterime girmesi ardından bu iddia sahipleri haklı çıkmıştı ve Kylo Ren’in aslında Leia’nın oğlu olduğunu yani Skywalker kanı taşıdığını öğrenmiştik. Böylece anladık ki JJ Abrams, G.Lucas’ın bu geleneğine sadık kalmayı seçmişti.

Peki gelelim Rey karakterinin isim kökenine. Rey; köken olarak Latince’de Rex isminden gelmiş olabileceği tahmin edilmekte. Latince de Rex, kral, kralın kanı/soyu manasında kullanılan bir kelime. Keza İspanyolca’da bu kelime direkt Rey olarak kullanılmakta. Yani İspanyolca’da Rey, kral/kral kanı demek. Bu da Rey’in, Darth Sidious ile olan ilişkisine dair, ciddi bir atıf olabileceği ihtimalini bir parça arttırıyor.

2-) DÖVÜŞ STİLLERİ VE MİMİKLERİ

Rey ve Darth Sidious’un, en benzer özelliklerinin başında dövüş stilleri gelmekte. Revenge of the Sith filminde, Mace Windu önderliğindeki Jedi’lara saldıran Sidious’un gardını alış şekli ile Rey’in ışın kılıcıyla ilk tanıştığı sahnede, Kylo Ren’e saldırırken gardını alış şekli neredeyse surat ifadesine kadar birebir aynı.

Dövüş stili birbirine benziyorsa ne var bunda diyebiliriz elbette. Fakat buna benzer durumlar, Star Wars külliyatında daha öncede yaşanmıştı. Luke ve Anakin Skywalker’ın baba-oğul ilişkisi dövüş stillerinden, mimiklerine kadar benzeştirerek seyirciye sunmuştu. Özellikle son zamanların popüler animasyonlarından The Clone Wars’ta bu durum iyice ayyuka çıkmıştı. Üstelik filmlerde de iki karakterin baba-oğul ilişkisini vurgulayan, birçok benzer sahne mevcut.

3-) SKYWALKER-PALPATİNE MÜCADELESİ

Star Wars genel külliyatına girmeden sadece film serilerini ele alarak değerlendirildiğinde, bir Skywalker Saga’sı olarak karşımıza çıkıyor. Yani önceki 6 filmde, son çıkan 2 filmde bildiğimiz gibi Skywalker ailesinin başından geçenler konu edilmekte. Önceki 6 filmi ele alalım. Anakin Skywalker, galaksiyi kaosa sürüklemek isteyen bir tarikat olan Sith’in sonunu getirecek olan antik bir kehanette bahsedilen kahraman rolüyle karşımıza çıkıyor. Sonrasında ise Sith’in nihai temsilcisi olan Darth Sidious’un tuzağına düşerek, karanlık tarafın etkisine giriyor ve artık kendini bir Skywalker olarak tanımlamıyor. Akabinde başka bir Skywalker ortaya çıkıyor ve karanlık düzenle yani Palpatine’in namı diğer Darth Sidious’un düzenine meydan okuyor. Yani 6 filmlik serinin alt metni Skywalker-Palpatine mücadelesinden oluşuyor.

Yeni serinin fanlar tarafından çok tepki gören son filmi The Last Jedi’da ise, bizzat Luke Skywalker tarafından Rey’e, Darth Sidious’tan bahsedildi. Bu sahne, Obi-Wan’ın Luke’a, Darth Vader’dan ilk kez bahsettiği sahneyi ciddi manada anımsatıyor. Buradaki tek fark, Luke’un aslında Rey’in kimliğini bilmiyor olabileceği ihtimali. Sidious’un bahsinin detaylı bir biçimde geçmesi ve akabinde The Rise of Skywalker teaserında yapılan Palpatine vurgusu ve hemen akabinde JJ Abrams’ın, Palpatine açıklaması hiç tesadüfi değil gibi.

