Ana sayfa Game Of Thrones Yenilmez Genç Kurt: Robb Stark

Yenilmez Genç Kurt: Robb Stark

PAYLAŞ

Robb Stark, Eddard Stark ve Catelyn Tully’nin evliliklerinin ilk meyvesidir. Nehirova’da doğan Robb Stark’ın doğumunu babası görememiştir. Babası Ned Stark bu sırada Robert İsyanı’nda öncü birliklere komuta etmekle görevliydi ve isyan bittiğinde oğlu Robb ve karısı Catelyn’i alıp Kışyarı’na döndü, evlerine dönerken yanlarında piç Jon Kar da vardı. Robb diğer üç kardeşi (Rickon, Bran, Sansa) gibi Tullyler’e özgü mavi gözlere ve kızıl kahve saçlara sahipti, Kışyarı’nda 14 yıl boyunca babası ve Kışyarı’nın diğer önemli kişileri tarafından en iyi şekilde yetiştirildi.

Taht Oyuınları

Jon Kar ile beraber ilerleyen dönemlerinde yanından ayıramadığı ve her şeyden çok ona bağlı olduğu ulukurdu Bozrüzgar’ı ve diğer Stark çocuklarına ait ulukurtları buldu. Kral Robert ve ailesi Kışyarı’na geldiğinde Joffrey ile tahta kılıçlarla küçük bir müsabaka yapmışlardı.

8b7e7ab65c8618cb3f5f032fabb93ed5

Babası, Kral Robert’ın teklifiyle Kral Eli olunca ve Kral Toprakları’na gidince henüz 14 yaşındayken Kışyarı’nın vekil lordu olarak görev yaptı.

Not:Normalde bu görev Catelyn Tully’ye aitti fakat Bran kuleden düştükten sonra Catelyn bu görevi yerine getiremedi ve Bran’ın yanından ayrılmadı, bu durumda Vekil Lord olarak olarak Robb görev yapmak zorunda kaldı.

Annesi de Kral Toprakları’na gidince Robb Kışyarı’nın gerçek anlamda tek Vekil Lordu oldu, bu süre zarfında Tyrion ve birkaç Gece nöbetcisi Kışyarı’na ziyarette bulundu. Kara kardeşlere oldukça hoşgörülü davranan Robb Tyrion’a tam tersi bir tavır gösterdi ve aralarında ufak bir tartışma yaşandı.

Robb, Kral Robert’ın ölüm haberinden sonra babasının Kral Toprakları’nda zindana atıldığı haberini alınca tüm kuzeyli sancaktarlara kuzgunlar gönderdi ve hepsini Kışyarı’na çağırdı. Gerçek Kışyarı Lordu Eddard Stark’ın esir düştüğünü öğrenince kuzeyli bütün sancaktarlar ordularını toplayıp Kışyarı’na geldi, Robb kuzeyli lordları sırayla Kışyarı’nda ağırladı.

Lordlara verilen ziyafet sırasında Robb ve İrijon Umber arasında tartışma oldu, İrijon Robb’a kılıcını çekince Robb’un ulukurdu Bozrüzgar İrijon’un üzerine atıldı ve sol elinin iki parmağını kopardı. Bunun üzerine ayağı kalkan İrijon espiri yaptı ve tüm salon kahkahalara boğuldu, böylece Robb ile aralarındaki sorun çabucak tatlıya bağlandı.

tumblr_mp6yjxLPNG1sthoq4o1_500

Tüm Kuzeyli askerler toplanınca Robb birliklerinin başına geçti ve Bozrüzgar’ı da alıp güneye doğru yola çıktı. Nehir Toprakları’nın doğusunda kurduğu kamp sırasında annesi Catelyn ve annesinin amcası Brynden ‘Karabalık’ Tully ile karşılaştı. (İlerleyen dönemlerde Karabalık Robb’un en büyük yardımcısı ve danışmanı olmuştur, Robb’un zaferlerinde büyük rol oynamıştır). Robb annesine, Kışyarı’na dönüp küçük kardeşleri Rickon ile Bran’ın yanında olması gerektiğini söyledi fakat Catelyn buna uymadı ve Robb’un yanında kalmayı tercih etti.

