Ana sayfa Harry Potter Riddikulus Büyüsü ve Böcürtler

Riddikulus Büyüsü ve Böcürtler

PAYLAŞ

Riddikulus Büyüsü; eğlenceli ve çoğumuzun favori büyülerinden biri. Hepimiz bu büyüyle üçüncü kitapta Remus Lupin’in anlatımıyla Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde tanıştık. Oldukça ilgi çekici ve güzel bir savunma büyüsü olduğu doğru fakat şöyle bir baktığımız zaman çoğu Hogwarts’lı öğrencinin bu büyünün farklı yönlerini fark etmediğini görüyorum. Öyleyse bu büyünün doğru anlamını ve çeşitli kullanımlarını öğrenmeye başlayalım!

Riddikulus büyüsünü tanım olarak birine sorduğunuz zaman size şu cevabı verecektir; “Böcürtleri komik şeylere dönüştüren büyü.” Peki bu tanım doğru ya da yeterli mi? Hayır! Evet bu büyüyü sık sık böcürtler için kullanıldığımız doğru fakat büyü yalnızca böcürtleri komik şeylere çevirmiyor. Her şeyi komik şeylere çeviriyor! Siz bu büyüyü ister bir böcürte, ister bir düellocuya karşı kullanabilirsiniz. Hatta düelloda belki de dikkat dağıtmak amacından bir böcürte karşı kullanmaktan daha yararlı olacaktır. Anlayacağınız bir büyünün farklı kullanım alanlarını ve gerçek işlevini bilmek önemli.

Bahsetmemiz gereken ikinci bir nokta daha var; Böcürtleri yenmek üzerine yöntemler. Öncelikle şunun tanımını kesin olarak bilmemiz gerekli; Böcürt tam olarak nedir? Böcürt şekli ve şemali bilinmeyen ve karşısındaki kişinin en korktuğu şeyin biçimini alan tam olarak canlı sayılamayacak ruhani varlık. Eğer dikkatli bir okuyucuysanız açıklamadaki önemli noktayı fark etmişsinizdir. Böcürt normalde şekilsiz bir varlık olmasına rağmen eğer karşısına biri geçerse onun en korktuğu şeyin halini alıyor. Riddikulus büyüsü korkuya komiklik olarak ters etki yaratması için kullanılsa da tek yol elbette bu değil. Eğer karşınızdaki biçimi olan bir varlık varsa ona istediğiniz büyüyü yapabilirsiniz değil mi? Onu farklı şeylere de çevirebilirsiniz. Ve bunu yapan bir büyücü de tanıyorum; Remus Lupin’in babası Lyall Lupin.

Bahsedilen hikayede Lyall Lupin’in Riddikulus büyüsü kullanıp kullanamadığı ayrıntı verilmese de saldırgan bir adam şeklinde olan böcürtü bir çayır mantarına çevirdiği anlatılıyor. Çayır mantarının kime göre komik olduğu tartışılır tabi ama genelde böcürtün dönüştürüldüğü şeyler ile bir ortak noktası olur. Dolunay ve balonu düşünün ikisinin de yuvarlak olması gibi, ya da dev bir yılanın aynı boyun uzunluğuna sahip komik bir oyuncağa dönüşmesi gibi. Bu yüzden Lyall Lupin’in farklı bir büyü kullandığının açık olduğunu düşünüyorum.

Haydi bir de şunun üzerine düşünelim; Peki ya böcürt korkusuz biriyle karşı karşıya gelseydi? (Böyle bir şeye kendi adıma ihtimal vermiyorum.) Zaten şekilsiz olan böcürt bir şeye dönüşemeyeceği için belki de korkusuz kişi için daha tehlikeli sonuçlar yaratabilirdi değil mi? Bütün böcürtler bir dolaba saklanmıyor sonuçta. Bu yüzden en azından bu yazıdan şu sonucu rahatlıkla çıkarabilirsiniz; korku güçsüzlük değil, güçtür.

Yorumlar