Yeni filmde Skywalker tarafı belliyken, Palpatine tarafını temsil eden kişinin Snoke olduğu düşünülüyordu. Fakat Snoke’un beklenmedik ölümü kafaları karıştırdı. Peki ya Palpatine tarafını temsil eden kişi Rey ise?
Bütün bunlar ele alındığında çokta uzak bir ihtimal değil gibi. Üstelik bu sefer aydınlığı Palpatine, karanlığı ise Skywalker tarafının temsil ediyor olabilme ihtimali gayet ilgi çekici.

4-) TEMA MÜZİKLERİNDEKİ BENZERLİKLER

İsmi Star Wars serisi ile özdeşleşmiş olan ünlü besteci John Williams, seriye muazzam birçok bestesiyle birlikte renk katmış bir isim. Kendisinin besteleri yaparken, karakterlerin ruh halini anlamak için film daha çekim aşamasına girmeden senaryoyu ve kendisi için özel olarak hazırlanmış bilgileri okuyarak, bestelerini bu şekilde oluşturduğunu biliyoruz.

Şimdi John Williams’ın Palpatine karakteri için hazırladığı, The Emperor’s Theme’e kulak verelim;

Şimdi de yine John Williams’ın Rey için hazırladığı Rey’s Theme‘i bir dinleyelim;

Benzerliği fark ettiniz mi? Etmediyseniz, Rey’s Theme’in hızını 0.25‘e düşürüp, 23.saniyeden itibaren tekrar dinleyin. Müzik Emperor’s Theme’in neredeyse aynısı. Notaları karşılaştırdığımızda yine aynı Rey’s Theme’in bir noktasında Emperor’s Theme ile özdeşleştiğine tanık oluyoruz.

Acaba bu müzik bize Rey’in geçmişi hakkında küçük bir enstantane sunuyor olabilir mi?

5-) DİSNEY’İN LEGENDS’I TELAFİ ÇABALARI

Bildiğiniz gibi Star Wars markasının Disney tarafından satın alınmasıyla birlikte, filmler dışında oluşturulmuş olan Genişletilmiş Evren(Expanded Universe) diye tanımladığımız bütün hikayeler ve bazı karakterler “Legends” adı altında tamamen rafa kaldırılmıştı. Fakat Disney’in bu hamlesi, Star Wars külliyatını sahiplenen hayranlar tarafından yoğun tepkiyle karşılandı. Bu tepki üzerine Disney, Legends’a ait karakterleri yeniden işleyip, Canon olarak adlandırdığımız yeni külliyata eklemeye başlamıştı. Peki artık yok sayılan eski külliyatta yani Legends’ta, Sheev Palpatine namı diğer Darth Sidious’un, Jedi bir torunu olduğunu biliyor muydunuz?

Legends olarak değerlendirilen Jedi Prince serisinin kahramanı Ken Palpatine

Legends’ta bu öykü pek tutmasa da şöyle özetleyebiliriz; Palpatine’in genetiğinden Jango Fett-Boba Fett örneğinde olduğu gibi bir oğul oluşturuluyor. Akli dengesi yerinde olmayan bu oğul, daha sonra biriyle ilişki yaşayarak Ken isminde bir çocuk sahibi oluyor. Palpatine’in kanını taşıyan bu çocuk, Luke Skywalker tarafından bir Jedi olarak yetiştiriliyor ve köklerinden ötürü Jedi Prensi lakabıyla anılıyor. Bu hikaye serisi altı pek doldurulmadığı için tutmamış olsa da, Disney’in Legends’tan esinlenerek oluşturmak istediği yeni bir karakter için ilham kaynağı olabilecek bir potansiyele sahip.

Rey’in Palpatine ile direkt bir akrabalık bağı olur mu bilemeyiz. Fakat son gelişmelerden ve detaylı incelemelerden sonra bu teori pekte yabana atılacak gibi değil. Rey, Palpatine’in ölümünden sonra doğmuş olsa da, akrabalık bağı için bu durum pek engel değil.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4