Robb ordusuyla Freyler’in kalesi olan İkizler’e kadar vardı. Babasını en hızlı şekilde kurtarmanın tek yolu İkizler’den geçmekti ve bunun için İkizler Lordu Walder Frey’den geçiş izni alması gerekti. İkizler’den geçmek için gereken izni bizzat Robb gidip almak istedi fakat Galbart Glover ve Roose Bolton Walder Frey’in Tywin’in tarafına geçebileceğini, Robb’u esir alabileceğini söylemesi üzerine Robb bu karardan vazgeçti. Catelyn Stark Robb’a, Freyler’in Tully sancaktarı olduğunu, tekliflerini kabul etmese bile Catelyn’i esir almayacaklarını söylemesi üzerine Robb İkizler’e annesini gönderdi. İkizler’de geçirdiği kısa süre zarfında Robb’un yanına dönen Catelyn Tully Walder Frey’le anlaşma sağladı fakat Walder Frey’in bazı şartları olduğunu da söyledi. Robb babasını kurtarmak için ne gerekirse yapacağını ve ne teklif ederlerse kabul edeceğini söyledi, böylece 20.000 kişilik kuzey ordusu İkizler’den Nehir Toprakları’nın batısına geçti.

dqQfBIm

 

Walder Frey’in Anlaşmasının Şartları:

  1. Küçük Walder ve Büyük Walder uygun yaşa gelene kadar Kışyarı’nda eğitim görecek, uygun yaşa geldiklerinde Kışyarı muhafızı olarak görev yapacaklar.
  2. Olyvar Frey Robb’un yaverliğini yapacak ve savaş bittiğinde şövalye ilan edilecek.
  3. Arya sağ salim eve dönerse uygun yaşa geldiğinde Elmar Frey ile evlenecek.
  4. Robb savaş bittiğinde Lord Walder’ın herhangi bir kızıyla evlenecek.

 

İkizler’den geçtikten sonra Robb, Tullyler’in yerleşkesi olan kuşatma altındaki Nehirova’yı kurtarmak için bir plan yaptı. Jaime Lannister Nehirova’yı kuşatıyordu ve Tywin Lannister da bu sırada Yeşil Çatal’daydı, eğer Robb tüm ordusu ile Nehirova’ya yürüseydi Tywin Lannister tarafından arkadan vurulacağının farkındaydı. Bu yüzden ordusunu ikiye bölmeye karar verdi, böylece Tywin’in dikkatini dağıtacaklarını düşünen Robb Stark ordusunun neredeyse %80’ini oluşturan piyadeleri Roose Bolton’un emrine verdi. Roose Bolton Tywin ile karşılaşmak ve onu oyalamak için Yeşil Çatal’a yürüyüşe geçti, Robb ise Frey askerleri ve kuzeyli süvarilerle Nehirova’ya doğru yürüyüşe geçti. Nehirova yakınlarına geldiklerinde Robb, Jaime’nin ordusunu üçe böldüğü haberini aldı ve tekrar bir plan yaptı. Planı uygulama vakti geldiğinde Robb, Jaime’nin komutasındaki orduyu Fısıltılı Orman’da gafil avladı ve Jaime’yi esir aldı. Jaime’nin yenildiğini bilmeyen diğer iki ordu bu sırada tekneleriyle nehirden Nehirova’ya saldırı hazırlığı yapıyordu, Kamplar Savaşı denilen bu savaşta da Robb ve ordusu Jaime’nin üçe böldüğü tüm orduyu dağıttı, böylece Nehirova kuşatmadan kurtuldu ve içeride hapsolan tüm insanlar kurtuldu (Bu sırada Yeşil Çatal’da Tywin ile çarpışan Roose Bolton ağır kayıplar vererek Moat Cailin’e çekilmiştir, oğlunun esir düştüğü haberini alan Tywin ise birliklerini Harrenhal’a çekmiştir).

