Ana sayfa Oyunlar League Of Legends Riot Games’in Düzenlediği Turnuvalardan MSI’ın 1 Mayıs’ta Başlaması Tesadüf mü? – Eleştiri

Riot Games’in Düzenlediği Turnuvalardan MSI’ın 1 Mayıs’ta Başlaması Tesadüf mü? – Eleştiri

PAYLAŞ

Riot Games’in popüler oyunu League of Legends, e-spor alanında çok önemli bir yer tutmaktadır. Milyon dolarlık ödül havuzları olan turnuvalar gerçekleştirmesi, dünyanın her yerinde şirketler, ofisler açması, takımlar, ligler oluşturması… Ancak bu yıl Sezon Ortası Turnavası (MSI) olarak adlandırılan bu turnuva 1 Mayıs’ta başlamıştır. Her işini en ince ayrıntısına kadar planlayan Riot’un yapacağı turnuvanın 1 Mayıs’a denk gelmesi bir tesadüf müdür? Hayır! Peki o zaman neden turnuva başlangıcı için İşçi ve Emekçi Bayramı seçildi? Cevap basit. Kitleleri daha fazla apolitize etmek ve gerçeklik algılarını ortadan kaldırmak, sınıfını bilmeyen, sadece tüketen, iyice bağımlı hale gelen insanların oluşumuna katkı sağlamak.

Türkiye Büyük Finali 2017


Modern dönemin önemli filozoflarından Jean Boudrilliard, dünyanın geldiği noktayı açıklamak için simülasyon kuramını ortaya atmıştır. Basitçe bu kuram; içinde yaşadığımıza inandığımız gerçekliğin aslında bir gerçeklik olmadığına, birileri -ki bu birileri genelde büyük şirketler olur- tarafından yaratıldığına ve bizim onu gerçek olarak algıladığımızı savunur . Truman Show, Matrix gibi.

Bu gerçeklik kaybı veya simülasyon nedir? Baudrillard simulasyonu Fransa’da bulunan Lascaux Mağrası üzerinden açıklar. Lascaux Mağrası, ilkel insan çizimlerinin bulunduğu bir mağaradır ve mağara ziyarete kapalıdır. Buna karşılık Fransa hükümeti, mağaranın hemen yanına bire bir aynısı olan sahte (simulatr) bir mağra yapar. Ancak yeni, çakma mağara orijinal mağarayı da zihinlerde kendine dönüştürür ve her iki mağarayı da kendileştirir ve gerçekliğin yıkımına yol açar. Baudrilliard’a göre bu durumlar anlamları yok eder.

Peki, sürekli olarak tükettiğimiz oyunların işlevi nedir? En nihayetinde oyunları üreten her firma veya şirket kar amaçlı hareket eder ve bu karı elde etmek için Makyavelist (amaca giden her yol mübahtır) yaklaşırlar. Bilgisayar başında oluşabilecek sağlık problemleri, bağımlılık noktasına gelen insanların psikolojik problemleri, sosyal hayatta yaşattığı problemler… Şirketler bunlarla ilgilenmez, umursamaz hatta memnun olur. Çünkü kapitalizm bunu böyle ister.

Bunları yazmaktaki amacım oyunları kategorize etmek, nefret saçmak, günah keçisi ilan etmek değil sadece perde arkasına ufaktan da bir değinmek. Gerçek dünyamızı milyonlarca sorunla dolduran bu sistemin, bir de bize utanmadan alternatif evrenler sunmasına ve bireyleri iyice bireyselliğe, umursamazlığa, apolitikliğe itmesine ses çıkartmak.

Gerçek dünya sömürüsüz ve eşit olursa; alternatif kaçış evrenlerine de ihtiyaç kalmaz! Gerçeklik algısıyla kalın. 🙂

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1