Ana sayfa Star Wars Filmler Rogue One’ı İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Rogue One’ı İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

PAYLAŞ

Bildiğiniz gibi Rogue One’ın vizyona girmesine 1 haftadan az kaldı. Peki Rogue One izlenmeden önce hangi filmleri izlemek, neleri bilmek gerekir?

1- Bail Organa kimdir?

bail_organa_e28bc2fc

Bilinmesi çok önemli olmasa da Bail Organa Rogue One’da görünecek. Çevrenizdeki kişiler Bail Organa’yı görüp şaşırınca “ulan bunlar neye şaşırıyor?” dememeniz için kısaca Bail Organa’yı size tanıtalım:

Bail Organa, Eski Cumhuriyet döneminde Alderaan’ın Genel Valisi ve Alderaan senatörü idi. Padmé ile yakın ilişkiler içinde olan Bail Organa, Padmé öldükten sonra Leia’yı evlat edinmiştir.

Cumhuriyet yıkıldıktan sonra başlayan ‘Asi’ ayaklanmasına maddi olarak çok büyük katkıları olan Bail Organa, Yavin Savaşı’ndan hemen önce, Death Star’ın Alderaan’ı yok etmesi sonucunda ölmüştür.

2- Saw Gerrera kimdir?

saw_gerrera

Saw Gerrera, Klon Savaşları’nda Onderon’daki direnişe önderlik eden kişidir. Kendisini Clone Wars animasyonunda görmüştük. Peki neden bilmeliyiz?

Çünkü kendisi Rogue One’da olacak. Fragmanlarda gördüğümüz ağır zırhlı, kel ve zenci abimiz Saw Gerrera’nın ta kendisi.

3- Mon Mothma kimdir?

databank_monmothma_01_169_b62808e8

Mon Mothma, Galaktik Cumhuriyet ve İmparatorluk zamanında Chandrila’yı Senato’da temsil eden kişidir. Asi İttifakı’nın lideri olan Mon Mothma, direnişin en önemli kişilerindendir. Kendisini Episode 4,6 ve 3’te görmüştük. Trailer’da da gördüğümüz gibi kendisi Rogue One’da da olacak.

4- Tarkin kimdir?

Henüz kesinleşmese de Tarkin’in Rogue One’da görülme ihtimali var. Yayımlanan “Breath” TV Spotundaki bu görüntü elimizdeki en büyük kanıt:

fb_img_1480346343922

Tarkin, dönemin İmparatorluk’unun en önemli kişilerindendir. Öyle ki kendisi Grand Admiral’dan sonraki en yüksek rütbe olan Grand Moff rütbesindedir.

Alderaan’ın yok edilmesinin emrini veren Tarkin, Yavin Savaşı’nda Death Star’ın patlaması sonucu ölmüştür.

tarkin-32x_16f7b5db-1

Tarkin’i Episode 4’te oynayan Peter Cushing şu anda hayatta olmasa da CGI teknolojisiyle Rogue One’da tekrar görebiliriz.

 5- Episode 3 ve 4’teki olaylar

4995678-7559475488-battl

Yukarıda bahsettiğim Bail Organa, Mon Mothma gibi karakterleri hatırlamanız için Episode 3’ü tekrardan izlemeniz en iyisi.

Ayrıca film Episode 4’ten yaklaşık 10 dakika önce bitecek. Bu sebeple Episode 4’ü kesinlikle izlemenizi öneririm. Aslında tüm filmleri izlemenizi öneririm. Fakat vaktim yok diyenler için 3 ve 4’ü izlemek yeterli olacaktır.

Yorumlar