109BaelorSchlachtImWisperwald_(2)

 

Kuşatma kaldırıldıktan çok kısa bir zaman sonra Robb babasının kral Joffrey tarafından öldürüldüğü haberini aldı. Henüz on beş yaşındayken tek amacı babasını kurtarmak olan bir çocuk o gün babasının haberini alınca yıkıldı, ordusuyla ne yapacağını bilemeyen Robb babasının ölüm haberini aldığı günün akşamı tüm nehir ve kuzey lordlarını topladı ve babası öldükten sonra ne yapacaklarına dair fikirlerini almak istedi. Herkes teker teker fikrini söylerken Fısıltılı Orman’da iki çocuğunu kaybeden Rickard Karstark asla geri çekilmemeleri gerektiği, Lannisterlar’dan intikam almadan geri çekilmeyeceğini dile getirdi. Bazı lordlar Stannis’e katılmayı, bazıları ise diyarın en büyük ordusunu toplayan Renly’ye katılmaları gerektiğini söyledi. Robb Joffrey’nin ensestten doğma olduğunu henüz bilmediği için kafası iyice karışmıştı. Stannis varken Renly’nin taht talebinin aptalca olduğunu da bilen Robb düşünceli bir şekilde sessizliği gömüldü. Diğer lordlar Renly mi Stannis mi tartışırken İrijon Umber gür sesiyle tüm kalabalığı susturdu ve güzel bir konuşma yaparak Robb’u Kuzeyin Kralı ilan etti, nehir lordları ve kuzeyli lordlar da İrijon’a eşlik ettiler. Böylece Robb lordlarının isteğiyle Kuzeyin Kralı oldu. Artık tek yapması gereken babasının intikamını almaktı.

tumblr_ln3l7tcrd01qbndjvo1_r1_500

Kralların Çarpışması

Nehirova’yı aldıktan sonra nehirli askerler de Robb’a katılsa da Jaime tarafından Altındiş’te mağlup olup Nehirova’ya çekilen nehirli asker sayısı oldukça azdı ve bu Robb için yeterli değildi. Bu yüzden Robb babasının himayesinde büyüyen Theon Greyjoy’u babası Balon ile anlaşması için Demiradalar’a gönderdi, annesi Robb’un bu hareketini onaylamasa da Robb Kralın Şehri’ni almak için Balon Greyjoy’un gemilerine ihtiyacı olduğunu söyledi ve annesini önemsemedi. Robb Theon’u göndermesinin üzerinden çok bir zaman geçmeden annesi Catelyn’i, ordusuyla Kral Toprakları’na yürüyen Renly Baratheon ile anlaşma sağlaması ümidiyle Menzil’e gönderdi. Ancak Robb’un iki hamlesi de başarısızlıkla sonuçlandı. Robb’un Demiradalar’a gönderdiği Theon Greyjoy, babasının kendini kral ilan etmesi üzerine babasının tarafında olmayı seçti ve Robb’a ihanet etti. Catelyn Tully ise Renly ile hemen hemen anlaşmaya varmıştı fakat Renly, Catelyn Renly’nin çadırındayken öldürüldü ve Catelyn kaçmak zorunda kaldı.

