Ana sayfa Star Wars Canon Rogue One neden Son Üçleme’den daha Star Wars?

Rogue One neden Son Üçleme’den daha Star Wars?

PAYLAŞ

2016 yılında vizyona giren Rogue One Disney’in Star Wars Antoloji filmlerinin ilki. A New Hope’un hemen öncesinde geçen film ,Ölüm Yıldızı planlarının çalınmasını anlatmakta. Vizyona girdiğinde son üçlemeye göre daha olumlu eleştiriler alan film 1 milyar doları aşkın gişesiyle büyük bir başarı kazandı.

Disney’in az sayıdaki iyi Star Wars eserinden biri Rogue One

Rogue One ile son üçlemeyi karşılaştırdığımızda kamuoyunun daha çok beğendiği eserin neden Rogue One olduğu kolaylıkla anlaşılıyor. A New Hope’u birebir kopyalamakla itham edilen Force Awakens orijinal bir hikaye sunmayarak yeni bir üçlemeyi güç bela başlatmıştı. Rogue One ise hali hazırda bildiğimiz bir dönemi anlatırken izleyiciye Force Awakens’a kıyasla çok daha fazla yeni kavram tanıttı.

Force Awakens’da bu sefer yıldız sistemi patlatan Death Star

Son üçlemeden akıllarda kalan “yeni asi birliği” Direniş,”yeni imparatorluk” First Order,”yeni ölüm yıldızı” Starkiller Base olmuştu. Rogue One ise mistik Jedha, gizli belgelerin saklandığı Scarif ve asi birliğinin karanlık yüzü gibi Star Wars için yeni kavramlarla hafızalarda yer etti.

Rogue One’ın Tropik Gezegeni Scarif

Küçük,İnsanlar Büyük Hikayeler

Rogue One’ı son üçlemeden daha “Star Wars” yapan bir başka unsur ise büyük olayların içindeki küçük insanları çok güzel yansıtabilmesidir. Nasıl A New Hope aslında sıradan bir çiftçinin kahraman oluşunun hikayesi ise Rogue One da bir anlamda önemsizlerin hikayesidir.

Star Wars ,Basit Çiftçiden Kahramana:Luke Skywalker

Film son yarım saatinde kahramanlarımızın yenilmez,yüce kimseler olmadığını güzel bir biçimde gösteriyor. Böylelikle elimizde A New Hope’un hikaye örgüsünü tekrarlayan bir film yerine A New Hope’un ruhunu sequel üçlemeye göre daha iyi yansıtabilmiş bir film var.

Kalitenin kopyası=Kalitesizlik

Skywalker Saga’yı beğenmiş seyircilerin kesinlikle hala izlememişlerse Rogue One ‘a bir şans vermelerini şiddetle tavsiye ediyorum. İzlediklerinde ,kattığı yenilikler ve büyük olaylar içerisinde ufak insanları anlatmasıyla Rogue One’ın son üçlemeden daha “Star Wars” bir eser olduğunu göreceklerdir.

Fantaquiz test ve quizlerimizi görmek için buraya tıklayın

Rogue One ve son üçleme hakkında daha fazla bilgi için:

https://starwars.fandom.com/wiki/Rogue_One:_A_Star_Wars_Story

https://starwars.fandom.com/wiki/Sequel_trilogy

Yorumlar