Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Gölgelerin ve Alevin Tanrısı ”R’hllor”

Gölgelerin ve Alevin Tanrısı ”R’hllor”

PAYLAŞ

Diyarda ilk etkileri;

İnanışın takipçileri Essos’da fazlasıyla yaygın olmasına karşın Westeros bölgesinde Stannis Baratheon’a kadar destekçi bulamamıştır. Dini bölge çapında yaymak için bölgeye Myr’lı Thoros gönderilmiştir. Din dönemin hükümdarı Aerys II Targaryen’ın (Deli Kral) alevlere takıntılı bir kişiliği olduğunu bildiği için bizzat ondan bir destek beklenmesine karşın Thoros’un bütün girişimi başarısızlık ile sonuçlanmıştır.

İnanılışa göre R’hllor dualara cevap olarak takipçilerinden kurban getirmeleri için istek de bulunur.

R’hllor nedir?

R’hllor, Işığın Lordu, Ateşin Kalbi, Gölgelerin ve Alevin Tanrısı olarak da bilinir. İnanış, dünyanın iki tanrıdan ibaret olduğunu varsaymaktadır.
Işığın Lordu, ateşin ve hayatın tanrısıdır. Bir diğer tanrı ise gerçek ismi hiç konuşulmayan soğuğun ve ölümün tanrısıdır. Karanlığın, soğuğun ve ölümün bütün güçlerinin sadece bu tanrıya hizmet ettiğine inanılır. Kehanete göre bu iki güç dünyanın kaderi için sonsuza dek mücadele edecektir. Asshai’nin büyücülerinin kehaneti ise bu mücadele ancak Azor Ahai’nin ”Işık Getiren” adlı ateşli kılıcı ile tekrar gelip Ötekiler ile mücadelesini kaybettiği takdirde dünya da onunla birlikte yok olacak.

Takipçiler, her akşam ateş ve şarkılarıyla, R’hllor’a aydınlığı geri getirmesi için dua ederler.

Rahipler, genellikle gelecekten haber alabilmek için alevlerin içine bakarlar. Bunun aksine inancın tüm bireyleri rahip değildir. Bununla birlikte görev alan kişiler çocukluktan itibaren köle ya da gönüllü olarak bu birliklere teslim edilirler. Bu çocuklar sonradan rahip ya da rahibe olduğu gibi fahişe yada savaşçı da olabilirler.

”The night is dark and full of terrors.”

Seride gördüğümüz takipçiler;

Melisandre;

Hem dizi de hem seride en fazla gördüğümüz takipçi olan Melisandre of Asshai (Asshai’li Melisandre) Azor Ahai olduğunu düşündüğü Stannis Baratheon’un danışmanlarından biri olarak seri de kendini göstermiş oldu. Çekici bir aksanı ile insanları etkilemekte başarılı bir karakterdir. Kızıl saçları, beyaz cildi, yüzü ve kusursuz fiziği ile olağanüstü bir güzelliğe sahiptir. İklim değişikliğine karşın soğuğa aldırmadan uzun fakat ince kırmızı kıyafetler giymeye devam eder. Gölge Suikastçısı ve ateşte geleceği görme özelliğinin yanı sıra dizi de ölen bir insanı diriltme ve kullandığı gerdanlığını ile asla yaşlanmayan bir karakter olduğu gösterildi.

Thoros;

Dinini yaymak için Westeros’a gelip uzun bir yaşam sonunda kendini Sancaksız Kardeşliğin bir üyesi olarak karşımıza çıktı. Serinin sevenleri tarafından oldukça sevilen bir karakter olan Thoros ilk olarak Robert’ın İsyanına destek verdi. Greyjoy isyanı sırasında Pyke duvarlarına ilk çıkan isimlerden biri olup isyan sonunda Kraliyet tarafından tanınan bir isim olarak diyarda yaşamına devam etti. Eddard Stark tarafından Gregor Clegane’i bulmak için görevlendirilen ekipte yer aldı. Ekibin Gregor Clegane tarafından dağıtılması ile beraber Sancaksız Kardeşliğin kurucu üyelerinden biri olur. Thoros’un ölüleri diriltme yeteneğinin yanında alevlerde geleceğe dair görüler görme yeteneğide mevcuttur.

Moqorro;

Seri de ilk olarak Yüksek Rahip Benerro tarafından Daenerys Targaryen’a gönderilen rahip Jorah Mormont, esiri olan Tyrion Lannister ve son olarak Victarion Greyjoy karakterlerinin yanında görülmüştür. Victarion’un yarasını iyileştirmiştir. Victarion’u fazlasıyla etkileyen rahip gemide seyahat etme ile kalmayıp bereketli rüzgarlar getirebileceği vaadiyle geminin üstadını dahi öldürtüp Demir Donanma kaptanını fazlasıyla etkilemiştir.

Benerro;

Volantis Kızıl Tapınağı’nın Yüce Rahibi olan Benerro seri de gördüğümüz diğer takipçiler arasında en üst düzey mertebeye sahiptir.
Moqorro’yu Targaryen kızına gitmesi için bizzat kendisi görevlendirmiştir. Seri de sokakta yaptığı bir konuşmada karşımıza çıkan yüce rahip Jorah Mormont ve Tyrion Lannister tarafından görülmüştür. Rahip yaptığı konuşmada insanlar ona taparcasına tavırlar sergilemiştir. Azor Ahai’nin Daenerys Targaryen olduğunu konuşmalarında dile getirmektedir.