Renly-s-death-The-Ghost-of-Harrenhal-renly-and-loras-35152737-1280-720

 

Robb’un beklemek için daha fazla zamanı yoktu, savaşmaz ise askerlerinin davasına ortak olmayacağını biliyordu ve bir an önce harekete geçmesi gerekti. Robb, Theon’dan ve Catelyn’den haberi olmadan ordusunu toparladı ve süvarileri ile birlikte yola çıktı. Robb’un ilk amacı, Jaime’nin dağılan ordusunu toplayan ve Lannis Limanı’ndan toplanan yeşil oğlanlardan oluşan ordusuyla Öküzağzı’nda yeni bir birlik kuran Stafford Lannister’ı alt etmekti ama Stafford’un ordusu Robb’un ordusunun yaklaşık iki katıydı ve çoğu süvarilerden oluşmaktaydı. Robb yine de Stafford’un ordusuyla çarpışmaya niyetliydi. Robb’un şansı yaver gitti ve ulukurdu Bozrüzgar dağlarda yalnızca keçilerin kullandığı bir patika keşfetti. Robb ordusunu gece boyunca patikadan yürüttü ve Stafford’un ordusunu uykusunda yakaladı. Robb kimsenin kaçmaması için Bozrüzgar’ı atların içine saldı, Lannister kamplarındaki herkesi öldürdü, savaştan neredeyse hiç kimse sağ çıkamadı, atına binip kaçmaya çalışan Stafford Lannister ise Fısıltılı Orman’da iki oğlunu Jaime Lannister’ın öldürmesiyle kaybeden Rickard Karstark tarafından arkasından saplanan bir mızrakla öldürüldü. Robb’un kazandığı bu zafer üzerine adına ”Karanlıktaki Kurt” adlı şarkı yazıldı. Zaferinin ardından batıdan çekilmeyen Robb Stark batının tamamen işgaline başladı. İrijon Umber’ı Castamere ve Altındiş yağmasına gönderdi, Dacey Mormont’a ne kadar hayvan varsa toplamasını ve nehire sürmesini emretti ve kendisi de kaleleri işgal etmeye başladı.

got-game-of-thrones-28682238-500-254

Casterly Kayası’na üç gün mesafedeki tüm batı topraklarını fetheden Robb Stark batının önemli yerleşkelerinden Kulizi ve Sarpkaya kalelerini de aldı. Sarpkaya’yı kuşatırken omzundan bir ok yiyerek yaralanan Robb Stark, kaleyi aldıktan sonra hemen içeri girdi ve kalenin sahibi Westerling Hanesi’nden Jeyne Westerling adında bir kız tarafından yarasını tedavi ettirdi. Robb yarasını tedavi ettirirken eline bir mektup geçti. Mektupta çocukluğu boyunca beraber büyüdüğü, kardeşi gibi gördüğü Theon Greyjoy’un Kışyarı’nı ele geçirdiği, Greyjoylar’ın kuzeyi işgal ettiği, Victarion’un Moat Cailin’i aldığı ve hepsinden önemlisi de Theon’un kardeşlerini katlettiği haberini aldı. Her şey güzel giderken üst üste gelen olaylarla yıkılan Robb Stark’ı o gece Jeyne Westerling teselli etti, Robb, Jeyne’in bekaretini almıştı. Kızın bekaretini aldıktan sonra başka şansı olmadığını düşünen Robb Stark, kızın onurunu kendi onurunun üstüne saydı ve Freyler’e verdiği sözü hiçe sayıp Jeyne Westerling ile evlendi. Evlilik haberini öğrenen Walder Frey bütün kuvvetlerini İkizler’e çağırdı ve Robb ile anlaşmasının içinde olan her şeyi de geri aldı, Robb’un yaveri Olvyar da dahil.

