Ana sayfa Star Wars Filmler Rogue One’daki Tüm Göndermeler!

Rogue One’daki Tüm Göndermeler!

PAYLAŞ

Rogue One’ı izleyen çoğu insan filmde göndermeler olduğunu fark etmiştir. Film gerek eski filmlere, gerekse animasyon serilerine bolca atıflarda bulunmuş. Gelin hepsini tek tek inceleyelim. Tabii ki baştan spoiler uyarımızı da verelim.

1-Bantha Sütü

Filmin ilk sahnelerinde, Erso ailesinin evinde bir sürahide mavi bir süt görüyoruz. Bu süt Bantha sütü olup, Episode 4’te Luke, amcası ve halası ile içerken görmüştük. Şahsen benim en sevdigim ayrıntılardan biriydi bu.

2- General Syndulla

Filmde Yavin IV’teki Asi üssündeki bir anonsta General Syndulla’dan bahsediliyordu. Peki kim bu Syndulla?

Tabii ki seride iki tane Syndulla var. Birisi Rebels çizgi dizisinde gördüğümüz, Ghost’un kaptanı Hera Syndulla. Diğeri ise onun babası Cham Syndulla. Fakat %95 ihtimalle anonsta ismi geçen kişi Hera. Nedeni için diğer göndermelere göz atalım:

3- Ghost

Filmde yine Rebels dizisinden bildiğimiz Ghost var! Ghost, Hera Syndulla’nın kaptanlık ettiği, Sabine, Zeb, Kanan, Ezra gibi isimlerin ‘ev’ olarak kullandığı gemidir.

Scariff Savaşı’na girmeden hemen önce kameranın tüm Asi donanmasını gösterdiği sırada Ghost’u görebilirsiniz.

4- Chopper

Yine bir Rebels göndermesi. Filmin bu sahnesinde Rebels dizisindeki tatlı droidimiz Chopper’ın ta kendisi var. (Resmin en solunda)

5- Mos Eisley Serserileri

Şimdi sizi 1977’ye geri götürelim. Yani Episode 4’e. Filmin henüz başlarında Mos Eisley’de Luke’a sataşan, sonra da Obi-Wan tarafından kolu koparılan bir kişi -ve onun arkadaşı- vardı. Hatırladınız değil mi?

Kendileri Rogue One’da da göründüler. Jedha gezegeninde, Jyn Erso ve Cassian Andor, Saw Gerrera’yı aradığı sıralarda sokakta yürürken Jyn ve Cassian’a çarpıyorlar.

6- R2-D2 ve C-3PO

Star Wars’un tüm filmlerinde görünen sadece iki karakter var. Artoo ve Threepio.

Filmin yönetmeni Gareth Edwards bunu değiştirmemek adına filme onları da eklemiş. Yavin IV’teki Asi üssünde birkaç saniye boyunca görüyoruz kendilerini.

7- I Have A Bad Feeling About This

Star Wars’un yine tüm filmlerinde kullanılan bir repliği vardır. “I have a bad feeling about this.” Türkçeye çevirirsek, “İçimde kötü bir his var.”

İlk olarak Han Solo ve Luke tarafından söylenen bu söz, kalıplaşmış bir replik oldu ve filmlerde; çoğu kitapta, oyunda, çizgi romanda söylendi. Rogue One’da da geveze droidimiz K-2SO tarafından söylenecekken Cassian tarafından sözü kesiliyor.

8- Obi-Wan Kenobi

Filmin bir noktasında Bail Organa ve Mon Mothma konuşurken Bail Organa bir Jedi’ı kızını göndertip savaşa çağıracağını söylüyor. Bu kişi tabii ki de Obi-Wan’ın ta kendisi.

9- Tantive IV

Filmin sonunda Asiler’in planları alıp kaçtığı gemi Tantive IV’un ta kendisi. Yani Episode 4’ün başında Vader’ın baskın yapıp Leia’yı esir aldığı gemi.

10- It’s A Trap!

Yine Star Wars denince akla ilk gelen repliklerden biri olan, Amiral Ackbar’ın söylediği “It’s a trap!” repliği filmde geçiyor. (Saw Gerrera tarafından söyleniyor.)

11- T-15

Bu sefer bir The Force Awakens göndermesi. İki Stormtrooper Scariff’te iken T-15’lerden bahsediyor. Benzer bir konuşma The Force Awakens’da da vardı. Fakat bu sefer bahsettikleri silah T-15 değil, T-17 idi.

12- Eski Karakterler

Filmi izleyen herkesin fark ettiğini düşündüğümden pek fazla değinmiyorum. Rogue One’da eski film ve animasyonlardan gördüğümüz karakterler:

Saw Gerrera (Clone Wars)
Bail Organa (Episode 2-3)
Mon Mothma (Episode 3-6/Clone Wars)
Leia Organa (Episode 3[bebek hali]-4-5-6)
Tarkin (Episode 3-4)

Ve bahsetme gereği bile duymadığım Darth Vader…

Yorumlar