Robb-and-Jeyne-robb-stark-31118838-1333-750

Kılıçların Fırtınası

Dayısı Edmure’un Geçitler denilen bölgede Tywin’i yendiği haberini alan Robb Stark batının fethini durdurdu ve Nehirova’ya geri döndü. Robb, Nehirova’ya döner dönmez dayısı ile görüştü. Dayısı Robb’a, Tywin’i nasıl püskürttüğünü anlatarak böbürlenirken Robb Edmure’u susturdu ve asıl planı mahvettiğini söyledi. Robb’un batıyı fethetme sebebi Tywin’in topraklarının tehdit etmek ve onu batıya çekip kıskaca almaktı, planın işlemesi için Edmure’un kalesinde kalması ve Tywin’in geçişine izin vermesi gerekiyordu ama Edmure Tywin’i püskürterek bir çok olaya sebebiyet vermişti. Edmure’a karşı Geçitler’de ağır yenilgi alan Tywin Tyrell kuvvetleriyle birleşmişti ve bu sırada Karasu Koyu’nda Kral Toprakları’na saldıran Stannis’i arkadan vurarak ordusunu yerle bir etmişti. Bütün bu olanlardan sonra Robb’un intikam planları artık yerini ümitsizliğe bıraktı, Lannister ile Tyrelller’in ittifakına karşı hiç ümidi yoktu, hem artık Freyler’in desteği de ellerinden kayıp gitmişti.

got-game-of-thrones-34246409-500-200

Dayısıyla olan konuşmasından sonra kaos üstüne kaos yaşayan Robb şok edici bir haber daha aldı, iki oğlunun ölüm haberini alan annesi kızlarını kurtarmak için Jaime Lannister’ı serbest bırakmıştı. Bu haberi yalnızca Robb almamıştı, aynı zamanda Fısıltılı Orman’da iki oğlunu kaybeden Rickard Karstark da Jaime’nin kaçtığını öğrenmişti. Rickard Karstark oğullarını öldüren adamın serbest kaldığını duyunca çılgına döndü ve kralından adalet istedi, Robb annesine ev hapsi verdi ama bu Rickard Karstark’a yeterli gelmedi. Robb’un haberi olmadan Nehirova zindanlarına adamlarını sokan Rickard Karstark intikam için Willem Lannister ve Lannister kanı taşıyan Tion Frey’i öldürdü. Rickard’ın esirleri öldürdüğünü öğrenen Robb Stark kralına karşı böyle bir suç işlediğini gerekçe göstererek Rickard Karstark’ı yanına çağırdı, Rickard Karstark bir Lannister öldürmenin neresinin suç olduğunu merak ederek Robb’a karşı geldi, ayrıca annesinin de bir Lannister’ı serbest bıraktığını hatırlattı. Bütün bu sözlere kulak tıkayan Robb ”Adaletli olmalıyım.” diyerek Rickard Karstark’a idam hükmü verdi. Annesi ve birçok kişi Robb’a yanlış karar verdiğini, Lord Karstark’ı öldürürse Karstarklar’ın ordusunu da kaybedeceğini anlatmasına rağmen Robb kimseyi dinlemedi. Robb Rickard Karstark’ı infaz etti. Böylece çoğu Karstark askerinin de desteğini kaybetmiş oldu.

b78d7460335977b7ccb1a8d37479dbef.615x341x1

Robb’un yaptığı yanlışlar üst üste binmeye başladı ve Robb sonunda pes etti, Kuzey’e dönüp her şeyi toparlama kararı aldı ama elinde kalan askerlerle Moat Cailin’i güneyden alması imkansızdı, şu ana kadar kimse Moat Cailin’i güneyden ele geçirememişti. Robb iyice ortada kalmıştı, Roose Bolton’un Gölgeli Vadi’ye gönderdiği birliğin de yenildiği haberi alınca artık her şeyin bittiğini düşündü. Robb’un Moat Cailin’i almak için bulabildiği tüm askerlere ihtiyacı vardı ama asker alabileceği tek kişi Walder Frey’di ve Walder’a kendisini affettirmesi gerekti. Robb, bunun için Walder Frey’e özürlerle dolu bir mektup gönderdi ve tekrar anlaşma sağlamak istediğini iletti. Çok geçmeden Freyler cevap gönderdi. Freyler’in mektubuna göre Walder Frey Robb Stark’tan yüzüne karşı bir özür istiyordu, bunun dışında Edmure’un da bir Frey kızlarından Roslin ile evlenmesi karşılığında Walder Frey Robb Stark’a tüm ordusunu vermeye razı olduğunu söyledi. Edmure ilk başlarda buna razı olmasa da yaptığı hatayı affettirmek için evliliği kabul etti, Robb şartları kabul ettiklerini iletti, İkizler’e gitmek için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Çok zaman geçmeden Robb Stark’ın yanına Jason Mallister ile bir adam geldi, adam Theon’u Demiradalar’a götüren geminin kaptanıydı, Balon ölünce fırsattan istifade edip hemen oradan kaçmıştı. Robb’a Balon’un öldüğü haberini getirmişti. Robb bu haberi alınca apar topar bir plan yapmaya başladı.

Robb Stark’ın Moat Cailin’i Geri Almak İçin Kurduğu Plan:

“Balon’ın kızı da var,” diye hatırlattı Galbart Glover. “Derinorman Kalesi’ni alan kız. Robett’in karısı ve çocuğu da onun elinde.” “Derinorman Kalesi’nde kalırsa, elinde tutmayı umabileceği tek şey o kale olur,” dedi Robb. “Kardeşler için gerçek olan şey, kız için daha da gerçek. Euron’ı tahtan indirmek ve kendi hakkını talep etmek için evine yelken açması gerekir.” Lord Jason Mallister’a döndü. “Denizgözcüsü’nde bir donanmanız var?”

“Bir donanma mı Majesteleri? Yarım düzine dargemi ve iki savaş kadırgası. Kendi kıyılarımı akıncılara karşı savunmak için yeterli ama Demir Donanma’yla bir mücadelede karşılaşmayı hayal edemem.”

“Sizden bunu istemeyeceğim zaten. Demirdoğumlular Pyke’a doğru yelken açacak. Theon, insanlarının nasıl düşündüğü anlatmıştı bana. Her kaptan kendi güvertesinde kraldır. Bütün kaptanlar taht konusunda söz hakkı isteyecek. Lordum, iki dargeminizin Kartal Burnu’nun çevresinden dolaşarak Boğaz’a çıkması ve Bozsu Gözcüsü’ne gitmesi gerek.”

Lord Jason tereddüt etti. “Bir düzine akarsu sulu ormana akar, hepsi sığ, alüvyon dolu ve haritalarda yok. Onlara nehir bile diyemem. Kanallar sürekli yön değiştiriyor ve değişiyor. Uçsuz bucaksız kıyı dilleri ve çürük ağaçların devrilmesiyle oluşan yığınlar var. Üstelik Bozsu Gözcüsü hareket ediyor. Gemilerim onu nasıl bulsun?”

“Benim sancağımı dalgalandırarak nehir yukarı gidin. Adalılar sizi bulur. Mesajımın Howland Reed’e varma şansını ikiye katlamak için iki gemi istiyorum. Bir gemide Leydi Maege, diğerinde Galbart olacak.” Robb, adlarını zikrettiği kişilere döndü. “Kuzeyde kalan lordlarım için yazdığım mektupları taşıyacaksınız ama yakalanma ihtimalinize karşı mektuplardaki bütün emirler sahte olacak. Eğer yakalanırsanız, onlara kuzeye gittiğinizi söylemelisiniz. Ayı Adası’na döndüğünüzü veya Taşlı Kıyı’ya yelken açtığınızı.” Parmağını haritaya vurdu. “Anahtar, Moat Cailin. Lord Balon bunu biliyordu, bu yüzdenkardeşi Victarion’ı Greyjoy kuvvetinin sert kalbiyle birlikte oraya gönderdi.”

“Taht kavgaları olsun ya da olmasın, demirdoğumlular Moat Cailin’i terk edecek kadar aptal değiller,” dedi Leydi Maege.

“Değiller,” diye kabul etti Robb. “Victarion, garnizonunun en iyi kısmını orada bırakır diye tahmin ediyorum. Yine de yanına alacağı her adam, dövüşmemiz gereken adamları bir kişi eksiltir. Ayrıca, kaptanlarının çoğunu da beraberinde götürecek buna inanın. Liderler. Eğer Deniztaşı Tahtı’nda oturmak istiyorsa, onun lehine konuşmaları için bu çeşit adamlara ihtiyacı olacak.”

“Yol ağzından saldırmayı düşünemezsiniz Majesteleri,” dedi Galbart Glover. “Girişler çok dar. Konuşlanmanın bir yolu yok. Moat Cailin’i bugüne kadar kimse alamadı.”

“Güneyden alamadı,” dedi Robb. “Ama biz aynı anda hem kuzeyden hem batıdan saldırırsak ve demiradamları, yol ağzında, benim ana kuvvetim zannettikleri şeyi püskürtürken arkadan yakalarsak, işte o zaman bir şansımız olur. Lord Bolton ve Freyler’le birleştiğimde on iki binden fazla adamım olacak. Onları yarımşar gün arayla üç mücadeleye bölmek ve yol ağzındaki mücadeleyi başlatmak niyetindeyim. Eğer Greyjoylar Boğaz’ın güneyini gözlüyorlarsa, bütün kuvvetimin aceleyle ve pervasızca Moat Cailin’e akın ettiğini görecekler.

Roose Bolton artçı kuvveti alacak, ben de merkezi komuta edeceğim. İri Jon, sen Moat Cailin’e karşı öncü kuvvetin başında olacaksın. Hücumun öyle amansız olsun ki, demirdoğumlular, kuzeyden üstlerine doğru sürünen birileri olup olmadığını merak etmeye vakit bulamasın.”

İri Jon kıkırdadı. “Sürüngenleriniz hızlı gelse iyi olur, yoksa adamlarım o duvarlara yığılır ve siz daha yüzünüzü bile gösteremeden Moat Cailin’i kazanır. Siz sallana sallana geldiğinizde kaleyi size hediye ederim.”

“Sahip olmaktan mutluluk duyacağım bir hediye,” dedi Robb.

Edmure somurtuyordu. “Demiradamlara arkadan saldırmaktan bahsediyorsunuz efendimiz, ama onların kuzeyine nasıl geçeceksiniz“

”Boğaz’da, hiçbir haritada görünmeyen yollar vardır dayı. Yalnızca adalıların bildiği yollar; bataklıkların arasındaki dar patikalar ve sazlıkların içinde sadece kayıkların takip edebileceği ıslak şeritler.” Robb, iki ulağına döndü. “Howland Reed’e bana rehberler göndermesini söyleyin, ben yol ağzındaki mücadeleyi başlattıktan iki gün sonra. Bizzat benim sancağımın dalgalandığı merkez mücadeleye. İkizler’den üç ordu ayrılacak fakat sadece ikisi Moat Cailin’e varacak. Benim mücadelem, Ateşli Nehir’de tekrar ortaya çıkmak üzere eriyip Boğaz’a karışacak. Dayımın düğününden sonra tez hareket edersek, yıl sonunda hepimiz mevzide olabiliriz. Demiradamlar önceki gece içtikleri şarap yüzünden başları zonklayarak uyanırken, biz yeni yüzyılın ilk gününde üç taraftan Moat Cailin’e saldırırız.”

Plan yapıldıktan sonra düğüne gitmek için tüm hazırlıklar tamamlandı. Robb, Walder Frey’in hakaret olarak kabul edeceğini düşündüğü için karısı Jeyne’i düğüne götürmeme kararı aldı. Nehirova’dan ayrılırken kaleyi annesinin amcası Brynden ‘Karabalık’ Tully’ye emanet eden Robb tüm maiyetiyle İkizler’e doğru yola çıktı.  Üç bin beş yüz askeri ile İkizler’e ulaşan Robb ilk olarak Walder Frey ile görüştü ve yüzüne karşı özür diledi,  Walder Frey özrü kabul etti. Özürlerinden sonra Robb Walder Frey’den tuz ve şarap istedi, böylece ”Kutsal Misafirlik Hakkı” nedeniyle Freyler’den herhangi bir zarar görmeyecekti, Walder Frey tuz ile şarabı ikram etti  ve düğün hazırlıklarını başlattı. Robb’un ardından Roose Bolton da İkizler’e teşrif etti, İkizler’e ulaşır ulaşmaz Robb ile görüşen Roose Bolton tüm hareketleri hakkında rapor verdi. Robb Roose’a ne kadar asker getirdiğini sorduğunda Roose, çoğu Bolton ve Karstarklar’dan oluşan dört bin asker getirdiğini söyledi, üç bin askerini de Moat Cailin’i savunmak için bıraktığını iletti. Robb’un ve Roose’un komutasındaki askerler İkizler’in doğusuna geçti ve kendileri için hazırlanan ziyafet çadırına yerleşti. İkizler’den ilk geçişlerinde ayrılan o büyük kuzey ordusunun sayısı şimdi yarısından bile azdı ve ikiye ayrılan o ordu ilk kez İkizler’de tekrar buluşmuştu.

 

Hazırlıklar tamamlandığında düğün vakti geldi, birçok kuzeyli ve nehirli lord o gün kılıçlarını askılara asıp düğüne katıldı. Düğün oldukça eğlenceliydi, aradan saatler geçtikten sonra Roslin ve Edmure evliliklerini tamamlamak için yataklarına gönderildi. Edmure ve karısı ayrılınca salonun kapısı kapandı, dans müzikleri yerini Castamere Yağmurları’na bıraktı. Herkes yarı sarhoş bir halde masalarında otururken Walder Frey ayağı kalktı, Robb Stark adına konuşma yaparken Robb’un annesi Catelyn olanları farketti ve hemen Robb’u uyardı ama çok geçti. Freyler düğünü intikam almak için tasarlamıştı, Freyler birer birer salonun içindeki kuzeyli lordları katlediyordu, salonun balkonlarına arbaletciler yerleştirilmişti ve Robb Stark’a tam üç ok saplanmıştı. Buna rağmen Robb Stark yaşıyordu, kuzeyli lordlar ne kadar çabalasalarda silahsızlardı. Frey askerleri yetmezmiş gibi bir de içeri Roose Bolton ve kuzeyli askerler girmişti, onlar da Freyler’e yardım ettiler ve sonunda salondaki tüm lordlar infaz edildi. Yediği oklara rağmen hala hayatta olan Robb Stark son bir çabayla ayağı kalktı, son sözü olarak her şeyden çok sevdiği ulukurdunun ismini söyledi: ”Bozrüzgar.”

giphy

Sonrasında Roose Bolton Robb Stark’ın yanına geldi: ”Jaime Lannister selamlarını iletti.” dedi ve kılıcını Robb Stark’ın kalbine sapladı, girdiği hiçbir muharebeyi kaybetmeyen Genç Kurt o gün yaptığı hataların bedelini canıyla ödedi. Robb Stark’ın ölümünden sonra üç bin beş yüz askerden oluşan ordusu da Freyler, Boltonlar ve Karstarklar tarafından öldürüldü. Robb öldükten sonra kafası bedeninden koparıldı ve yerine ulukurdunun kafası dikildi, kurt kafasından oluşan bedeni bir ata bindirildi ve ikizlerde gezdirildi. Yalnızca babasını kurtarmak için çıktığı bu yolda her şeyini kaybeden Robb, kendi canından da olmuş oldu.

”Genç Kurt yenilmezliği ile hatıralarda kalacak.”

Robb_Dead

 

Yorumlar